Pardubický kraj má zájem využít část mlýnů pro galerii

3.10.

Pardubický kraj má zájem využít část mlýnů pro galerii

O možnosti využít hlavní budovu Winternitzových mlýnů v Pardubicích pro expozice Východočeské galerie v Pardubicích jednali dnes vrcholní představitelé Pardubického kraje s majitelem této národní kulturní památky architektem Lukášem Smetanou. Završili tak sérii předběžných rozhovorů a dohodli se, že tento záměr konkrétně rozpracují.
„Pro Pardubický kraj je strategické mít budovu pro Východočeskou galerii ve svém vlastnictví, aby nebyla ohrožena budoucnost této instituce a jejích sbírek ani v budoucnu,“ řekl hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Proto bychom chtěli od majitele odkoupit hlavní historickou budovu a za pomocí evropských fondů ji upravit pro galerijní účely. O podmínkách zatím jednáme, závěrečné slovo pak bude mít Zastupitelstvo Pardubického kraje. Mlýny jsou brownfieldem uprostřed města a zvlášť, když je to národní kulturní památka, není to dobrou vizitkou. Prostory jsou ideální například pro moderní umění.“
Východočeská galerie nyní sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice a pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. „Už po vzniku kraje po roce 2000 tu byla myšlenka postavit pro galerii novou moderní budovu, a to na místě dnešní reálky. Z toho nakonec sešlo a nyní se před námi otevřela nová možnost v areálu mlýnů, která je podlé mého názoru mnohem zajímavější,“ konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za kulturu a majetek, který v posledních měsících tato jednání vedl.
Vymístění krajské galerie z prostor zámeckého areálu navrhlo nezávisle na areálu v automatických mlýnech trio významných českých architektů, Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka. Ty přizval Roman Línek k odbornému posouzení budoucího využití Zámku Pardubice. „Navrhují nové využití dnešních prostor Východočeské galerie na zámku – jednak pro chybějící návštěvnické centrum, a dále pro expozice Východočeského muzea. Díky tomu budeme moci uvolnit některé sály v hlavní historické budově, která by měla více plnit úlohu zámecké expozice a také sloužit společenskému využití,“ vysvětlil Línek.
 „Jako rodina jsme dospěli k tomu, že spolupráce s krajem je pro objekt mlýna to nejlepší,“ řekl majitel areálu architekt Lukáš Smetana, který objekty koupil s cílem je zachránit. „Jednáme o budově u řeky, která má několik pater a z hlediska funkce i z hlediska stavební konstrukce je dobré ji využít k jednomu společnému účelu. Galerie se jeví jako ideální. Zpočátku jsem měl představu spíše dlouhodobého pronájmu, ale pokud se dohodneme na prodeji tohoto domu, chtěl bych si ponechat nějakou možnost ochranné ruky, aby celý projekt dobře dopadl,“ prohlásil Smetana, který zůstane vlastníkem sila i všech dalších budov.
Projekt nijak neohrozí záměr výstavby polytechnických dílen města Pardubice pro základní školy v areálu mlýnů.
Pokud se vše podaří dotáhnout do konce, mohl by Pardubický kraj přispět k důstojnému oživení památky navržené slavným rodákem z našeho kraje, architektem Josefem Gočárem, a zanechat dalším generacím mimořádnou stavbu v dobré kondici a s turisticky přitažlivým využitím.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.2.

MEZINÁRODNÍ DEN PRŮVODCŮ V POLIČCE aneb 2x Bohuslav

V rámci oslav Mezinárodního dne průvodců cestovního ruchu poličské muzeum uspořádá speciální prohlídkový okruh po stopách slavného Bohuslava Martinů a národně uznávaným architektem Bohuslavem Šmídem.

Kultura celý článek
30.3.

Děti žijí uměním – celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open oznamuje program

Detailní program ZUŠ Open 2017 v úterý 30. května 2017 a mapa jednotlivých míst konání je k dispozici na www.zusopen.cz. Celostátní happening pro širokou veřejnost inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti.

Kultura celý článek
17.3.

Muž sedmi sester a Urvi to! Již naposledy

Přijďte se rozloučit s komediemi, které bezesporu vyčnívaly z repertoáru.

Kultura celý článek
24.1.

Transformeři exkluzivně v Paláci Pardubice

Palác Pardubice ve spolupráci se společností Hasbro – tvůrci hraček Transformers – pro zákazníky obchodního centra připravil jedinečný program plný workshopů, her a soutěží.

Kultura celý článek
23.2.

Křest knihy "Smaragdové město"

V pondělí 26. února proběhne v 16 hodin v Univerzitní knihovně křest knihy s názvem „Smaragdové město“

Kultura celý článek
9.12.

Východočeské divadlo uvede premiéru poetického večera o Ivanu Blatném

I v letošní jubilejní 110. sezóně Východočeské divadlo Pardubice pokračuje v uvádění poetických večerů na své nejmenší scéně Poedium v klubu. Po říjnové premiéře miniinscenace Orten při příležitosti stého výročí narození básníka Jiřího Ortena si v pondělí 9. prosince divadlo připomene nedožitých sto let dalšího výrazného básníka, českého Rimbauda Ivana Blatného. Autorem scénáře a režisérem v jedné osobě je dramaturg Ladislav Nunvář, jenž prosincový večer spolu s dramaturgyní pořadů Janou Pithartovou nazval Blázen ze Saint Clement’s.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting