Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

15.1.

Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

První oficiální kulturní akci Pardubického kraje v rámci českého předsednictví v Radě EU zahájila 14. ledna vernisáž výstavy o významném rodákovi z Poličky Bohuslavu Martinů. V galerii Českého centra v Českém domě v Bruselu potrvá až do 6. února tohoto roku. Výstava obsáhle informuje návštěvníky o tomto světově proslulém českém hudebním skladateli, představiteli avantgardy dvacátého století. Padesáté výročí úmrtí Bohuslava Martinů (1890 – 1959) je také jedním z témat UNESCO pro období 2009–2010. „Bohatství evropských regionů je v jejich rozmanitosti a historickém a kulturním dědictví pro současné generace. V této souvislosti má co nabídnout i Pardubický kraj a je dobře, že právě prostřednictvím života a díla Bohuslava Martinů,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje a člen Výboru regionů EU Roman Línek. „Výstava patří mezi nejvýraznější aktivity Pardubického kraje v Bruselu v rámci českého předsednictví a je skutečnou připomínkou tohoto světově proslulého rodáka,“ dodal Línek. Multimediální a dynamicky koncipovaná expozice se opírá o dva pilíře – skladatelův bohatý život a fenomenální dílo na straně jedné a o dobovou i současnou scénografickou reflexi jeho divadelních počinů na straně druhé. Výstava představuje bohatý archivní i fotografický materiál, výtvarná a hudební díla, scénografickou a kostýmní tvorbu a nabídne komplexní pohled na tuto výjimečnou osobnost světové hudební historie.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.2.

VČD uvede Nohavicova Jánošíka

VČD Pardubice o víkendu 3. a 4. února uvede premiéru Nohavicovy verze muzikálu Malované na skle v režii Jiřího Seydlera.

Kultura celý článek
7.11.

Harfistka Jana Boušková vyjede příští týden na turné s Mou vlastí

Česká hudba má v repertoáru naší přední harfistky zcela výsadní a nezastupitelné místo. V jejím sólovém, komorním i orchestrálním repertoáru najdeme takřka všechna standardní díla pro harfu napříč hudebními dějinami i řadu děl soudobých, která byla v řadě případů zkomponována přímo pro Janu Bouškovou.

Kultura celý článek
22.9.

Moderní umění ano či ne?

Výběr se soustředí na klasická výtvarné disciplíny malby, kresby, grafiky, sochařské práce a prostorové instalace. Absolventská výstava je významným místem v životě umělecké školy i každého studenta

Kultura celý článek
25.3.

Alexej Gsöllhofer pokřtí knihu

Kniha bude slavnostně pokřtěna již tuto středu 25. března po představení muzikálu Chicago.

Kultura celý článek
7.2.

Videokronika města roku 1997 – 2. část Podél Haldy

Ať to již byly povodně nejen na Pardubicku nebo otevření kostela sv. Bartoloměje po rekonstrukci.

Kultura celý článek
21.4.

Stvoření světa se blíží!

Francouzský výtvarník Jean Effel (1908 – 1982) stvořil postavu svého usměvavého Pánaboha.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting