Pardubičtí vysokoškoláci hrají divadlo na zámku

18.12.

Pardubičtí vysokoškoláci hrají divadlo na zámku

Pásmo kubánských lidových humorek a anekdot v podání pardubických vysokoškoláků.

Ve středu 18. prosince od 19 hodin nabídnou na zámku v Pardubicích studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ojedinělou divadelní premiéru – komponované pásmo složené z krátkých scének na motivy kubánských lidových humorek s názvem „UKRADENÝ MELOUN“.

Po uplynutí jednoho roku a opět v čase předvánočním (již počtvrté) ožívají prostory Rytířského sálu pardubického zámku studentským literárním večerem - divadelním představením v podání posluchačů oborů sociální antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.


Charakteristickým rysem kubánského lidového vyprávění s vtipným obsahem je specifický typ humoru, který vznikl splynutím několika hlavních proudů – afrického, evropského a nakonec i asijského (díky čínským přistěhovalcům v 19. století).


Dramaturg a režisér v jedné osobě doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., pedagog Katedry sociálních věd Fakulty filozofické k premiéře uvádí: „Jako u všech podobných folklórních útvarů je příznačná i jeho životnost v současnosti. Je totiž tradováno až do dnešní doby. Svědčí o tom nejen sbírky kubánského básníka a spisovatele Samuela Feijóoa (1914 - 1992), z nichž byl převážně pořízen náš výběr, ale i skutečnost, že řadu dalších textů jsem získal vlastním terénním výzkumem ještě v letech 1980 a 1983. Tento velmi živý narativní žánr kritizuje – stejně jako je tomu i u jiných kultur - lidské nešvary - lakotu, hloupost, závist apod. Značně rozšířené jsou na Kubě též povídačky o Bacallaovi (postava podobná evropskému Enšpíglovi) a prášilovské historky.“

Kubánské lidové anekdoty jsou významnou, i když prozatím stále patrně ještě nejméně prozkoumanou součástí kubánské lidové kultury. Jsou jiné, než ty naše, často jsou drsné, tak jako byl (a dodnes je) drsný život tohoto obdivuhodného lidu – veselého, přátelského - nesmírně vstřícného k cizincům.

Humor „Perly Antil“ představují cenné svědectví plodné kulturní výměny mezi jednotlivými komponenty kubánského národa (africkým, evropským a asijským), pozoruhodnou syntézu, jejíž proces není dosud zcela uzavřen.
Představení bude zahájeno krátkým úvodním slovem doc. PhDr. Oldřich Kašpara, CSc. z Katedry sociálních věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Jako obvykle se druhé představení uskuteční v pražském studentském klubu K4 na FF UK na počátku příštího roku a část bude předvedena i na Dni otevřených dveří Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v lednu příštího roku.


...................................................................................................................................................................................................................
V roce 2010 prezentovali mladí nadšenci divadelního umění s úspěchem staroperuánské drama „Apu Ollantay“. O tomto představení se pochvalně vyjádřila i velvyslankyně republiky Peru paní María Susana Landaveri Porturas, která se ho tehdy zúčastnila.
O rok později v roce 2011 nabídli svým divákům pásmo vážných i nevážných dramatických útvarů jednak anonymních („Selský otčenáš“) a jednak z díla čáslavského rodáka, později kantora a regenschoriho v Praze Václava Františka Kocmánka (1607 - 1679) „O grobiáních o urozenost se nesnadících“. Obě tato představení byla odehrána také (díky spolupráci s členy studentského spolku PAKET/Pro aktivní etnologii/) působícím při Ústavu etnologie Fakulty filozofické UK v Praze v pražském studentském klubu K4.
...................................................................................................................................................................................................................
V roce 2012 představili studenti Fakulty filozofické premiéru dramatu - tragického příběhu aztéckého vladaře s názvem „Moctezuma“. Drama Moctezuma, stejně jako kdysi „Apu Ollantay“ přivedlo diváka znovu do Latinské Ameriky, konkrétně Mexika počátku 16. století, kde se pod náporem španělských dobyvatelů vedených Hernánem Cortésem hroutí aztécká říše panovníka Moctezumy. Toto představení bylo také odehráno v pražském studentském klubu K4 a v lednu 2013 byla odehrána zkrácená forma při Dni otevřených dveří Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Jan Černoš – Grafika

V současnosti žije a tvoří v Nechanicích a v Hradci Králové, kde zároveň učí na Gymnáziu Boženy Němcové. Jan Černoš získal i řadu čestných ocenění za grafické práce a v roce 2013 obsadil 1. místo v mezinárodní grafické soutěži Bodio Lomnago (Itálie).

Kultura celý článek
25.8.

Desáté výročí vzniku Dobrého divadla

Tomáš Langr: Stahování trenek, kopání se do zadku…Tohle my neděláme

Kultura celý článek
6.9.

Den otevřených dveří VČD

Východočeské divadlo pozve do zázemí své nádherné secesní budovy v sobotu 16. září, na kdy je přichystán VELKÝ NÁVŠTĚVNÍ DEN, jenž od 13.00 a 15.00 hodin nabídne nejen tradiční prohlídku zákulisí divadla, výrobních dílen či Malé scény ve dvoře, ale jako bonus představí i jednotlivé divadelní profese. Skupinky návštěvníků budou početně omezené, vstupenky za symbolických 40 Kč jsou k zakoupení v předprodeji, on-line ZDE či přímo na místě před prohlídkami, ale pak s rizikem, že skupiny mohou být již plně obsazené.

Kultura celý článek
3.4.

Brouk v hlavě se vrací na pardubické jeviště

Do Pardubic vrací i režisérka Lída Engelová, která před pěti lety zabodovala komedií Ten, kdo utře nos.

Kultura celý článek
11.11.

Dům hudby aplaudoval Liboru Peškovi i celému orchestru

V programu koncertu zazněl slavnostní pochod Josefa Suka V nový život, dále skladba, kvůli které se Libor Pešek začal věnovat hudbě – Gershwinova Rapsodie v modrém a také Symfonie č.8 G dur zvaná Anglická od Antonína Dvořáka.

Kultura celý článek
29.12.

Toulovec přispívá k cestovnímu ruchu Litomyšle

Letošní rok rytíř Toulovec věnoval 9 000 korun na pohádky pro děti, které nezisková organizace Dobré divadlo pořádá v Litomyšli a Hradci Králové. Toulovec si udržuje pověst šlechetného člověka.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting