Pardubičtí herci zahájí sezónu na Kunětické hoře

30.8.

Pardubičtí herci zahájí sezónu na Kunětické hoře

Pardubičtí herci zahájí sezónu na Kunětické hoře

Herci Východočeského divadla Pardubice se opět po prázdninách vracejí na Kunětickou horu na vyhlídku hradu, kde zahájí již 98. divadelní sezónu pardubického stánku Thálie. V nově zbudovaném amfiteátru diváky čeká oblíbený muzikál Malované na skle o lásce, svobodě a kamarádství, který režíroval Jiří Seydler. V hlavních rolích hrají Josef Pejchal nebo Ladislav Špiner, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Stanislav Lehký j. h. Od svého vzniku patří Malované na skle k hitům na českých, slovenských a polských scénách. V Pardubicích se však tato zbojnická komedie se zpěvy nikdy nehrála, až nyní a v novém úžasném překladu, spíše přebásnění Jarka Nohavici. Je to komedie trošku mezinárodní, protože hlavní postavou je Jura Jánošík, který putoval po horách na slovensko-polském pomezí. A tak si legendu vzali za své polští autoři Ernest Bryll a Kateřina Gärtnerová a napsali hru velmi vtipnou a navíc obdařenou spoustou tak skvělých písniček, jaké jsou třeba v podobné české hře Balada pro banditu. Režisér Jiří Seydler říká: „Malované na skle bylo od začátku připravované jak do kamenného divadla, tak na ten kopec za Pardubicemi. Mám dojem, že se skoro víc hodí do exteriéru. Ani nejlepší scénograf nevymyslí lepší kulisu než hvězdy, zříceninu hradu, trávu a stromy. Proto jsme se rozhodli inscenovat tuhle hru hodně blízko k folklóru, aby v přírodě moc ´nerušila´.“ Herci před prázdninami na Kunětické hoře odehráli již šest představení, která nadchla nejen diváky, ale i nováčka pardubického hereckého souboru Ladislava Špinera. „Na Kunětické hoře jsem hrál poprvé a musím říct, že je to úžasný prostor s trochou té historické magie, kterou lze jen těžko prohlédnout. Hrát venku mě neskutečně baví, už jsem to zažil s opavským divadlem, se kterým jsme hráli na zámku v Hradci nad Moravicí. Ale hrad Kunětická hora je přeci jen o pár století starší, a to je právě to magické, co při hraní člověk vnímá. A myslím si, že i diváci jsou tímto prostředím ovlivněni a příjemně naladěni. Při hraní venku se můžou používat věci, které v divadle jednoduše nejdou. Třeba kůň. Ten v divadle těžko projde po jevišti, ale venku je to něco jiného,“ uvedl Ladislav Špiner. Poslední letošní představení Malovaného na skle na rondelu hradu Kunětická Hora se uskuteční již tento víkend 31. srpna a 1. a 2. září od 19.00 hodin a následně pak příští víkend 7., 8. a 9. září rovněž od 19.00 hodin.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.7.

Perníček uspěl na festivalu ve Strážnici

Perníček tímto svým výkonem reprezentoval nejen Základní uměleckou školu Havlíčkova, pod kterou působí, ale i město a celý Pardubický kraj.

Kultura celý článek
16.11.

Noční divadlo naruby!

Účastníky Noci divadel 2015 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
18.8.

FLORA Olomouc 2008: „Umění v rozkvetlé zahradě“

S vodní a bažinnou florou i faunou se po dvouleté přestávce v Olomouci opět představí Unie botanických zahrad ČR.

Kultura celý článek
17.2.

Změna programu VČD

Z důvodu onemocnění v souboru neodehrajeme ve čtvrtek 18. února od 17.30 hodin v Městském divadle původně plánovanou reprízu komedie Rodinný podnik, ale komedii Jistě, pane ministře. Rodinný podnik bude uveden v náhradním termínu. Za změnu se omlouváme a děkujeme za pochopení!

Kultura celý článek
8.9.

Slavný český sbor Boni pueri chystá natáčení pro Hollywood

Ještě do konce roku se sbor znovu objeví v sále Rudolfina, tentokrát před mikrofony, aby natočil hudbu k filmu Aldabra režiséra Steve L. Lichtaga, kterou složil absolvent Berklee College of Music v Bostonu Robert Jíša. S ním Boni pueri již spolupracovali na jedné platinové desce, hudbě k filmu Století Miroslava Zikmunda nebo unikátním 3D projektu Hlasy světla.

Kultura celý článek
10.11.

GRAND Festival smíchu již brzy v prodeji!

Opět vás čeká sedm nejlepších komedií, které v tomto roce vznikly na jevištích českých a moravskoslezských divadel. Další vynikající komediální představení budete moci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting