Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

12.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: 100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar

V úterý 11. dubna v podvečer (v 17:00 hodin) bude otevřena v Galerii Univerzity Pardubice 97. umělecká výstava „100 let sdružení českých umělců grafiků Hollar“. Výstavu v univerzitní galerii zahájí a s prací sdružení seznámí návštěvníky vernisáže akademická malířka Alena Laufrová. Historické a současné grafiky tohoto sdružení pak výstava v univerzitní galerii nabídne až do konce května.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v prosinci 1917 na podporu a propagaci původní grafické tvorby, která se po dlouhém období, kdy poklesla na pouhou reprodukční techniku, začala u nás – podobně jako ve světě – navracet mezi svébytné projevy výtvarného umění. Mezi zakládající členy patřili T. F. Šimon, profesor nedávno předtím založené grafické speciálky na pražské Akademii Max Švabinský, Viktor Stretti a jeho bratr Jaromír Stretti Zamponi, sochař František Bílek a profesoři Uměleckoprůmyslové školy František Kysela a V. H. Brunner, k nimž záhy přibyli Vojtěch Preissig, Zdenka Braunerova, Josef Lada a postupně absolventi grafické speciálky Jan Rambousek, Václav Rabas, Cyril Bouda, Koloman Sokol, Kyselův žák Karel Svolinský, souputník Devětsilu František Tichý aj. 
„Oproti jiným výtvarným spolkům nebyl Hollar od počátku vymezován generačně ani jednotným výtvarným programem, ale pouze kvalitou tvorby. Tu se mu podařilo prosazovat vedle vlastních výstav také působením na širokou veřejnost prostřednictvím návrhů poštovních známek a bankovek. Sdružení českých umělců grafiků Hollar kolem sebe od počátku soustřeďoval sběratele a příznivce grafiky i milovníky krásných knih jako své přispívající členy, kteří vytvořili Klub přátel Hollaru. Přátelské soužití více generací a názorových poloh, podobně jako důraz na dokonalé ovládnutí grafických technik, charakterizovalo Hollar po celou jeho stoletou historii,“ popisuje Sdružení českých umělců grafiků Hollar v doprovodném textu k pardubické výstavě Blanka Stehlíková.
Výstava Galerie Univerzity Pardubice je umístěna ve vestibulu Univerzitní knihovny a právě zahajovaná výstava v ní potrvá do 31. května. Je otevřena tradičně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup je zdarma.
případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa – Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.1.

Pardubické publikum okouzlila pohádka Kráska a zvíře

Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2016 se stala výpravná rodinná pohádka Kráska a zvíře, která měla premiéru v režii Petra Novotného v červnu 2016 na vyhlídce hradu Kunětická hora (během roku se uvádí v Městském divadle a na Kunětickou horu se vrátí opět v létě).

Kultura celý článek
3.1.

Pardubičtí diváci zvolili Amadea inscenací roku 2010

Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a během roku dosáhl 26 repríz.

Kultura celý článek
19.1.

Městská galerie Vysoké Mýto představí cyklus výstav grafiky

Cyklus vždy na počátku roku představuje různé výtvarné techniky.

Kultura celý článek
31.1.

Restaurátoři z Litomyšle získali absolutní prvenství

Ve dnech 25. až 28. ledna 2008 se konal ve francouzském Valloire již 25. ročník přehlídky sněhových skulptur.

Kultura celý článek
30.9.

Týden knihoven: S krajskou knihovnou do vesmíru

Od 2. do 8. října bude v mnoha knihovnách po celé republice probíhat týden plný akcí a nevšedních zážitků. Letošní ročník se orientuje především na práci knihovníků s dětmi předškolního věku a jejich rodiči.

Kultura celý článek
17.12.

Dřevěné a mechanické betlémy jsou k vidění v Poličce

Na letošní vánoční výstavu jsme zapůjčili exponáty z Třebechovického muzea betlémů a z rodiny Sochorovy z Hradce Králové. Vybrali jsme jen betlémy dřevěné. Uvidíte figurky jak pestře malované, tak v přírodních odstínech, u nichž vynikne struktura dřevin. Betlémy budou různého stáří a velikosti i z různých míst,“ uvádí kurátorka akce Mgr. Stanislava Cafourková.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting