Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2010 derniérou současné německé grotesky Čistírna. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s prvním náměstkem primátorky města Jindřichem Tauberem vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2010. Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stalo Shafferovo drama Amadeus v režii hostujícího Michaela Taranta, který do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera coby Mozarta. Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz. Strhující inscenace o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Pomyslnou druhou příčku obsadila hudební balada Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka, která se od premiéry 14. června 2008 objevuje v diváckém hlasování vždy na předních místech, v loňském roce dokonce u diváků zvítězila a byla i nejnavštěvovanější inscenací roku 2009. Emotivní příběh vášnivé lásky Rady a Zobara se do dnešního dne odehrál již šestapadesátkrát. Sice měla inscenace na sklonku roku v divadle derniéru, v létě se však ještě několik posledních repríz odehraje na Kunětické hoře, kde pouť pardubických „Cikánů“ před dvěma lety začala. V hlavních rolích eposu o romské duši hrají Kristina Jelínková a dnes již hostující Martin Mňahončák. Hudbu k představení nahrála rovněž Komorní filharmonie Pardubice, hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Třetí místo podle diváků patří Čachtické paní v režii Petra Novotného. Zpracování bizarního historického příběhu, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, mělo premiéru 5. června 2010 na Kunětické hoře. Titulní role krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové se zhostila Kristina Jelínková. Inscenace se během sezóny samozřejmě hraje i v Městském divadle a „na svém kontě“ má 20 repríz. Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela inscenace Bláznovy zápisky v režii již zmiňovaného Mariána Pecka, který vytvořil i divadelní scénář. Dramatizace jedné z Gogolových Petrohradských povídek s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli měla premiéru 22. května 2010 na nově otevřené Malé scéně ve dvoře. Závěrem statistika – v roce 2010 navštívilo Východočeské divadlo 120 210 diváků, čímž se VČD opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 412. Nejnavštěvovanější inscenací roku se stala groteska Čistírna, kterou během roku vidělo 10 706 diváků.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

14.4.

Zveme vás do kina na Ozvěny Ekofilmu

Tahákem budou jistě dva oceněné filmy, a to slovenský dokument o kousku divočiny v Evropě Vlčí hory a rakouský dokument z Vápencových Alp Jak se dělá prales.

Kultura celý článek
9.1.

Festival Benátská noc v ohrožení

Nedořešené finanční spory mezi obcí Malá Skála a pořadatelem festivalu Benátská noc, Pavlem Mikezem.

Kultura celý článek
19.2.

Připravujeme Sexy prádlo

Na první čtené zkoušce Sexy prádla se realizační tým sešel v úterý 16. února a o den později scénografka Agnieszka Pátá-Oldak v dílnách představila návrhy scény a kostýmů.

Kultura celý článek
14.3.

Výstava o historii české měny se představí v nizozemském Naardenu

Původní výstavy z roku 2013 a 2016 ještě rozšíří téma „European Silver Thalers of the Comenius Era“ (Evropský stříbrný tolar za doby Komenia), které připomene složité poměry v evropských měnových systémech od konce 16. století do druhé poloviny 17. století. I do českých zemí v té době hojně pronikaly stříbrné tolarové mince nizozemské, produkované ve velkém množství z drahých kovů dovážených ze zámoří.

Kultura celý článek
12.1.

Jaroslav Dušek, Jan Budař a Feng-yűn Song přivítají rok Kohouta hudbou a s humorem

Každý večer festivalu je jedinečný a neopakovatelný. Feng-yűn Song se svým jazzovým triem Trio PUO představí tradiční písně Číny, Tibetské náhorní plošiny a sibiřských národů v originální jazzové a šansonové úpravě, Martin Zbrožek rozezní své housle, Vladimír Václavek zazpívá a zahraje na kytaru a virtuózní hráč Charisu ze stepi zahraje na tradiční mongolský nástroj morin quur. Diváci se dále mohou těšit například na prastarou legendu o hořícím peří v podání Sacra Circus, původní indonéské tance v podání souboru Kintari, orchestr Didgeridoo Ondřeje Smejkala nebo akustické trio Dereva.

Kultura celý článek
8.4.

Balada pro banditu jako součást festivalu Svět knihy na jevišti

Východočeské divadlo je na festival Svět knihy na jevišti pravidelně zváno a nejinak tomu je i letos. Pro letošní ročník si organizátoři vybrali naše zpracování legendárního muzikálu Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Balada pro banditu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting