Pirátský kanon na pardubickém zámku

29.7.

Pirátský kanon na pardubickém zámku

Pirátský kanon na pardubickém zámku

Na jaře byla evropská veřejnost podrobně informována o české pirátské plachetnici La Grace, kterou postavila a zprovoznila parta nadšenců, z nichž mnozí pocházejí z východních Čech. Křest pirátské lodi se konal za obrovské pozornosti médií v květnu 2011 v Řecku. Nyní brázdí Středozemní moře i Atlantik. Původní loď La Grace patřila Augustinu Heřmanovi (1605–1686), českému exulantovi, který se velmi dobře uplatnil v Americe. Pěstoval indigovník, tabák, proslul jako skvělý kartograf. Svoji obchodní činnost na lodi La Grace doplňoval korzárskou činností v Karibiku – úspěšně přepadal z pověření guvernéra nepřátelské lodě. Tedy český pirát, kterého nechytili. Nová česká pirátská loď je vybavena děly, která na jednu stranu musejí střílet a na stranu druhou musejí odpovídat mezinárodní předpisům, které civilním lodím zakazují být ozbrojeny. Tento těžký rébus byl vyřešen a děla byla kompletována u lanškrounské puškařské firmy Ing. Čestmír Marek. Jedno z děl, která se nakonec na loď nedostala a tvoří zálohu, bude po celé prázdniny vystaveno na vnitřním nádvoří pardubického zámku. Třeba se u něj můžete vyfotografovat. Najdete zde také informační panely o české pirátské lodi a o výrobě unikátního děla řemeslníky z Pardubického kraje.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

22.5.

V Poličce budou opět listovat knihou na divadelním jevišti

„Fungujeme jako seriál, lidé se těší na to, s čím přijdeme. A to je také důvod, proč se neopakujeme. A tak měníme žánry, styly i obsazení. Pořád ale zůstáváme živými a vtipnými prezentátory knih,“ uvedl hlavní účinkující Lukáš Hejlík.

Kultura celý článek
26.4.

Vítej, vítej máji na Veselém Kopci

V sobotu 28. dubna bude slavnostně zahájena jubilejní 35. návštěvnická sezóna Souboru lidových staveb Vysočina.

Kultura celý článek
25.8.

Nová divadelní sezóna plná velkých výzev!

S režisérem Adamem Doležalem jsme se rozhodli pokračovat v inscenování titulu, který jsme již formou INprojektu načrtli v lednu 2014 – na hře Sexy prádlo kanadské autorky Michele Rimlové.

Kultura celý článek
5.1.

Jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara 2018 již v předprodeji

Předprodej vstupenek na PHJ 2018 probíhá již od poloviny listopadu 2017.

Kultura celý článek
7.5.

Pardubice rozsvítí mistři žonglérského umění

Pardubický klub tak na závěr rozsvítí nejnovější technologie v žonglování tzv. pixel poi, která dovede vytvářet pomocí svítícího náčiní loga, texty a další grafické obrazce.

Kultura celý článek
30.9.

Pardubice hostí národní putovní výstavu Má vlast cestami proměn

Českem putuje celkem 13 kolekcí výstavy a již nyní je možno hlasovat na stránkách výstavy www.cestamipromen.cz pro nejkrásnější proměnu roku 2015.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting