Poslední víkend Agathy Christie poprvé na českém jevišti

25.4.

Poslední víkend Agathy Christie poprvé na českém jevišti


Tento víkend 27. a 28. dubna si v Pardubicích přijdou na své milovníci detektivek a napětí, Východočeské divadlo totiž uvede premiéru detektivní hry Agathy Christie Poslední víkend. Nastudoval ji mladý režisér Pavel Ondruch, který v Pardubicích již nazkoušel scénické čtení hry Pauly Vogel Desdemona. Hra o šátku a Eurípidovu tragédii Trojánky. V hlavních rolích diváci uvidí Martinu Sikorovou, Zdenu Bittlovou, hostující Ivanu Jirešovou, Jindru Janouškovou, Josefa Vránu, Martina Mejzlíka, Václava Duška, Romanu Chvalovou či Radka Žáka.


„Agatha Christie je synonymem pro kvalitní detektivní příběh, kterým dle mého názoru právě Poslední víkend dozajista je. Navíc její hra nestojí „pouze“ na poutavém vyšetřování vraždy či na pátrání po jejím pachateli, obsahuje rovněž mistrně napsané dramatické i komediální situace, brilantní dialogy okořeněné typickým britským humorem a živoucí postavy se svými pozoruhodnými, až tragikomickými osudy a překvapivými motivacemi,“ říká dramaturg Zdeněk Janál a alespoň lehce poodhaluje výchozí zápletku: „Lady Angkatellová s manželem pozvou přátele a příbuzné na své letní sídlo nedaleko Londýna.

Některé z nich však poutá víc než jen přátelství, vztahy mezi nimi jsou opravdu velmi spletité, a proto ani o konflikty během jejich setkání není nouze. Už tak dost komplikovaný víkendový pobyt se nečekaně zvrtne. A jak jinak – dojde k vraždě, po které následuje napínavé vyšetřování případu.“


Režisér Pavel Ondruch je přesvědčený, že styl, který vyžaduje Agatha Christie, je pro pardubický soubor ideální a ukáže ho v tom nejlepším světle. Divákům slibuje, že je čeká ryzí herecké divadlo. Svůj výběr titulu pak zdůvodňuje: „Na první pohled si člověk řekne: Detektivka založená na mistrovské konverzaci. Ale na druhý pohled je už vidět genialita autorky mnohem zjevněji.

Christie zkombinovala čechovovské vztahové drama s napínavou detektivkou a ukazuje se tak, že mnohem více než kriminálka je Poslední víkend studií mezilidských vztahů a vnitřně neharmonických jedinců odkázaných k samotě. Je fascinující z kolika velkých vážných témat udělala Christie zábavnou britskou komedii založenou na tom, co máme na Britech rádi: černý nehysterický a sarkastický humor, skvostně vystavěné dialogy, stejně jako nonšalanci chování a jednání jednotlivých postav. City bouří uvnitř jako u Austinové, důkazy vedou k vrahu jako u Doyla a postavy mluví jako u Wilda! Paní Christie byla zkrátka génius.“


Agatha Christie napsala Poslední víkend nejprve ve formě románu (1946) a nedlouho poté také jako divadelní hru (1951), která, ačkoli je hojně uváděná v řadě zemí, bude mít v Čechách premiéru kupodivu teprve letos, a to právě na prknech Východočeského divadla!


„V knize vystupuje nejslavnější detektiv Christie – Hercule Poirot. Poirot je tak v próze ústřední figurou. Z toho vyplývá, že je zde příběh vyprávěn jako ryzí detektivka. Když si ale Christie uvědomila, že námět je skutečně předurčený pro jeviště, zbavila se slavného Belgičana a zaměřila se na vztahy mezi postavami. V dialozích pak jednotlivé figury a jednotlivé vztahy začala rozloupávat jako cibuli. A dostala se skutečně až na dřeň. V knize tak daleko nezašla, ta je opravdu pouze běžnou, chtělo by se říci až spotřební detektivkou. Ve své dramatizaci, kterou uvádíme, překročila svůj stín i svůj vlastní žánr,“ říká Pavel Ondruch.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

30 let se Jiráskova Vojnarka nikde neinscenovala. Až VČD udělalo ten odvážný krok a pustilo se do ní.

Kultura celý článek
30.6.

Prázdninová Polička opět ožije: vrací se Poličské kulturní léto

V prázdninové kulturní nabídce mohou návštěvníci čekat kromě filmových představení také rozmanitý doprovodný program. Na své si přijdou milovníci hudby při nedělních posezeních s harmonikou a lidovými písničkami.

Kultura celý článek
27.2.

Pardubická hvězdárna zve na pozorování čtyř planet

V jeden okamžik sice celou pětici planet neuvidíme, přesto je tato situace poměrně výjimečná.

Kultura celý článek
5.1.

Jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara 2018 již v předprodeji

Předprodej vstupenek na PHJ 2018 probíhá již od poloviny listopadu 2017.

Kultura celý článek
2.11.

MARTINŮ NAPŘÍČ POLIČKOU KRESLÍCÍ A SOUTĚŽÍCÍ

Všechny užité obrázky, které v Poličce můžete najít, se váží ke stávající výstavě Martinů obrázky kreslící. Ta byla zahájena 13. 10. 2018 ve výstavních sálech poličského muzea (MMG) a koná se pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Představuje skladatele jako autora vtipných kreseb, pomocí kterých zachycoval dění kolem sebe a přístupná bude do 31. 12. 2018.

Kultura celý článek
10.7.

Perníček uspěl na festivalu ve Strážnici

Perníček tímto svým výkonem reprezentoval nejen Základní uměleckou školu Havlíčkova, pod kterou působí, ale i město a celý Pardubický kraj.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting