Po Litomyšli chodí opravdový rytíř a vypráví o dávných dobách.

15.7.

Po Litomyšli chodí opravdový rytíř a vypráví o dávných dobách.

Rytíř jako z pohádky provede děti a rodiče tajuplnými uličkami, sklepy a dvorky Litomyšle v pátek 19. července od 14 hodin. Po skončení mohou děti shlédnout pohádku O třech bratrech
na Toulovcově náměstí a od 19, 30 koncert Bezobratři. Program s rytířem stojí 100 Kč, ostatní je zadarmo. Vychází se od Infocentra na náměstí.

Během letošního jara se hlásí mnoho škol a školek z celých východních Čech. Klesá zájem
o pasivní prohlídky běžných výletních míst. Snaha odpoutat děti od televizních obrazovek
a počítačů vede rodiče a učitele k pečlivému výběru programů pro děti. Hledají nejen zábavu,
ale i něco navíc. Poznání nebo dobrodružství. V Litomyšli se to podařilo. O prohlídku s rytířem je takový zájem, že každý týden provází kolem stovky dětí z různých škol.

Rytíř Toulovec byl měšťan, který žil v Litomyšli v době gotiky za vlády Karla IV. Byl prvním, kdo založil nadace a podporoval nemocné. Proto se těšil obdivu krále, ale u sprostných lidí budil pochyby: Kde asi k majetku přišel? Povídá se, že loupil na Moravě a ukrýval se před spravedlností ve skalách u Litomyšle. Říká se jim Toulovcovy maštale. Šlechtic vlastnil několik obcí v okolí města a rozsáhlé pozemky, které dnes patří Litomyšli. Toulovec patří mezi několik významných osobností města. Lidé z vděčnosti po něm pojmenovali náměstí - Toulovcovo. Mnohé pozemky města bývaly rytíře.

Také dnes můžete rytíře potkat ve zbroji s kuší přes rameno. Jen místo loupení a obchodu vzdělává. Školním dětem a poutníkům ukazuje krásy renesanční Litomyšle. Na procházku s ním můžete jít kdykoliv, včetně pondělků, nedělí a zimy. V noci zapaluje ohňovou louči. Těší se velkému zájmu škol i turistů. Několikrát týdně je vidět, jak vede děti základních škol po městě jako po učebnici. Chodí ulicemi a obrací stránky dějepisu. Ukazuje stavby gotické, renesanční zámek a mluví pěkně fortelně. Ukazuje dům, kde bydlel Jirásek a s dětmi mluví o tom, co nám svým životem dal. Je to dobrodružné. Prochází se tajemnými uličkami a dvory. Mluví
o Smetanovi, Mařákovi. „Ejhle – v tomhle domě, jenž zove se Zlatá hvězda, bydlela Božena Němcová. Jak jsem jí znal, měla bědný život. Núze ji súžila a čekala, že se k ní přihlásí její pravá matka a šlechtický původ vyjde najevo. Několikrát jsem ji viděl plakat i smát se na plesích.“ Rytíř se zastavil s dětmi na náměstí a ukazuje na dům. Kdo správně odpoví na rytířskou otázku, dostane zlaťák.

„Dnes děti tráví hodně času u televize nebo hrají násilné počítačové hry. Já myslím, že zážitky tátů a maminek s dětmi přímo venku a navíc s rytířem, jsou lepší. Něco se dozvíme, zažijeme dobrodružství ve sklepení a večer půjdeme spát krásně unavení.“ Hodnotí zážitkové provázení s rytířem Ludmila Adámková z Chocně.

Rytíř získal ocenění 2. nejlepší projekt Pardubického kraje a má záštitu radní Pardubického kraje. Kdo baží po vědění a dobrodružství, nechť volá na páže rytíře, jenž smlouvá schůzky.  Kontakt
je 777 637 888 nebo pište na info@rytirLITOMYSL.cz. Cena je 100 korun za osobu a výtěžek financuje pohádky pro děti. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.4.

On-line s hercem Josefem Láskou

Do pomyslného „křesla pro hosta“ za počítač už usedlo mnoho pardubických herců, k nimž se v pondělí 24. dubna připojí také Josef Láska!

Kultura celý článek
19.11.

Básník z Vysočiny Tomáš Zdechovský vydal svou první prózu

Doposud se Tomáš Zdechovský převážně věnoval básnické tvorbě, avšak studium a život v Itálii mu byl natolik inspirativní, že se rozhodl přenést do tohoto prostředí děj své první knihy, která si na českém trhu ihned našla své čtenáře.

Kultura celý článek
18.9.

Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Hlavolamy – tak jak je neznáte.

Jedinečná příležitost vyzkoušet si některé hlavolamy a zjistit o nich něco víc se naskytne na přednášce RNDr. Flejberka „Hlavolamy – tak jak je neznáte. Od nejstarších po nejnovější, od nejlehčích po nejtěžší, a všechny můžete vyzkoušet .“

Kultura celý článek
2.6.

Kuňka opět po roce ožívá divadlem!

Kromě titulů Východočeského divadla si zde nenechte ujít koncerty Lenky Filipové a Jarka Nohavici či výpravnou pohádku s písničkami Brouk Pytlík. Mladé divadelní studio LAIK zde pro školy uvede svou novinku Ze života hmyzu.

Kultura celý článek
31.1.

VČD: Laskavý večer s knížkou se ruší

Avizovaný Laskavý večer s knížkou, který se měl konat tento čtvrtek 1. února, se bohužel ruší.

Kultura celý článek
2.8.

Festival Hrady CZ se po Švihově představí na Rožmberku nad Vltavou

V pátek na Rožmberku nad Vltavou vystoupí formace Arakain & Lucie Bílá, která letos na Hradech CZ hraje historicky poprvé, nebo Horkýže Slíže, v sobotu se mohou hradní fanoušci těšit na Richarda Müllera, Tomáše Kluse nebo Mig 21.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting