Pardubičtí diváci o víkendu poprvé navštíví irský ostrov Inishmaan

9.4.

Pardubičtí diváci o víkendu poprvé navštíví irský ostrov Inishmaan


Na studiové scéně Východočeského divadla Pardubice finišují přípravy inscenace jednoho z nejvýznamnějších dramatiků současnosti Martina McDonagha Mrzák inishmaanský. Premiéra se uskuteční už tento víkend 12. a 13. dubna od 19.00 hodin. Hru o plnění snů a překračování vlastních hranic režíruje nejoblíbenější herec VČD roku 2013 Ladislav Špiner, jenž do titulní role obsadil svého kolegu Petra Borovce. Na Malé scéně ve dvoře diváci dále uvidí Petru Tenorovou, Ludmilu Mecerodovou, Romanu Chvalovou, Lídu Vláškovou, Josefa Pejchala, Zdeňka Rumpíka, Jana Musila a Radka Žáka.


McDonaghovu hru formou scénického čtení nazkoušel Ladislav Špiner už v roce 2012 v rámci cyklu Herecká dílna, který nabízí prostor členům uměleckého souboru Východočeského divadla a jejich vlastním nápadům a realizacím. „Po této pozitivní zkušenosti jsme se rozhodli na hře dále pracovat již jako na plnohodnotné inscenaci a začlenit tak Mrzáka inishmaanského do našeho hlavního repertoáru na Malé scéně ve dvoře,“ uvedl dramaturg divadla Zdeněk Janál.


Autor ve své hře přibližuje život na tvrdém irském venkově. Konkrétně na těžce dostupném ostrově Inishmaan v roce 1934. „Činí tak s velkým porozuměním, citlivě, ale zároveň s výrazným nadhledem a černým či groteskním humorem. Zajímají ho především zdejší postavy se všemi svými zvláštnostmi. V McDonaghově pojetí se vyznačují značnou originalitou a neopakovatelností. V popředí jeho zájmu pak stojí Mrzák Billy, který jako každý člověk touží být milován a respektován takový, jaký je. Ze zdejší společnosti se ale nevymyká jen svým fyzickým hendikepem – na rozdíl od ostatních se rozhodne vykročit z životního stereotypu a pokusí se splnit si svůj velký sen. Věčné čtení knih, poslouchání tetiček nebo ustavičné sledování krav hodlá vyměnit za dobrodružnou cestu daleko za obzor svého rodného ostrova,“ přibližuje McDonaghovu tragikomedii Zdeněk Janál.

„Doufám, že to bude velká legrace, ale na druhou stranu asi i ta slzička ukápne,“ láká na premiéru režisér Ladislav Špiner a dodává: „Hra samotná je velmi lidská, a navíc dobře napsaná. Mezilidské vztahy v ní jsou neměnné po tisíce let, přestože se děj odehrává v roce 1934. Jakmile je někdo jiný, na okraji společnosti, je to v každé době stejné… Otázka lidskosti je pro mě velkým a živočišným tématem. Dá se na něm hodně postavit a lidem ukázat, jací jsou uvnitř a jak by se mohli chovat.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

25.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

Divadlo také uvede krátkou divadelní hru Jarada Portského Z Kladska do Pardubic o životě a díle Arnošta z Pardubic, ve které budou účinkovat Ludmila Mecerodová, Josef Vrána a členové Mladého divadelního studia LAIK.

Kultura celý článek
20.11.

Pardubická Ryengle vchází do druhé desítky své existence

Festival se uskuteční ve dnech 28. a 29. listopadu v pardubickém IDEONu.

Kultura celý článek
2.11.

Ve VČD budou zkoumat pravost obrazu Jacksona Pollocka

Režie tohoto INprojektu se chopí mladý režisér Šimon Dominik, který však již má zkušenosti z mnoha scén po celé republice (například z Městského divadla Zlín, Horáckého divadla Jihlava či Klicperova divadla Hradec Králové) a aktuálně je kmenovým režisérem Západočeského divadla v Chebu. Hlavní role ztvární Jindra Janoušková a Martin Mejzlík.

Kultura celý článek
3.5.

Bohuslav Martinů v Poličce – 300x jinak

Celá přehlídka je volně přístupná veřejnosti. Hlavním organizátorem je Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, která ji pořádá ve spolupráci s Tylovým domem, Centrem B. Martinů Polička, Městskou knihovnou Polička, Notovna.cz a Květinovým salonkem u Nadi Polička. Přehlídku podpořili Město Polička, Ravensburger Kartoon s. r. o. a záštitu 8.ročníku udělil náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Jaromír Dušek.

Kultura celý článek
6.8.

II. Bohdanečské kulturní léto

V příjemném prostředí lázní nebo na promenádě se můžete denně až do 7. září setkat s bohatou nabídkou tanečních a hudebních vystoupení,

Kultura celý článek
5.3.

Ve Východočeském divadle Pardubice byla vyhlášena Komedie roku 2012

Pardubičtí diváci měli během minulého týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2012 vznikly na jevištích českých a moravských divadel.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting