Petr Moško představí rumunský Banát

4.11.

Petr Moško představí rumunský Banát

Petr Moško představí rumunský Banát

Petr Moško představí rumunský Banát

Ve čtvrtek 5. listopadu otevře vernisáž další výstavu v Divadle Exil. Pardubický fotograf Petr Moško si před lety koupil chalupu v rumunském Banátu,. ve vesničce Rovensko, jedné z šesti českých vesnic této oblasti, Čeští osadníci, kteří do rumunského Banátu přišli v polovině 19. století, se zde nazývají počeštělým rumunským výrazem Pémové. Kromě řady zážitků si Petr Moško přiváží z Banátu také fotografie. A právě některé představí na výstavě, která začne ve čtvrtek před představením jednoaktovky Václava Havla Audience /Vernisáž. „Do roku 1989 to byla vlastně zakonzervovaná oblast. Pak nastala doba, kdy si lidé zvykli přijímat pomoc z Československa, jídlo, oblečení, do vesnic se zavedla elektřina. Začátkem 90. let se do Banátu začali vracet místní, kteří už to v Čechách znali. Někteří se tu objevili coby náboráři českých firem,“ říká Moško o Rovensku. „Banátská čeština v posledních letech podléhá vlivu moderní češtiny, importované turisty a návštěvníky z Čech. Ti nejstarší ale opravdu mluví nádhernou, starobylou češtinou. Do kostela se stále chodí v krojích, svátky se drží přísně a se vším všudy, podle církevního kalendáře,“ dodává autor fotografií. Petr Moško  se narodil 11. května 1956 v Čáslavi, v současné době žije v Pardubicích. Fotografuje od svých 15 let, v letech 1980-82 navštěvoval školu výtvarné fotografie při OKS v Chrudimi, od roku 1989 je fotografem na volné noze. V roce 2003 otevírá Moško v Pardubicích GM galerii, vystavuje doma i v zahraničí. Fotí dokument, akt, experiment, ale i abstrakci. Profesorem Jerzy Olekem byl přizván do evropského projektu „Vidět sebe,“ zúčastnil se rovněž projektu galerie Medium Art Jerzyho Oleka „Energie“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

6.5.

Opuštěná Tiny Müller v novém INprojektu Východočeského divadla

Poslední INprojekt této divadelní sezóny, jenž se uskuteční v pondělí 6. května, nabídne první české uvedení německé hry Opuštěná řešící téma, které se jistě někdy dotklo či dotkne nás všech.

Kultura celý článek
20.3.

Správa hradu Kunětická hora láká na mimořádné večerní prohlídky

Se zajímavým oživením divadelních večerů pod hvězdami opět přichází i správa hradu Kunětická hora, která pro zájemce s platnou vstupenkou na některé z plenérových představení připravila mimořádné večerní prohlídky hradu a k tomu ještě se slevou!

Kultura celý článek
17.5.

Krematorium získalo vlastní poštovní známku

V život již vstoupila putovní výstava, která je aktuálně k vidění v prostorách krematoria, připravuje se tematická publikace i filmový spot s hercem a popularizátorem moderní architektury Davidem Vávrou.

Kultura celý článek
22.5.

Budova Muzea východních Čech je opravena, veřejnosti se otevře na podzim

Obnova vnější fasády, opravy a nátěry oken, kompletní výmalba vnitřních prostor a další práce, které vrátily objekt do původního stavu. Tím vším si prošlo Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které dnes dopoledne stavbaři předali městu. Termín slavnostního otevření pro veřejnost ještě není stanoven, ale plánuje se na podzim tohoto roku.

Kultura celý článek
19.10.

Deska připomíná významného učitele

Desku na domě, v němž žil, nechalo nainstalovat město Pardubice.

Kultura celý článek
25.2.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu:Jaroslav J. Alt – Obrazy, kresby

Výstava obrazů a maleb Jaroslava Alta v Galerii Univerzity Pardubice je ke zhlédnutí ve vestibulu Univerzitní knihovny a potrvá do 5. dubna. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je volný.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting