Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2010 derniérou současné německé grotesky Čistírna. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s prvním náměstkem primátorky města Jindřichem Tauberem vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2010. Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stalo Shafferovo drama Amadeus v režii hostujícího Michaela Taranta, který do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera coby Mozarta. Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz. Strhující inscenace o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace spolupracovala Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Pomyslnou druhou příčku obsadila hudební balada Cikáni jdou do nebe v režii hostujícího Mariána Pecka, která se od premiéry 14. června 2008 objevuje v diváckém hlasování vždy na předních místech, v loňském roce dokonce u diváků zvítězila a byla i nejnavštěvovanější inscenací roku 2009. Emotivní příběh vášnivé lásky Rady a Zobara se do dnešního dne odehrál již šestapadesátkrát. Sice měla inscenace na sklonku roku v divadle derniéru, v létě se však ještě několik posledních repríz odehraje na Kunětické hoře, kde pouť pardubických „Cikánů“ před dvěma lety začala. V hlavních rolích eposu o romské duši hrají Kristina Jelínková a dnes již hostující Martin Mňahončák. Hudbu k představení nahrála rovněž Komorní filharmonie Pardubice, hudebního nastudování se chopili renomovaná interpretka romské hudby Ida Kelarova a Desiderius Dužda. Třetí místo podle diváků patří Čachtické paní v režii Petra Novotného. Zpracování bizarního historického příběhu, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, mělo premiéru 5. června 2010 na Kunětické hoře. Titulní role krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové se zhostila Kristina Jelínková. Inscenace se během sezóny samozřejmě hraje i v Městském divadle a „na svém kontě“ má 20 repríz. Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela inscenace Bláznovy zápisky v režii již zmiňovaného Mariána Pecka, který vytvořil i divadelní scénář. Dramatizace jedné z Gogolových Petrohradských povídek s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli měla premiéru 22. května 2010 na nově otevřené Malé scéně ve dvoře. Závěrem statistika – v roce 2010 navštívilo Východočeské divadlo 120 210 diváků, čímž se VČD opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 412. Nejnavštěvovanější inscenací roku se stala groteska Čistírna, kterou během roku vidělo 10 706 diváků.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.5.

BBC2, Martinů a Polička - Česká premiéra filmu BBC 1967 „Music of Exile“ v Poličce 2017

Film se natáčel v roce 1966 a na jeho realizaci se podíleli i místní občané a studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecně vzdělávací školy, dnešního gymnázia. Později se štáb přemístil do Prahy, Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku.

Kultura celý článek
8.10.

Východočeské divadlo nastudovalo Beckettovy Šťastné dny

Diváci prožijí jeden obyčejný den Winnie a Willieho, kteří spolu žijí ve značně specifickém prostředí. Široko daleko kolem nich není zhola nic, a tak mají na světě jenom jeden druhého. Každodenní činnosti a spoustu času.

Kultura celý článek
13.8.

Pardubický VUS odjíždí na švédské turné

Pardubický Vysokoškolský umělecký soubor odjíždí v pondělí 13. srpna na čtrnáctidenní turné po Švédsku.

Kultura celý článek
22.10.

SKP-CENTRUM: Děkujeme, Pardubáci!

V sobotu 20. října 2007 porazilo (ne poprvé a ne naposled) město Pardubice své sousedy z Hradce.

Kultura celý článek
28.11.

„Medvědí táta“ Václav Chaloupek míří do Pardubic. Na pozvání místopředsedkyně Senátu Miluše Horské

„Vstup na tuto akci je zdarma,“ sdělila senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko na adresu oblíbeného režiséra, scénáristy, televizního redaktora a publicisty, který má na svém kontě například úspěšné televize série o medvědech, vydře, vlcích, bažantech, rysovi, lišce či divočácích.

Kultura celý článek
15.10.

Východočeské divadlo zve na první letošní premiéru

Zajímá mě zeyerovská touha po mýtu, po skutečném vidění světa, hlubokém a niterném.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting