Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2010 derniérou současné německé grotesky Čistírna. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s prvním náměstkem primátorky města Jindřichem Tauberem vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2010. Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stalo Shafferovo drama Amadeus v režii hostujícího Michaela Taranta, který do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera coby Mozarta. Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz. Strhující inscenace o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Pomyslnou druhou příčku obsadila hudební balada Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka, která se od premiéry 14. června 2008 objevuje v diváckém hlasování vždy na předních místech, v loňském roce dokonce u diváků zvítězila a byla i nejnavštěvovanější inscenací roku 2009. Emotivní příběh vášnivé lásky Rady a Zobara se do dnešního dne odehrál již šestapadesátkrát. Sice měla inscenace na sklonku roku v divadle derniéru, v létě se však ještě několik posledních repríz odehraje na Kunětické hoře, kde pouť pardubických „Cikánů“ před dvěma lety začala. V hlavních rolích eposu o romské duši hrají Kristina Jelínková a dnes již hostující Martin Mňahončák. Hudbu k představení nahrála rovněž Komorní filharmonie Pardubice, hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Třetí místo podle diváků patří Čachtické paní v režii Petra Novotného. Zpracování bizarního historického příběhu, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, mělo premiéru 5. června 2010 na Kunětické hoře. Titulní role krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové se zhostila Kristina Jelínková. Inscenace se během sezóny samozřejmě hraje i v Městském divadle a „na svém kontě“ má 20 repríz. Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela inscenace Bláznovy zápisky v režii již zmiňovaného Mariána Pecka, který vytvořil i divadelní scénář. Dramatizace jedné z Gogolových Petrohradských povídek s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli měla premiéru 22. května 2010 na nově otevřené Malé scéně ve dvoře. Závěrem statistika – v roce 2010 navštívilo Východočeské divadlo 120 210 diváků, čímž se VČD opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 412. Nejnavštěvovanější inscenací roku se stala groteska Čistírna, kterou během roku vidělo 10 706 diváků.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

28.1.

Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2019

V pondělí 27. ledna byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny jubilejního 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš a jeho pardubická kolegyně Petra Janečková. Večer opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.

Kultura celý článek
29.12.

Muzikály uchované v krabičce

Jedna možnost, jak si lépe uchovat představení v paměti, přece jen existuje – je to nahrání písní z představení.

Kultura celý článek
13.11.

Z pardubických Tradic Evropy se staly Tradice světa. Přijeli Indové

Kromě řady vystoupení zažila akce i veselé taneční dílny, vše uzavřel letos opravdu pestrobarevný folklórní bál. Na něm vždy každý soubor učí jeden národní tanec své země. Zde si opravdu na Lotranda a Zubejdu nešlo nevzpomenout.

Kultura celý článek
15.3.

Děti se radovaly z výher a živých kuřátek

„Kuřátka a slepičky“ seznámily se životem těchto zvířátek, jejich potravou, dostaly do ruky výukový materiál a vyzkoušely si například i práci farmářů.

Kultura celý článek
24.1.

Simulantenbande „uvařila“ s filharmoniky báječný koncert

Ovšem bouřlivý potlesk mohl zaznít i směrem do hlediště. Diváci v průběhu celého večera přispívali do pokladny, jejíž obsah byl určen kardiologickému oddělení. Nakonec se vybralo 38.050 korun, za něž budou pro koronární jednotku pořízeny dva resuscitační vozíky a jeden speciální vozík na drobné operační výkony.

Kultura celý článek
13.7.

Festival Hrady CZ začíná tento pátek na hradě Točník, hlavní hvězdou bude poprvé kapela Kabát

Letos poprvé se také pod názvem Slovenské hrady zastaví a svou pouť ukončí 10. září na hradě Červený Kameň na Slovensku. Permanentky na festival lze ještě do dne před akcí zakoupit v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting