Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2010 derniérou současné německé grotesky Čistírna. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s prvním náměstkem primátorky města Jindřichem Tauberem vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2010. Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stalo Shafferovo drama Amadeus v režii hostujícího Michaela Taranta, který do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera coby Mozarta. Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz. Strhující inscenace o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Pomyslnou druhou příčku obsadila hudební balada Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka, která se od premiéry 14. června 2008 objevuje v diváckém hlasování vždy na předních místech, v loňském roce dokonce u diváků zvítězila a byla i nejnavštěvovanější inscenací roku 2009. Emotivní příběh vášnivé lásky Rady a Zobara se do dnešního dne odehrál již šestapadesátkrát. Sice měla inscenace na sklonku roku v divadle derniéru, v létě se však ještě několik posledních repríz odehraje na Kunětické hoře, kde pouť pardubických „Cikánů“ před dvěma lety začala. V hlavních rolích eposu o romské duši hrají Kristina Jelínková a dnes již hostující Martin Mňahončák. Hudbu k představení nahrála rovněž Komorní filharmonie Pardubice, hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Třetí místo podle diváků patří Čachtické paní v režii Petra Novotného. Zpracování bizarního historického příběhu, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, mělo premiéru 5. června 2010 na Kunětické hoře. Titulní role krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové se zhostila Kristina Jelínková. Inscenace se během sezóny samozřejmě hraje i v Městském divadle a „na svém kontě“ má 20 repríz. Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela inscenace Bláznovy zápisky v režii již zmiňovaného Mariána Pecka, který vytvořil i divadelní scénář. Dramatizace jedné z Gogolových Petrohradských povídek s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli měla premiéru 22. května 2010 na nově otevřené Malé scéně ve dvoře. Závěrem statistika – v roce 2010 navštívilo Východočeské divadlo 120 210 diváků, čímž se VČD opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 412. Nejnavštěvovanější inscenací roku se stala groteska Čistírna, kterou během roku vidělo 10 706 diváků.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.9.

XIV. Staročeská polabinská pouť vypukne již 28. září

Odpoledne se můžete těšit na příjezd historických vozidel, motocyklů, kol a Velorexů.

Kultura celý článek
22.4.

Arnoštek bude i letos lákadlem letní sezony

Loď, která byla v březnu kvůli prohlídce vytažena na břeh, je už opět na vodě.

Kultura celý článek
28.2.

Kapela Vložte kočku odehraje v březnu první pardubický koncert v klubu Žlutý pes

Hudební večer od 19. hodiny zahájí personálně spřízněná indie post rocková skupina UFAJR, na který plynně navážou Vložte kočku se svým setem k novému albu SEAT.

Kultura celý článek
29.3.

Renesanční Litomyšl má další unikát

Prohlídka je zaměřená více na zážitky, než na letopočty.

Kultura celý článek
28.11.

Den pro dětskou knihu bude kouzelný!

Na rodiče s dětmi čeká putování po soutěžních stanovištích, na nichž si děti připomenou vybrané pohádky, nebo se s nimi seznámí.

Kultura celý článek
31.5.

Ozbrojený muž chodí už rok po Litomyšli.

Šlechtic vlastnil několik obcí v okolí města a rozsáhlé pozemky, které dnes patří Litomyšli. Toulovec patří mezi několik významných osobností města. Lidé z vděčnosti po něm pojmenovali náměstí - Toulovcovo. Mnohé pozemky města bývali rytíře.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting