Pardubičtí divadelníci uvedou komedii o aroganci mocných

13.2.

Pardubičtí divadelníci uvedou komedii o aroganci mocných


Necelých čtrnáct dní po skončení XIV. ročníku GRAND Festivalu smíchu přichází pořádající Východočeské divadlo Pardubice s adeptem do dalšího ročníku divadelní přehlídky nejlepších komedií českých profesionálních divadel. O víkendu 15. a 16. června se na velkém jevišti Městského divadla uskuteční premiéry satirické komedie Heinricha von Kleista Rozbitý džbán, kterou v Pardubicích debutuje režisér Vít Vencl.


„Rozbitý džbán patří k hrám, které mohou výrazně rezonovat se současnou společensko-politickou situací v naší zemi. Zároveň však není jen kritickou sondou, neboť se zabývá i mnohem podstatnějšími životními otázkami, míří hlouběji k lidskému životu a odkrývá jak pozitivní, tak ty temnější stránky lidských vlastností,“ konstatuje dramaturg Zdeněk Janál a dále přibližuje dějovou linku: „Diváci se mohou těšit na jedno opravdu povedené soudní přelíčení, jež spustí žaloba na neznámého pachatele, který rozbil džbán a ohrozil pověst počestné dívky. Soudce Adam má hledat viníka, ale místo toho se naopak vší silou snaží zakrýt všechny stopy a pravého pachatele neodhalit.“


Zhýralého soudce ztvární Zdeněk Rumpík, radu Waltera, který přijede na nečekanou kontrolu, Petr Dohnal, a Martu Rullovou, která žaluje toho, kdo jí rozbil džbán, Jindra Janoušková. V dalších rolích se objeví Zdena Bittlová, Petra Tenorová, Romana Chvalová, Ludmila Mecerodová, Radek Žák, Petr Borovec, Pavel Novotný, Jan Musil nebo hostující Alexander Andrejs.

Režisér Vít Vencl se s Keistovou komedií nesetkává poprvé, před deseti lety ji už nazkoušel v Mostě. Pro tehdejší inscenaci původně veršovaný text přepsal do prozaické podoby, nyní se však rozhodl pětistopý jambický verš zachovat. „Tehdy na vině byla jenom moje nedůvěra k možnostem a síle textu. Myslel jsem si, že je potřeba hře pomoct, aby byla divákům přijatelnější. Dnes už o Kleistově textu nepochybuji, zjistil jsem, že verš jí naopak prospívá,“ říká Vít Vencl, který nepochybuje o aktuálnosti hry: „Obraz zkorumpovaného soudce nebyl bohužel nikdy tak aktuální jako dnes. Někdy současnost vrhne na staré hry takové světlo, až se nám zdá, jako by je jejich autor musel psát se znalostí naší doby. Rozbitý džbán se nám dokonce jevil natolik aktuální, že jsme necítili potřebu ho nijak výrazně aktualizovat. Je natolik současný, že nepotřebuje ani historický kabát ani šaty střižené podle poslední módy.“
Originální scénu pro pardubickou inscenaci připravil Michal Syrový, kostýmy navrhla Dana Hávová a hudba je z dílny Tomáše Alferiho.


Před sobotní premiérou komedie o udržení se u moci za každou cenu se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy Jaroslava Jebavého s názvem Variace na jedno téma.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

17.12.

Dřevěné a mechanické betlémy jsou k vidění v Poličce

Na letošní vánoční výstavu jsme zapůjčili exponáty z Třebechovického muzea betlémů a z rodiny Sochorovy z Hradce Králové. Vybrali jsme jen betlémy dřevěné. Uvidíte figurky jak pestře malované, tak v přírodních odstínech, u nichž vynikne struktura dřevin. Betlémy budou různého stáří a velikosti i z různých míst,“ uvádí kurátorka akce Mgr. Stanislava Cafourková.

Kultura celý článek
15.8.

Medobraní v Hlinsku

Vybírat se bude i nejlepší medová dobrota. Přineste na Medobraní osvědčenou medovou buchtu nebo zákusek a vyhrajte zajímavé ceny.

Kultura celý článek
2.8.

Festival Trnkobraní oznamuje kompletní program s Jarkem Nohavicou, Arakainem a Lucií Bílou, Mig 21 a dalšími interprety

Návštěvníci se dále můžou těšit na Arakain a Lucii Bílou, kapely Divokej Bill, Mig 21, Mandrage, Jelen, Mirai, Wohnout či zpěvačku Ewu Farnou a další interprety a kapely. Chybět nebude stand-up vystoupení Komiků s.r.o. v čele s Lukášem Pavláskem a Milošem Knorem, tradiční soutěž v pojídání knedlíků budou moderovat Patrik Hezucký a Michal Kavalčík, dříve známý pod jménem Ruda z Ostravy.

Kultura celý článek
10.8.

Festival Hrady CZ se přesouvá i s Kabáty na Moravu, tento týden rozezní Veveří

První festivalový den budou moci návštěvníci festivalu Hrady CZ na Veveří zhlédnout také koncerty kapel Gazdina roba či Nebe. Chybět nebude také tradiční páteční karneval v maskách o ceny, vyhlášení nejlepších masek proběhne ve 21 hodin večer. V sobotu se areál festivalu Hrady CZ otevře již v půl jedenácté dopoledne a na dvou pódiích zde dále vystoupí například Mňága a Žďorp. Vypsaná Fixa, Skyline či Krucipusk Rocková kapela Kabát v čele s frontmanem Pepou Vojtkem sobotní program o půlnoci ukončí.

Kultura celý článek
13.6.

Východočeské divadlo uvede Zojčin byt v režii Janusze Klimszy

Před sobotní premiérou se ve foyer uskuteční vernisáž výstavy obrazů posluchačů výtvarného kurzu pro dospělé při DDM ALFA Pardubice – Polabiny, odloučené pracoviště DELTA.

Kultura celý článek
27.3.

Světový den divadla

Při této příležitosti je každoročně vyzvána některá z význačných divadelních osobností, aby se podělila o své úvahy o divadle. To, co je známé jako Mezinárodní poselství, se překládá do více než 20 jazyků a 27. března předčítá pro desítky tisíc diváků před představeními v divadlech na celém světě. Tvůrcem letošního poselství je francouzská divadelní a filmová herečka Isabelle Huppert. Mimochodem v roce 1994 byl autorem tohoto provolání také Václav Havel.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting