Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

15.1.

Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

Pardubický kraj otevírá v Bruselu výstavu o Bohuslavu Martinů

První oficiální kulturní akci Pardubického kraje v rámci českého předsednictví v Radě EU zahájila 14. ledna vernisáž výstavy o významném rodákovi z Poličky Bohuslavu Martinů. V galerii Českého centra v Českém domě v Bruselu potrvá až do 6. února tohoto roku. Výstava obsáhle informuje návštěvníky o tomto světově proslulém českém hudebním skladateli, představiteli avantgardy dvacátého století. Padesáté výročí úmrtí Bohuslava Martinů (1890 – 1959) je také jedním z témat UNESCO pro období 2009–2010. „Bohatství evropských regionů je v jejich rozmanitosti a historickém a kulturním dědictví pro současné generace. V této souvislosti má co nabídnout i Pardubický kraj a je dobře, že právě prostřednictvím života a díla Bohuslava Martinů,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje a člen Výboru regionů EU Roman Línek. „Výstava patří mezi nejvýraznější aktivity Pardubického kraje v Bruselu v rámci českého předsednictví a je skutečnou připomínkou tohoto světově proslulého rodáka,“ dodal Línek. Multimediální a dynamicky koncipovaná expozice se opírá o dva pilíře – skladatelův bohatý život a fenomenální dílo na straně jedné a o dobovou i současnou scénografickou reflexi jeho divadelních počinů na straně druhé. Výstava představuje bohatý archivní i fotografický materiál, výtvarná a hudební díla, scénografickou a kostýmní tvorbu a nabídne komplexní pohled na tuto výjimečnou osobnost světové hudební historie.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.6.

Lucerna v podání mladých hereckých talentů

V současné chvíli finišuje zkoušení nové premiéry, starší část souboru chystá Jiráskovu Lucernu, která bude mít premiéru 19. černa od 16.00 hodin v Městském divadle. Vedle mladých začínajících herců se v Lucerně objeví i herečka Východočeského divadla Lída Vlášková.

Kultura celý článek
14.11.

Pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem

Východočeské divadlo Pardubice se k této výjimečné akci samozřejmě také každoročně připojuje, letos bude dokonce jejím předskokanem, neboť pardubická Noc divadel se zbrusu novým programem, jehož hlavním tématem bude „Zkusit si divadlo na vlastní kůži“, odstartuje už v pátek 16. listopadu ve 22.00 hodin po repríze komedie Král jelenem v Městském divadle.

Kultura celý článek
11.9.

Neděle bude v Pardubicích ve znamení historie

V těchto dnech se veřejnosti otvírají jindy uzavřené památky, depozitáře muzeí a podobně.

Kultura celý článek
26.5.

Pardubická chemie očima umělců

Jsou malými dárky k 90.výročí založení akciové společnosti Explosie.

Kultura celý článek
18.1.

Přebásněné rozhovory opilých žen na Malé scéně Východočeského divadla

Poetickým způsobem přebásněné rozhovory silně opilých žen během pěti zkoušek nastuduje mladá talentovaná režisérka Tereza Říhová, která ke spolupráci přizvala Romanu Chvalovou, Veroniku Mackovou, Janu Ondruškovou, Lídu Vláškovou a coby barmana Josefa Lásku.

Kultura celý článek
9.10.

Fotosoutěž „ve svém živlu“ zná své vítěze

Výstava soutěžních fotografií je k vidění v afi paláci. V soutěži jednoznačně zvítězil autor fotografie bílých psů s přezdívkou Nunus, který se stal nejúspěšnějším fotografem v kategorii nejoblíbenějších fotografie.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting