Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

28.9.

Pražské publikum okouzlil dětský orchestr. Třicítka muzikantů byla ze ZUŠ Havlíčkova

Jedinečný zážitek se naskytl stovkám diváků v Praze na Střeleckém ostrově, kteří byli svědky společného koncertu malých hudebníků, pořádaném Nadačním fondem Harmonie. Téměř třetinu orchestru tvořily děti ze ZUŠ Havlíčkova. Z celkového počtu sta členů orchestru dodala domácí Harmonie 45 hudebníků, pardubická „zuška“ téměř třicítku hráčů. Pětadvacet dětí pocházelo z pardubických Šmidlátek od paní učitelek Ivy Dostálové a Zuzany Kmoníčkové, tři ze čtyř hobojistů orchestru dodal pan učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Havlíčkovka výrazně promluvila do složení orchestru, některé nástroje jsme obsadili výhradně my. Ze Šmidlátek tu máme dvacet pět dětí, a to jsme ještě přijeli bez většiny zpěváků,“ říká Iva Dostálová. Šmidlátka do Prahy mimo jiné přivezla několik prvních a druhých houslistů, violoncellistůsaxofonistku, klarinetisty či flétnisty.

Na pardubické muzikanty čekal nelehký úkol zapojit se během jediné krátké zkoušky do sehraného uskupení Nadačního fondu Harmonie, který zkouší hru v orchestru třikrát týdně po dvou hodinách. 

Na jednotlivé skladby se před orchestrem střídali šéfdirigent Filmové filharmonie Chuhei Iwasaki, rodák z Tokia, a zakladatel a dirigent Pražského filmového orchestru Jiří Korynta, světově proslulý hráč na třicítku nástrojů, jenž od patnácti let figuruje v Guinessově knize rekordů jako interpret na nejvíce nástrojů na světě.

„Na koncertě ta spolupráce dětí s dirigenty už fungovala skvěle a vzhledem k tomu, že měli jen jednu společnou zkoušku, tak výsledek byl úžasný. Vždyť se v naprosté většině jednalo o děti kolem deseti let. A ten přídavek hráli pardubičtí úplně z listů, bez přípravy,“ říká učitel hoboje Jiří Křenek.

Po počátečních rozpacích na zkoušce pak děti z Prahy, Pardubic a Teplic bravurně zvládly Charpertierovo Te Deum, Mozartovu Malou noční hudbu, Dvořákovo Largo z Novosvětské, temperamentní Artézovo Chamambo, slavnou skladbu Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty a jako přídavek ústřední melodii z Večerníčku „A je to!“

„Asi nejtěžší pro mě nakonec byl ten přídavek, protože jsme se o něm dozvěděli až v Praze, ale hlavně proto, že jsem se musela smát těm dirigentům, jak nás dirigovali jako Pat a Mat a prali se na tom stupínku,“ usmívá se jedna z pardubických hobojistek. 

Na koncertu vystoupil také uznávaný pianista Ivo Kahánek, jenž má za sebou koncertování se Symfonickým orchestrem BBC či s Berlínskou filharmonií. S vokálními skladbami vystoupil mládežnický sbor Medvíďata ze ZUŠ Český Krumlov.

Všichni účastníci se dočkali bouřlivého potlesku publika, které bylo stále početnější. Koncert pod širým nebem na Střeleckém ostrově totiž přilákal i mnoho turistů, kteří proudili po mostě Legií mezi Národním divadlem a Újezdem.

Pro děti měla možnost zapojit se do této akce rozhodně pozitivní účinek. Poznali práci ve velkém orchestru a spolupráci s dirigenty. Velký dík patří i Nadačnímu fondu Harmonie za organizaci koncertu i za to, jak se o děti celé odpoledne starali,“ uzavírá učitel ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek.

Nadační fond Harmonie věří stejně jako El Sistema, že je možné měnit životy dětí hudbou. Proto přinesl celosvětově známý projekt velkých hudebníků a obyčejných dětí také do České republiky. Zakládá dětské orchestry a umožňuje zdarma všem dětem začít hrát na hudební nástroj ve skupině pod profesionálním vedením.

 

-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.6.

Soubor Národního divadla opět předvedl suverénní výkon v představení opery Figarova svatba

Diváci uznale hodnotili statečnost představitelky Zuzanky sopranistky Jany Sibery, která vystoupila v kostýmu na ramínka. Ale to nebyl jediný důvod, kvůli kterému padala na provedení Figarovy svatba v Litomyšli slova chvály.

Kultura celý článek
2.2.

Pavel Sivko – grafiky a ilustrace

Jeho práce byly oceněny na výstavách Nejkrásnější kniha roku.

Kultura celý článek
25.11.

Pardubický zámek se letos už podruhé umístil na čelním místě

Úspěch Zámku Pardubice je o to větší, že v rámci malé skupiny jemu podobných institucí, je nejvýše.

Kultura celý článek
3.5.

Bohuslav Martinů v Poličce – 300x jinak

Celá přehlídka je volně přístupná veřejnosti. Hlavním organizátorem je Základní umělecká škola Bohuslava Martinů Polička, která ji pořádá ve spolupráci s Tylovým domem, Centrem B. Martinů Polička, Městskou knihovnou Polička, Notovna.cz a Květinovým salonkem u Nadi Polička. Přehlídku podpořili Město Polička, Ravensburger Kartoon s. r. o. a záštitu 8.ročníku udělil náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Jaromír Dušek.

Kultura celý článek
8.11.

AFI Palác slaví 5. narozeniny ve stylu karnevalu v Riu de Janeiru!

Sobotním odpolednem 23. listopadu, kdy bude program pokračovat od 13.30 do 18.00 hodin, provedou moderátoři Evropy 2 Pavel Cejnar spolu s Ivou Vavřínovou. Během dne bude diváky inspirovat několik bloků módní show, tanečníci s vypracovanými těly předvedou brazilský bojový tanec capoiera a návštěvníci se mohou znovu pobavit při vystoupení skupiny Tradición. Další smršť předvede skupina bubeníků Tam Tam Batucada.

Kultura celý článek
28.4.

Muchovy litografie v polské Olešnici

Regionální muzeum představí v Polsku 41 původních litografií z přelomu 19. a 20. století.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting