Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské

26.6.

Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské


Východočeského divadlo Pardubice se o víkendu 27. až 29. června rozloučí s oblíbenou komedií Sen noci svatojánské, jejíž poslední reprízy se uskuteční v magickém prostoru pod hradem Kunětická hora. Skutečná derniéra pak inscenaci čeká 3. července na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou.


Jednu z nejbohatších her Williama Shakespeara, jež měla premiéru 9. června 2012, nazkoušel slovenský režisér Marián Pecko, který se po úspěchu muzikálu Cikáni jdou do nebe znovu navrátil na známý východočeský hrad. „Genius loci Kunětické hory je silný, takže když přišla nabídka z Pardubic, vůbec jsem neváhal. Sen noci svatojánské má pět dějství, z toho tři se odehrávají v lese, takže ta nejpodstatnější část se hraje v exteriéru. A my máme tu výhodu, že exteriér nemusíme vymýšlet, my ho máme,“ řekl před premiérou charismatický režisér a vzápětí upřesnil i další důvody, proč ho lákalo inscenování právě Snu noci svatojánské: „Je to hra o divadle, o divadelnosti, o hraní divadla, o proměnách a snech, o nereálných věcech. A také je to hra o hledání harmonie a hledání harmonie je jedna z velkých úloh pro divadlo a umění vůbec.“ V příští sezóně Mariána Pecka v Pardubicích čekají hned dva nové tituly, připravuje dramatizaci světoznámého románu Kejklíř z Lublinu a nastuduje i alegorickou hru pro děti a jejich rodiče Tučňáci na arše.


Zpět ale ke Snu noci svatojánské, v němž v hlavních rolích hrají hostující Jan Konečný, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef Pejchal a dnes již také hostující Miloslav Tichý. V inscenaci se objevují i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.


Své pevné místo má ve hře také hudba Roberta Mankoveckého, jenž zhudebnil některé Shakespearovy texty, v živém provedení studentů pardubické konzervatoře, působivou scénu navrhl Pavol Andraško a kostýmy Eva Farkašová.
O úspěchu pardubického zpracování Snu noci svatojánské svědčí nejen velký divácky zájem, ale i Cena novinářů pro nejlepší inscenaci VČD roku 2012!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.4.

80 let od výstavy, která proslavila Pardubice

Třešničkou na dortu bude projekce unikátního filmu sestaveného z dobových záběrů natočených přímo na výstavě v roce 1931.

Kultura celý článek
1.11.

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Po české premiéře interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo další komedii.

Kultura celý článek
4.12.

Andělská Zuzana v Roce české hudby v Poličce

Polička je totiž jedním z osmi míst, kde se hudebníci na turné zastaví. Turné Andělská Zuzana začíná v Ostravě, pokračuje v Brně a Bratislavě. Polička je čtvrtou zastávkou, přičemž následovat budou opět velká města Hradec Králové České Budějovice, Plzeň a nakonec Praha.

Kultura celý článek
15.2.

Pardubice se stanou hlavním městem smíchu

Pardubice hlásí: od 15. do 21. února se staneme hlavním městem smíchu! Koná se totiž X. ročník Grand Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
14.12.

Břetislav Rychlík uvede v Pardubicích Kalibův zločin

Poslední premiéru kalendářního roku 2017 přichystalo Východočeské divadlo na třetí adventní víkend 16. a 17. prosince, kdy se před pardubickým publikem na velkém jevišti Městského divadla zhmotní děj románu Karla Václava Raise Kalibův zločin.

Kultura celý článek
7.4.

S plavkami na Floru (Olomouc)

Volně přístupné budou návštěvníkům výstavy i sbírkové skleníky výstaviště.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting