Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

28.9.

Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

Jedinečný zážitek se naskytl stovkám diváků v Praze na Střeleckém ostrově, kteří byli svědky společného koncertu malých hudebníků, pořádaném Nadačním fondem Harmonie. Téměř třetinu orchestru tvořily děti ze ZUŠ Havlíčkova. Z celkového počtu sta členů orchestru dodala domácí Harmonie 45 hudebníků, pardubická „zuška“ téměř třicítku hráčů. Pětadvacet dětí pocházelo z pardubických Šmidlátek od paní učitelek Ivy Dostálové a Zuzany Kmoníčkové, tři ze čtyř hobojistů orchestru dodal pan učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Havlíčkovka výrazně promluvila do složení orchestru, některé nástroje jsme obsadili výhradně my. Ze Šmidlátek tu máme dvacet pět dětí, a to jsme ještě přijeli bez většiny zpěváků,“ říká Iva Dostálová. Šmidlátka do Prahy mimo jiné přivezla několik prvních a druhých houslistů, violoncellistůsaxofonistku, klarinetisty či flétnisty.

Na pardubické muzikanty čekal nelehký úkol zapojit se během jediné krátké zkoušky do sehraného uskupení Nadačního fondu Harmonie, který zkouší hru v orchestru třikrát týdně po dvou hodinách. 

Na jednotlivé skladby se před orchestrem střídali šéfdirigent Filmové filharmonie Chuhei Iwasaki, rodák z Tokia, a zakladatel a dirigent Pražského filmového orchestru Jiří Korynta, světově proslulý hráč na třicítku nástrojů, jenž od patnácti let figuruje v Guinessově knize rekordů jako interpret na nejvíce nástrojů na světě.

„Na koncertě ta spolupráce dětí s dirigenty už fungovala skvěle a vzhledem k tomu, že měli jen jednu společnou zkoušku, tak výsledek byl úžasný. Vždyť se v naprosté většině jednalo o děti kolem deseti let. A ten přídavek hráli pardubičtí úplně z listů, bez přípravy,“ říká učitel hoboje Jiří Křenek.

Po počátečních rozpacích na zkoušce pak děti z Prahy, Pardubic a Teplic bravurně zvládly Charpertierovo Te Deum, Mozartovu Malou noční hudbu, Dvořákovo Largo z Novosvětské, temperamentní Artézovo Chamambo, slavnou skladbu Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty a jako přídavek ústřední melodii z Večerníčku „A je to!“

„Asi nejtěžší pro mě nakonec byl ten přídavek, protože jsme se o něm dozvěděli až v Praze, ale hlavně proto, že jsem se musela smát těm dirigentům, jak nás dirigovali jako Pat a Mat a prali se na tom stupínku,“ usmívá se jedna z pardubických hobojistek. 

Na koncertu vystoupil také uznávaný pianista Ivo Kahánek, jenž má za sebou koncertování se Symfonickým orchestrem BBC či s Berlínskou filharmonií. S vokálními skladbami vystoupil mládežnický sbor Medvíďata ze ZUŠ Český Krumlov.

Všichni účastníci se dočkali bouřlivého potlesku publika, které bylo stále početnější. Koncert pod širým nebem na Střeleckém ostrově totiž přilákal i mnoho turistů, kteří proudili po mostě Legií mezi Národním divadlem a Újezdem.

Pro děti měla možnost zapojit se do této akce rozhodně pozitivní účinek. Poznali práci ve velkém orchestru a spolupráci s dirigenty. Velký dík patří i Nadačnímu fondu Harmonie za organizaci koncertu i za to, jak se o děti celé odpoledne starali,“ uzavírá učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Nadační fond Harmonie věří stejně jako El Sistema, že je možné měnit životy dětí hudbou. Proto přinesl celosvětově známý projekt velkých hudebníků a obyčejných dětí také do České republiky. Zakládá dětské orchestry a umožňuje zdarma všem dětem začít hrát na hudební nástroj ve skupině pod profesionálním vedením.

 

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.1.

Mimořádná šance získat ještě předplatné

Získat vstupenky do Východočeského divadla Pardubice je v poslední době nesnadný úkol.

Kultura celý článek
26.3.

Byli jsme na Martinů

Dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu.

Kultura celý článek
25.11.

Architektura Pardubic Potravinářská škola

Architektonická soutěž byla vypsána v roce 1929. Porota nakonec vybrala k realizaci kombinaci dvou návrhů a to Pavla Janáka a Karla Řepy. Návrhy jednotlivých pavilonů pak vytvářelo autorské duo Ferdinand Potůček a Karel Řepa.

Kultura celý článek
21.11.

Jesličky z Poličky

Ale nechceme jenom vystavovat. Chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava vám představí minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které také vystavíme.

Kultura celý článek
27.1.

V historické budově Východočeského divadla se bude plesat

Ples se uskuteční v sobotu 28. ledna od 19.00 hodin.

Kultura celý článek
3.10.

Ženich prodal nevěstu sám sobě!

Je to oslava 190. narozenin autora Bedřicha Smetany. Na podiu vystoupí 60 liboherců z Pyšel. Zpěvohru s tanci doprovodí živý orchestr. Vstupenky jsou v IC na náměstí a budeme je prodávat hodinu před začátkem na místě.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting