Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Alena Laufrová – Grafika, pastely

6.4.

Pozvánka do Galerie Univerzity Pardubice na výstavu: Alena Laufrová – Grafika, pastely

V úterý 10. dubna v podvečer (v 17:00 hodin) se vernisáží otevírá v Galerii Univerzity Pardubice výstava pražské autorky Aleny Laufrové a její tvorby grafik a pastelů.
Akademická malířka Alena Laufrová, rodačka z Prahy, se věnuje volné grafice, ilustraci a kresbě. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) v Praze - ilustrační a užitkovou grafiku pod vedením předního českého malíře, grafika a ilustrátora, profesora Zdeňka Sklenáře. Členkou sdružení Hollar se stala ještě před rokem 1990. Měla řadu výstav u nás i v zahraničí a za svou práci obdržela i několik vyznamenání a pyšní se i oceněním Grafika roku z roku 2004 či 2009. Autorka žije a pracuje v Praze.
Práci vystavující autorky popisuje kurátor výstav pardubické univerzitní galerie Mgr. Lubomír Netušil takto:
„Jako grafička se trvale vyjadřuje vlastní kombinací suché jehly s leptem, a to v tlumeném tónování, což charakterizuje její volné grafické listy, např. s pražskými motivy. Ve volné grafice řazené do stále obnovovaných cyklů o předjaří v přírodě, kdy sahá až na samé sebezpytné dno, rozevírá soutěsku stromu života, aby šla ruku v ruce s dvojicí zamilovaných a ještě zachytila toho, kdo hodlá utonout v osamění. Alena Laufrová jde za světlem a tomu se musí podvolit i materiál – pracuje v měkkém podloží narušeného papíru v slepotisku s tiskařskou barvou, pastelkou a tuší. 
Také se věnuje ilustraci poezie, během let vytvořila grafický cyklus portrétů osobností české kultury a zabývá se i autorskou knihou.“
Alena Laufrová uspořádala více než 50 samostatných výstav v České republice např. v Praze, Brně, Mariánských lázních i v zahraničí např. v Polsku, Holandsku, Londýně nebo v Egyptě. Je zastoupena ve sbírkách Památníku národního písemnictví a v Národní galerii v Praze, v Ermitáži v Leningradu, v Národním muzeu ve Washingtonu apod.
V pořadí 103. výstava v Galerii Univerzity Pardubice potrvá do 25. května 2018 a je otevřena od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Vstup do univerzitní galerie, která se nachází ve vestibulu Univerzitní knihovny, je zdarma. případné bližší informace k výstavě podá kurátor výstav Galerie UPa - Mgr. Lubomír Netušil, z ateliéru grafiky Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, člen Unie výtvarných umělců pardubického regionu.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.9.

Poslední možnost získat předplatné do VČD

Předplatné opět přináší jisté výhody a slevy, koupí předplatného divák získá své oblíbené místo v hledišti.

Kultura celý článek
15.10.

Zábavná talk show Bez kostýmu tentokrát (nejen) o tanci

Ve středu 16. října v 19.00 hodin odstartuje na Malé scéně Východočeského divadla Pardubice další sezóna diskusního pořadu Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, který připravuje a následně i moderuje dramaturgyně GRAND Festivalu smíchu Jana Uherová.

Kultura celý článek
26.7.

Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů pro připravily Poličské muzeum opět ovládnou skřítkové

Pokud ještě nebudete unavení, následuje divadélko pro děti. Kdo by neznal klasickou pohádku O kohoutkovi a slepičce, kterak se slepička snaží zachránit chamtivého kohoutka? Není právě lakomost a chamtivost hlavním tématem nejen příběhu, ale i dnešního světa? Dá se vůbec z tohoto příběhu udělat legrace? Dá se z něj poučit? Přijďte a uvidíte sami.

Kultura celý článek
3.5.

Bohuslav Martinů v Poličce – 300x jinak

Celá přehlídka je volně přístupná veřejnosti. Hlavním organizátorem je Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, která ji pořádá ve spolupráci s Tylovým domem, Centrem B. Martinů Polička, Městskou knihovnou Polička, Notovna.cz a Květinovým salonkem u Nadi Polička. Přehlídku podpořili Město Polička, Ravensburger Kartoon s. r. o. a záštitu 8.ročníku udělil náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Jaromír Dušek.

Kultura celý článek
25.2.

Konec masopustu po třiapadesáti letech znovu v Pardubicích

Klíčovým tématem hry je dle režiséra faustovský zápas o duši člověka. „Zdali člověk obstojí sám, aniž by se definoval jako nějaký hrdina, jestli obyčejný člověk z venkova obstojí proti takovému šílenství, jaké představoval komunismus – a za ten si v dnešní době můžeme dosadit cokoliv. Skupina, masa lidí útočí na jednoho člověka, který je ale špatným svědomím všech těch ostatních – znali se, vyrůstali spolu a najednou stojí proti sobě! A v této hře je pak ten zásadní prvek rituální, který je divadelně fascinující – antický chór v podobě českého masopustu. Je tam nejen jazyk, ale také příběh, vyprávěný zcela moderně – tolik paralelních dějů najednou!“ upřesňuje Břetislav Rychlík.

Kultura celý článek
26.5.

NetHovory: tentokrát s Ladislavem Špinerem

Virtuální divadelní pořad NetHovory na kulturním portálu www.scena.cz se ve středu 28. května opět navrátí do Pardubic.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting