Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

28.9.

Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

Jedinečný zážitek se naskytl stovkám diváků v Praze na Střeleckém ostrově, kteří byli svědky společného koncertu malých hudebníků, pořádaném Nadačním fondem Harmonie. Téměř třetinu orchestru tvořily děti ze ZUŠ Havlíčkova. Z celkového počtu sta členů orchestru dodala domácí Harmonie 45 hudebníků, pardubická „zuška“ téměř třicítku hráčů. Pětadvacet dětí pocházelo z pardubických Šmidlátek od paní učitelek Ivy Dostálové a Zuzany Kmoníčkové, tři ze čtyř hobojistů orchestru dodal pan učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Havlíčkovka výrazně promluvila do složení orchestru, některé nástroje jsme obsadili výhradně my. Ze Šmidlátek tu máme dvacet pět dětí, a to jsme ještě přijeli bez většiny zpěváků,“ říká Iva Dostálová. Šmidlátka do Prahy mimo jiné přivezla několik prvních a druhých houslistů, violoncellistůsaxofonistku, klarinetisty či flétnisty.

Na pardubické muzikanty čekal nelehký úkol zapojit se během jediné krátké zkoušky do sehraného uskupení Nadačního fondu Harmonie, který zkouší hru v orchestru třikrát týdně po dvou hodinách. 

Na jednotlivé skladby se před orchestrem střídali šéfdirigent Filmové filharmonie Chuhei Iwasaki, rodák z Tokia, a zakladatel a dirigent Pražského filmového orchestru Jiří Korynta, světově proslulý hráč na třicítku nástrojů, jenž od patnácti let figuruje v Guinessově knize rekordů jako interpret na nejvíce nástrojů na světě.

„Na koncertě ta spolupráce dětí s dirigenty už fungovala skvěle a vzhledem k tomu, že měli jen jednu společnou zkoušku, tak výsledek byl úžasný. Vždyť se v naprosté většině jednalo o děti kolem deseti let. A ten přídavek hráli pardubičtí úplně z listů, bez přípravy,“ říká učitel hoboje Jiří Křenek.

Po počátečních rozpacích na zkoušce pak děti z Prahy, Pardubic a Teplic bravurně zvládly Charpertierovo Te Deum, Mozartovu Malou noční hudbu, Dvořákovo Largo z Novosvětské, temperamentní Artézovo Chamambo, slavnou skladbu Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty a jako přídavek ústřední melodii z Večerníčku „A je to!“

„Asi nejtěžší pro mě nakonec byl ten přídavek, protože jsme se o něm dozvěděli až v Praze, ale hlavně proto, že jsem se musela smát těm dirigentům, jak nás dirigovali jako Pat a Mat a prali se na tom stupínku,“ usmívá se jedna z pardubických hobojistek. 

Na koncertu vystoupil také uznávaný pianista Ivo Kahánek, jenž má za sebou koncertování se Symfonickým orchestrem BBC či s Berlínskou filharmonií. S vokálními skladbami vystoupil mládežnický sbor Medvíďata ze ZUŠ Český Krumlov.

Všichni účastníci se dočkali bouřlivého potlesku publika, které bylo stále početnější. Koncert pod širým nebem na Střeleckém ostrově totiž přilákal i mnoho turistů, kteří proudili po mostě Legií mezi Národním divadlem a Újezdem.

Pro děti měla možnost zapojit se do této akce rozhodně pozitivní účinek. Poznali práci ve velkém orchestru a spolupráci s dirigenty. Velký dík patří i Nadačnímu fondu Harmonie za organizaci koncertu i za to, jak se o děti celé odpoledne starali,“ uzavírá učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Nadační fond Harmonie věří stejně jako El Sistema, že je možné měnit životy dětí hudbou. Proto přinesl celosvětově známý projekt velkých hudebníků a obyčejných dětí také do České republiky. Zakládá dětské orchestry a umožňuje zdarma všem dětem začít hrát na hudební nástroj ve skupině pod profesionálním vedením.

 

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

2.5.

Knihovníci z Poličky zvou na výstavu malíře Valdemara Sokola

Zabýval se také vytvářením mozaiek do interiérů, malbou miniatur, vyzkoušel různé grafické techniky, ale jeho hlavní náplní práce dodnes zůstává tvorba deskových obrazů, které budou objektem zájmu květnové výstavy v knihovně.

Kultura celý článek
27.10.

Skauti z Prahy přijeli do Chrudimi tvořit tým

Patnáctiletá skautka Dominika Kurzová dodává: „A taky to byla hrozná legrace, fakt jsme si to užili!“

Kultura celý článek
11.11.

Den pro dětskou knihu bude zdobit královská koruna

V sobotu 26. 11. se bude od 9 do 17 hodin konat další ročník akce na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti – Den pro dětskou knihu. Již tradičně budou na malé návštěvníky čekat soutěžní stanoviště, která budou rozmístěna v prostorách knihovny a ve spolupracujících institucích – ve Východočeském muzeu, Východočeské galerii a v Galerii města Pardubic.

Kultura celý článek
21.2.

Jiřina Jirásková na festivalu slavila

V neděli 18. února ve Východočeském divadle Pardubice skončil VII. ročník GRAND Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
17.12.

Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s Kalibovým zločinem

Ke vzniku osobitého divadelního díla přispěla i velice zdařilá nerealistická scénografie Jana Štěpánka a originální hudba, snoubící v sobě folklór s moderními hudebními postupy, jejímž autorem je Jiří Pavlica, umělecký vedoucí Hradišťanu.

Kultura celý článek
13.10.

Mouřenín Othello se navrací na pardubická divadelní prkna

Othello je hrdinský vojevůdce ve službách Benátské republiky. Tajně se oženil s Desdemonou, bílou kráskou z patricijské rodiny. Jeho pobočníkem je bezcharakterní prospěchář Jago.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting