Premiéra hry o sociálních sítích

18.3.

Premiéra hry o sociálních sítích

Premiéra hry o sociálních sítích

V pátek 18. března večer se uskuteční v Divadle EXIL ojedinělá česká divadelní premiéra studentské hry „Já: Síť“. Premiéru svého dramatického debutu připravil a nazkoušel autorský kolektiv studentů z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který si říká „Synapse“. Synapse je místo, kde se stýkají nervové buňky – neurony a vyměňují si informace pomocí elektrických signálů - vzruchů, nebo také akčních potenciálů. Povaha vzruchu, co neuron vysílá, je elektrická, ke komunikaci mezi sebou však neurony potřebují specifické biochemické prostředí. Režisérka studentského představení Kristýna Hypšová k premiéře dodává: „Pavoučí, kanalizační, elektrická, rybářská, kontaktů, dopravní, virtuální.... Síť je všude, síť je všechno a kdo ji vlastní, může ji taky vypnout. Ta nejdokonalejší je vaše. Co s ní uděláte? Stejně jako lidský mozek i společnost se může rozvíjet vytvářením nových spojení. Poznatky o nejdokonalejší síti ve známém vesmíru byly načerpány z díla Elkhonona Goldberga a Františka Koukolíka. Představení studentů univerzity by nevzniklo bez podpory a pomoci pardubického amatérského Divadla EXIL.“ V zimním semestru letošního akademického roku byl na Katedře literární kultury a slavistiky otevřen nový předmět „Dramaturgie a produkce kulturního pořadu“ vedený PhDr. Zuzanou Novákovou, jenž si klade ambiciózní cíl vytvořit za jeden semestr konkrétní praktický - dramatický výstup teoretického studia. Teoretické znalosti z oblasti mediálních studií a teorie sítí, které studenti během semestru načerpali, využili tak v tvůrčím kolektivu pro ztvárnění dramatického tvaru. Skupina Synapse je výsledkem spojení amatérského divadla a univerzitního prostředí a se svým autorským počinem „Já: Síť“ se poprvé představuje veřejnosti i na soutěžní přehlídce. Představení studentů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice začíná v 19:00 hodin v Divadle EXIL. Repríza představení se uskuteční v pondělí 21. března ve stejný čas na stejném místě. Další uvedení hry bude na festivalu AUDIMAFOR ve studiu Divadla DRAK v Hradci Králové v pátek 25. března od 19:30 hodin. Facebook hacker:  „Aby se mozek mohl dále rozvíjet a vytvářet nová spojení, potřebuje patřičné smyslové podněty, ale vy jste chtěli vidět dál, než vaše oči dohlédnou, být v myšlenkách tam, kam se nikdy nedostanete...toužíte po věcech, které by vás ani nenapadlo chtít nebýt toho, že se vám do mozku vtírají obrazy, které už nemáte šanci filtrovat..." Skupina Synapse varuje: Facebook škodí vám i lidem ve vašem okolí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.8.

Zvon svým hlasem oznámil 500. narozeniny

Otce biskupa přivítal solí a chlebem na Komenského náměstí starosta města Roman Müller a zástupci farnosti.

Kultura celý článek
2.5.

Knihovníci z Poličky zvou na výstavu malíře Valdemara Sokola

Zabýval se také vytvářením mozaiek do interiérů, malbou miniatur, vyzkoušel různé grafické techniky, ale jeho hlavní náplní práce dodnes zůstává tvorba deskových obrazů, které budou objektem zájmu květnové výstavy v knihovně.

Kultura celý článek
6.12.

Pardubické Volání sirén tentokrát s Blankou Bohdanovou

Ještě i dnes si ji pamětníci vybavují, nejčastěji je pro ně spojena s rolí Manon.

Kultura celý článek
12.11.

Pardubické divadlo brzy navštíví stotisící divák roku 2013

Na stotisícího diváka čekají zajímavé dárky – předplatné pro dvě osoby, knihy o historii divadla a osobnostech, které jím prošly, DVD Sto let Městského divadla v Pardubicích, CD z vybraných muzikálů našeho divadla a hodnotný dárek od sponzora. Tak neváhejte a navštěvujte naše představení, třeba se právě vy stanete oním šťastným divákem.

Kultura celý článek
10.5.

Filip Nuckolls chystá v Pardubicích hru o xenofobii v nás

Podtitulem Loveckých scén by pak klidně mohla být replika z textu: Lidi už si o tobě taky povídají,“ uvádí Zdeněk Janál a dodává: „Děj hry se odehrává krátce po druhé světové válce v roce 1949, tedy v období změn společensko-politických poměrů, zjišťujeme však, že i když se svět mění, lidé zůstávají pořád stejní.“

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting