Po Litomyšli chodí opravdový rytíř a vypráví o dávných dobách.

15.7.

Po Litomyšli chodí opravdový rytíř a vypráví o dávných dobách.

Rytíř jako z pohádky provede děti a rodiče tajuplnými uličkami, sklepy a dvorky Litomyšle v pátek 19. července od 14 hodin. Po skončení mohou děti shlédnout pohádku O třech bratrech
na Toulovcově náměstí a od 19, 30 koncert Bezobratři. Program s rytířem stojí 100 Kč, ostatní je zadarmo. Vychází se od Infocentra na náměstí.

Během letošního jara se hlásí mnoho škol a školek z celých východních Čech. Klesá zájem
o pasivní prohlídky běžných výletních míst. Snaha odpoutat děti od televizních obrazovek
a počítačů vede rodiče a učitele k pečlivému výběru programů pro děti. Hledají nejen zábavu,
ale i něco navíc. Poznání nebo dobrodružství. V Litomyšli se to podařilo. O prohlídku s rytířem je takový zájem, že každý týden provází kolem stovky dětí z různých škol.

Rytíř Toulovec byl měšťan, který žil v Litomyšli v době gotiky za vlády Karla IV. Byl prvním, kdo založil nadace a podporoval nemocné. Proto se těšil obdivu krále, ale u sprostných lidí budil pochyby: Kde asi k majetku přišel? Povídá se, že loupil na Moravě a ukrýval se před spravedlností ve skalách u Litomyšle. Říká se jim Toulovcovy maštale. Šlechtic vlastnil několik obcí v okolí města a rozsáhlé pozemky, které dnes patří Litomyšli. Toulovec patří mezi několik významných osobností města. Lidé z vděčnosti po něm pojmenovali náměstí - Toulovcovo. Mnohé pozemky města bývaly rytíře.

Také dnes můžete rytíře potkat ve zbroji s kuší přes rameno. Jen místo loupení a obchodu vzdělává. Školním dětem a poutníkům ukazuje krásy renesanční Litomyšle. Na procházku s ním můžete jít kdykoliv, včetně pondělků, nedělí a zimy. V noci zapaluje ohňovou louči. Těší se velkému zájmu škol i turistů. Několikrát týdně je vidět, jak vede děti základních škol po městě jako po učebnici. Chodí ulicemi a obrací stránky dějepisu. Ukazuje stavby gotické, renesanční zámek a mluví pěkně fortelně. Ukazuje dům, kde bydlel Jirásek a s dětmi mluví o tom, co nám svým životem dal. Je to dobrodružné. Prochází se tajemnými uličkami a dvory. Mluví
o Smetanovi, Mařákovi. „Ejhle – v tomhle domě, jenž zove se Zlatá hvězda, bydlela Božena Němcová. Jak jsem jí znal, měla bědný život. Núze ji súžila a čekala, že se k ní přihlásí její pravá matka a šlechtický původ vyjde najevo. Několikrát jsem ji viděl plakat i smát se na plesích.“ Rytíř se zastavil s dětmi na náměstí a ukazuje na dům. Kdo správně odpoví na rytířskou otázku, dostane zlaťák.

„Dnes děti tráví hodně času u televize nebo hrají násilné počítačové hry. Já myslím, že zážitky tátů a maminek s dětmi přímo venku a navíc s rytířem, jsou lepší. Něco se dozvíme, zažijeme dobrodružství ve sklepení a večer půjdeme spát krásně unavení.“ Hodnotí zážitkové provázení s rytířem Ludmila Adámková z Chocně.

Rytíř získal ocenění 2. nejlepší projekt Pardubického kraje a má záštitu radní Pardubického kraje. Kdo baží po vědění a dobrodružství, nechť volá na páže rytíře, jenž smlouvá schůzky.  Kontakt
je 777 637 888 nebo pište na info@rytirLITOMYSL.cz. Cena je 100 korun za osobu a výtěžek financuje pohádky pro děti. 

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.3.

Památky v Pardubickém kraji otevírají brány

Zámek v Litomyšli uvítal první návštěvníky již v sobotu 24. března.

Kultura celý článek
10.6.

Od Pata a Mata až po Cestu do pravěku

Do konce srpna bude otevřena v Regionálním muzeu Litomyšl výstava, která je určena jak malým tak i velkým návštěvníkům.

Kultura celý článek
21.10.

Dánská hra o skutečně neskutečných příšerách

Českou premiéru dánské hry zabývající se aktuální otázkou uprchlické krize, pro vás společně připravíme se začínající režisérkou ALŽBĚTOU BURIANOVOU, čerstvou absolventkou oboru režie pražské DAMU. Těšit se můžete na neobyčejný večer opět doplněný závěrečnou diskuzí s herci Ladislavem Špinerem, Janou Ondruškovou a Petrem Borovcem a překladatelkou hry Janou Michalíkovou.

Kultura celý článek
13.5.

Východočeské divadlo Pardubice nabídne Příběhy šansonů

Východočeské divadlo uvede v úterý 14. května nový, v pořadí čtvrtý hudebně-poetický večer, který se opět uskuteční v Poediu v klubu, nové nejmenší scéně pardubického souboru. Tentokrát to bude pořad převážně hudební, protože kromě trochy poezie čtené v podání Veroniky Malé budou diváci naslouchat především poezii zpívané. Lukáš Lucky Botta za doprovodu svých přátel, klavíristky Kateřiny Košťálové a violoncellisty Vojtěcha Nejedlého, zazpívá slavné hity světoznámých šansoniérů.

Kultura celý článek
21.2.

Herec Jan Musil představí v Pardubicích svou dramatickou prvotinu

V rámci Herecké dílny se proto objeví v roli dramatika, diváci uvidí jeho prvotinu s názvem Svět v parku. Pro druhého z tandemu – Miloslava Tichého – to zase bude debut v roli režiséra. Svět v parku je komorní hrou pro dvě herečky, postavy Dagmar a Jany ztvární Lída Vlášková a Petra Tenorová.

Kultura celý článek
31.1.

„Cikáni“ nahradí „Obchodníka“

Dramaturgický plán letošní sezóny Východočeského divadla Pardubice se připravoval v průběhu celé minulé sezóny.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting