Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

23.3.

Perseus a Medúza 21. století v premiéře ve Východočeském divadle Pardubice

Na pondělí 26. března Východočeské divadlo přichystalo další díl cyklu INprojekty, který formou jednorázových scénických čtení představuje novinky světové dramatické tvorby. Projekt, uváděný v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, dává příležitost nastupující režisérské generaci a jejímu mladistvému, modernímu pohledu na inscenování her, které jsou veřejnosti předkládány většinou v české premiéře. 
A nejinak tomu bude ani tentokrát, kdy se diváci seznámí s jedním z nejnovějších textů významného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Čtyři světové strany. Titul měl premiéru v berlínském Deutsches Theater v červenci roku 2011 a u nás doposud nebyl uveden. „Výběr to byl tentokrát vskutku bleskový. Když postupně načítám světové dramatické novinky, dělám si dvě až tři elektronické hromádky – na jednu odkládám ty, které mě nezaujmou nebo se nedají realizovat, na další takové, ke kterým se třeba ještě někdy vrátím, a na poslední, bohužel nejmenší hromádku, ty nejlepší, o kterých doufám, že našemu cyklu INprojektů budou jednou slušet. Hra Čtyři světové strany se v té poslední hromádce moc dlouho ͵neohřálaʹ. Naposledy jsme o ní mluvily s Kashou Jandáčkovou, režisérkou a autorkou textu posledního scénického čtení. Když jsem ji tedy ͵jako dalšímu v pořadíʹ nabídla režisérovi Norbertu Závodskému, velmi mile mě překvapilo, když okamžitě souhlasil s vysvětlením, že jde o jeho ͵srdcovkuʹ, kterou objevil už v roce 2014 v prvním ročníku na DAMU,“ říká dramaturgyně cyklu INprojekty Anna Hlaváčková a dodává: „Jsem moc ráda, že se v našem cyklu scénických čtení objeví tak kvalitní, výrazně poetický text s důmyslnou dramatickou stavbou, který je současný i mytický zároveň, jelikož novodobou antickou tragédii nepíší světoví dramatici každý den.“
V inscenaci režiséra Norberta Závodského, posluchače posledního ročníku magisterského studia režie na Katedře činoherního divadla, role čtyř cizích lidí, každého odjinud, kteří však toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát, ztvární Petra Janečková, Veronika Malá, Jan Musil a Radek Žák. 
Po představení bude opět následovat tradiční diskuse s tvůrčím týmem, které se zúčastní i překladatel hry, dramaturg a současný ředitel pražského Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.8.

Již podruhé zve muzeum na komentované prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů v Poličceš

Světnička o 25 metrech čtverečních se letos již podruhé vrátí v čase a opět zde zazní housličky a dětský smích. Připraveny jsou komentované prohlídky, kdy vás členové rodiny Martinů seznámí se svými životními příběhy a povinnostmi pověžného a to ve výšce 36m. JIŽ PODRUHÉ ZVE MUZEUM NA KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY RODNÉ SVĚTNIČKY BOHUSLAVA MARTINŮ V POLIČCE

Kultura celý článek
12.3.

Herci NDM podpoří nádraží v Ústí. Přidáte se?

Divák s negativním nálezem ihned vypije jednu vodku, jinak nebude na představení vpuštěn.

Kultura celý článek
7.6.

Banánoví diktátoři z Monkey Business v Pardubicích

Celorepublikové turné skupiny Monkey Business pod názvem „Vzdejte se, nic se vám nestane“.

Kultura celý článek
24.6.

Vítěz soutěže Pražské jaro 2009 v Pardubicích

Vonáškova spolupráce s komorním souborem Barocco sempre giovane se datuje od roku 2006.

Kultura celý článek
12.8.

Premiéra filmové pohádky Tři bratři

V pohádceTři bratři byli použity hudba i text z minioperetek Červená Karkulka, Šípková Růženka a Dvanáct měsíčků. Čtvrtý příběh tří bratrů, místo Budulínka, který všechny pohádky propojí, dopsal Zdeněk Svěrák.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting