Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

V úterý 11. dubna v podvečer (v 17:00 hodin) bude otevřena v Galerii Univerzity Pardubice 97. umělecká výstava „100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar“. Výstavu v univerzitní galerii zahájí a s prací sdružení seznámí návštěvníky vernisáže akademická malířka Alena Laufrová. Historické a současné grafiky tohoto sdružení pak výstava v univerzitní galerii nabídne až do konce května.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v prosinci 1917 na podporu a propagaci původní grafické tvorby, která se po dlouhém období, kdy poklesla na pouhou reprodukční techniku, začala u nás – podobně jako ve světě – navracet mezi svébytné projevy výtvarného umění. Mezi zakládající členy patřili T. F. Šimon, profesor nedávno předtím založené grafické speciálky na pražské Akademii Max Švabinský, Viktor Stretti a jeho bratr Jaromír Stretti Zamponi, sochař František Bílek a profesoři Uměleckoprůmyslové školy František Kysela a V. H. Brunner, k nimž záhy přibyli Vojtěch Preissig, Zdenka Braunerova, Josef Lada a postupně absolventi grafické speciálky Jan Rambousek, Václav Rabas, Cyril Bouda, Koloman Sokol, Kyselův žák Karel Svolinský, souputník Devětsilu František Tichý aj. 
„Oproti jiným výtvarným spolkům nebyl Hollar od počátku vymezován generačně ani jednotným výtvarným programem, ale pouze kvalitou tvorby. Tu se mu podařilo prosazovat vedle vlastních výstav také působením na širokou veřejnost prostřednictvím návrhů poštovních známek a bankovek. Sdružení českých umělců grafiků Hollar kolem sebe od počátku soustřeďoval sběratele a příznivce grafiky i milovníky krásných knih jako své přispívající členy, kteří vytvořili Klub přátel Hollaru. Přátelské soužití více generací a názorových poloh, podobně jako důraz na dokonalé ovládnutí grafických technik, charakterizovalo Hollar po celou jeho stoletou historii,“ popisuje Sdružení českých umělců grafiků Hollar v doprovodném textu k pardubické výstavě Blanka Stehlíková.
Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a právě zahajovaná výstava v ní potrvá do 31. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.
případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa – Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.5.

Pernštýnskou noc navštíví i hosté ze Štrasburku

Tisíce lidí se již téměř 20 let účastní Pernštýnské noci v historickém centru Pardubic.

Kultura celý článek
25.2.

Východočeské divadlo se znovu vydává na výlet dějinami hudby

Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 26. února dopoledne uskuteční obnovená premiéra druhého dílu zábavně-vzdělávacího cyklu Tisíce let hudby, který nese podtitul Baroko pro oko. Děti se tak po šesti letech od prvního uvedení opět vydají na dobrodružnou cestu, při které budou objevovat vývoj hudby.

Kultura celý článek
24.7.

ABBA World Revival: právě dnes v Pardubicích!

Do Pardubic přijede tento soubor, složený z profesionálních hudebníků, v plné desetičlenné sestavě.

Kultura celý článek
22.11.

Pardubický zámek čekají revoluční změny vnitřního uspořádání

Veřejnost si může prohlédnout celý generel na výstavě, která bude od 1. prosince až do konce roku instalována ve foyeru reálky na Krajském úřadu Pardubického kraje.

Kultura celý článek
12.2.

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena

Autorem hry, která z hlediska historického zkoumá právě gender problematiku, tedy svět z hlediska rozdílností mezi mužem a ženou, je Francois Bégaudeau.

Kultura celý článek
13.10.

Malá scéna přivítala první premiérové diváky sezóny

Hra o vztahu partnerů, kteří spolu žijí už moc dlouho, stojí především na mimořádném hereckém výkonu Zdeny Bittlové, jíž skvěle sekunduje Martin Mejzlík.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting