Pardubičtí vysokoškoláci hrají divadlo na zámku

18.12.

Pardubičtí vysokoškoláci hrají divadlo na zámku

Pásmo kubánských lidových humorek a anekdot v podání pardubických vysokoškoláků.

Ve středu 18. prosince od 19 hodin nabídnou na zámku v Pardubicích studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ojedinělou divadelní premiéru – komponované pásmo složené z krátkých scének na motivy kubánských lidových humorek s názvem „UKRADENÝ MELOUN“.

Po uplynutí jednoho roku a opět v čase předvánočním (již počtvrté) ožívají prostory Rytířského sálu pardubického zámku studentským literárním večerem - divadelním představením v podání posluchačů oborů sociální antropologie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.


Charakteristickým rysem kubánského lidového vyprávění s vtipným obsahem je specifický typ humoru, který vznikl splynutím několika hlavních proudů – afrického, evropského a nakonec i asijského (díky čínským přistěhovalcům v 19. století).


Dramaturg a režisér v jedné osobě doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., pedagog Katedry sociálních věd Fakulty filozofické k premiéře uvádí: „Jako u všech podobných folklórních útvarů je příznačná i jeho životnost v současnosti. Je totiž tradováno až do dnešní doby. Svědčí o tom nejen sbírky kubánského básníka a spisovatele Samuela Feijóoa (1914 - 1992), z nichž byl převážně pořízen náš výběr, ale i skutečnost, že řadu dalších textů jsem získal vlastním terénním výzkumem ještě v letech 1980 a 1983. Tento velmi živý narativní žánr kritizuje – stejně jako je tomu i u jiných kultur - lidské nešvary - lakotu, hloupost, závist apod. Značně rozšířené jsou na Kubě též povídačky o Bacallaovi (postava podobná evropskému Enšpíglovi) a prášilovské historky.“

Kubánské lidové anekdoty jsou významnou, i když prozatím stále patrně ještě nejméně prozkoumanou součástí kubánské lidové kultury. Jsou jiné, než ty naše, často jsou drsné, tak jako byl (a dodnes je) drsný život tohoto obdivuhodného lidu – veselého, přátelského - nesmírně vstřícného k cizincům.

Humor „Perly Antil“ představují cenné svědectví plodné kulturní výměny mezi jednotlivými komponenty kubánského národa (africkým, evropským a asijským), pozoruhodnou syntézu, jejíž proces není dosud zcela uzavřen.
Představení bude zahájeno krátkým úvodním slovem doc. PhDr. Oldřich Kašpara, CSc. z Katedry sociálních věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Jako obvykle se druhé představení uskuteční v pražském studentském klubu K4 na FF UK na počátku příštího roku a část bude předvedena i na Dni otevřených dveří Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v lednu příštího roku.


...................................................................................................................................................................................................................
V roce 2010 prezentovali mladí nadšenci divadelního umění s úspěchem staroperuánské drama „Apu Ollantay“. O tomto představení se pochvalně vyjádřila i velvyslankyně republiky Peru paní María Susana Landaveri Porturas, která se ho tehdy zúčastnila.
O rok později v roce 2011 nabídli svým divákům pásmo vážných i nevážných dramatických útvarů jednak anonymních („Selský otčenáš“) a jednak z díla čáslavského rodáka, později kantora a regenschoriho v Praze Václava Františka Kocmánka (1607 - 1679) „O grobiáních o urozenost se nesnadících“. Obě tato představení byla odehrána také (díky spolupráci s členy studentského spolku PAKET/Pro aktivní etnologii/) působícím při Ústavu etnologie Fakulty filozofické UK v Praze v pražském studentském klubu K4.
...................................................................................................................................................................................................................
V roce 2012 představili studenti Fakulty filozofické premiéru dramatu - tragického příběhu aztéckého vladaře s názvem „Moctezuma“. Drama Moctezuma, stejně jako kdysi „Apu Ollantay“ přivedlo diváka znovu do Latinské Ameriky, konkrétně Mexika počátku 16. století, kde se pod náporem španělských dobyvatelů vedených Hernánem Cortésem hroutí aztécká říše panovníka Moctezumy. Toto představení bylo také odehráno v pražském studentském klubu K4 a v lednu 2013 byla odehrána zkrácená forma při Dni otevřených dveří Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.10.

Východočeské divadlo uvede premiéru komedie Z postele do postele

Na scéně se v inscenaci vystřídají i potkají čtyři partnerské páry ve třech bytech, potažmo ložnicích. „Starší manželé Ernest a Sofie se chystají na oslavu výročí svatby, Malcolm a Kate pořádají kolaudaci nového bytu a očekávají hosty, mezi kterými mají být mimo jiné Jane s Nickem a Zuzi s Trevorem.

Kultura celý článek
15.6.

Děti v Pardubickém kraji se utkají v soutěži o největší talent

V Pardubickém kraji proběhne semifinále nejtalentovanějších soutěžících 15. června 2012 v Afi Palace Pardubice.

Kultura celý článek
8.4.

Paroháč poučí neposlušné děti

Pohádka O Smolíčkovi je vhodná pro děti od tří let. Vstupenky lze koupit přímo na místě za 50 korun. Majitelé rodinných pasů mají vstup zdarma.

Kultura celý článek
27.9.

Výstava 100 let republiky v Paláci Pardubice

Přijďte načerpat znalosti a zasoutěžit si...

Kultura celý článek
12.4.

Východočeské divadlo naposledy uvede Živý obraz

Živý obraz pojednává o Michaelovi a Vilmě, přepracovaném manželském páru, jehož problémy má vyřešit najatá uklízečka Natalja, jež se postupně stává nepostradatelnou součástí rodiny. Funguje jako trpělivý zpovědník, hromosvod všech konfliktů a zároveň jako vysněná performerka konceptuálního umělce a Vilmina šéfa Serge Haulupy.

Kultura celý článek
29.12.

Štědronoční zpívání v divadle už popatnácté

. Tentokrát herci losovali čísla sedadel a šťastní výherci si mohli na jevišti vybrat drobný dárek, to vše bylo zarámováno zpěvem a hereckými scénkami.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting