Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské

26.6.

Pardubičtí diváci budou na Kuňce naposledy snít svůj Sen noci svatojánské


Východočeského divadlo Pardubice se o víkendu 27. až 29. června rozloučí s oblíbenou komedií Sen noci svatojánské, jejíž poslední reprízy se uskuteční v magickém prostoru pod hradem Kunětická hora. Skutečná derniéra pak inscenaci čeká 3. července na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou.


Jednu z nejbohatších her Williama Shakespeara, jež měla premiéru 9. června 2012, nazkoušel slovenský režisér Marián Pecko, který se po úspěchu muzikálu Cikáni jdou do nebe znovu navrátil na známý východočeský hrad. „Genius loci Kunětické hory je silný, takže když přišla nabídka z Pardubic, vůbec jsem neváhal. Sen noci svatojánské má pět dějství, z toho tři se odehrávají v lese, takže ta nejpodstatnější část se hraje v exteriéru. A my máme tu výhodu, že exteriér nemusíme vymýšlet, my ho máme,“ řekl před premiérou charismatický režisér a vzápětí upřesnil i další důvody, proč ho lákalo inscenování právě Snu noci svatojánské: „Je to hra o divadle, o divadelnosti, o hraní divadla, o proměnách a snech, o nereálných věcech. A také je to hra o hledání harmonie a hledání harmonie je jedna z velkých úloh pro divadlo a umění vůbec.“ V příští sezóně Mariána Pecka v Pardubicích čekají hned dva nové tituly, připravuje dramatizaci světoznámého románu Kejklíř z Lublinu a nastuduje i alegorickou hru pro děti a jejich rodiče Tučňáci na arše.


Zpět ale ke Snu noci svatojánské, v němž v hlavních rolích hrají hostující Jan Konečný, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef Pejchal a dnes již také hostující Miloslav Tichý. V inscenaci se objevují i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.


Své pevné místo má ve hře také hudba Roberta Mankoveckého, jenž zhudebnil některé Shakespearovy texty, v živém provedení studentů pardubické konzervatoře, působivou scénu navrhl Pavol Andraško a kostýmy Eva Farkašová.
O úspěchu pardubického zpracování Snu noci svatojánské svědčí nejen velký divácky zájem, ale i Cena novinářů pro nejlepší inscenaci VČD roku 2012!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.6.

Doplňovací konkurz do studia LAIK

Doplňující konkurz do studia se uskuteční ve středu 17. června 2015 od 16.00 hodin na Malé scéně ve dvoře (vstup z Karloviny). Požadován bude přednes jedné básničky, monologu či lidové písně, nutný je i cvičební úbor a vhodná obuv/přezůvky.

Kultura celý článek
16.3.

FLORA 2007: využijte slevy

Ve dnech 19. až 22. dubna 2007 bude Výstaviště Flora Olomouc patřit jarní etapě FLORA OLOMOUC 2007.

Kultura celý článek
9.10.

Pardubické diváky v sobotu poprvé pobaví skotští Lháři

Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.

Kultura celý článek
17.3.

Boni pueri zpívali v Senátu významným osobnostem České republiky

V úvodu zazněla v podání Boni pueri hymna České republiky a úprava skladby Vltava od Bedřicha Smetany. Hold vyznamenaným, mezi kterými byl např. významný lékař prof. Josef Hyánek, prof. Armin Delong, prof. Jiří Vejražka či herec Jiří Bartoška, pak vzdali Boni pueri skladbou Te Deum českého autora Antonína Rejchy.

Kultura celý článek
23.3.

Litomyšl: Otevřeno!

Princeznovskou atmosféru zkuste společně s pořadateli doplnit i vy princeznovskými převleky.

Kultura celý článek
5.3.

Definitivní tečka za festivalem ve Východočeské galerii

A protože festival již skončil, přiblížil se i závěr jeho doprovodné výstavy, která bude slavnostně uzavřena ve čtvrtek 6. března od 16.00 hodin akcí Pramínek vlasů… aneb 60. letí.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting