Premiéra hry o sociálních sítích

18.3.

Premiéra hry o sociálních sítích

Premiéra hry o sociálních sítích

V pátek 18. března večer se uskuteční v Divadle EXIL ojedinělá česká divadelní premiéra studentské hry „Já: Síť“. Premiéru svého dramatického debutu připravil a nazkoušel autorský kolektiv studentů z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který si říká „Synapse“. Synapse je místo, kde se stýkají nervové buňky – neurony a vyměňují si informace pomocí elektrických signálů - vzruchů, nebo také akčních potenciálů. Povaha vzruchu, co neuron vysílá, je elektrická, ke komunikaci mezi sebou však neurony potřebují specifické biochemické prostředí. Režisérka studentského představení Kristýna Hypšová k premiéře dodává: „Pavoučí, kanalizační, elektrická, rybářská, kontaktů, dopravní, virtuální.... Síť je všude, síť je všechno a kdo ji vlastní, může ji taky vypnout. Ta nejdokonalejší je vaše. Co s ní uděláte? Stejně jako lidský mozek i společnost se může rozvíjet vytvářením nových spojení. Poznatky o nejdokonalejší síti ve známém vesmíru byly načerpány z díla Elkhonona Goldberga a Františka Koukolíka. Představení studentů univerzity by nevzniklo bez podpory a pomoci pardubického amatérského Divadla EXIL.“ V zimním semestru letošního akademického roku byl na Katedře literární kultury a slavistiky otevřen nový předmět „Dramaturgie a produkce kulturního pořadu“ vedený PhDr. Zuzanou Novákovou, jenž si klade ambiciózní cíl vytvořit za jeden semestr konkrétní praktický - dramatický výstup teoretického studia. Teoretické znalosti z oblasti mediálních studií a teorie sítí, které studenti během semestru načerpali, využili tak v tvůrčím kolektivu pro ztvárnění dramatického tvaru. Skupina Synapse je výsledkem spojení amatérského divadla a univerzitního prostředí a se svým autorským počinem „Já: Síť“ se poprvé představuje veřejnosti i na soutěžní přehlídce. Představení studentů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice začíná v 19:00 hodin v Divadle EXIL. Repríza představení se uskuteční v pondělí 21. března ve stejný čas na stejném místě. Další uvedení hry bude na festivalu AUDIMAFOR ve studiu Divadla DRAK v Hradci Králové v pátek 25. března od 19:30 hodin. Facebook hacker:  „Aby se mozek mohl dále rozvíjet a vytvářet nová spojení, potřebuje patřičné smyslové podněty, ale vy jste chtěli vidět dál, než vaše oči dohlédnou, být v myšlenkách tam, kam se nikdy nedostanete...toužíte po věcech, které by vás ani nenapadlo chtít nebýt toho, že se vám do mozku vtírají obrazy, které už nemáte šanci filtrovat..." Skupina Synapse varuje: Facebook škodí vám i lidem ve vašem okolí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.7.

Orlická brána 2011

Nahlédneme-li do historie festivalu, zjistíme, že prošel několika změnami.

Kultura celý článek
2.1.

U pardubických diváků v roce 2012 bodoval muzikál Zpívání v dešti

Pomyslnou třetí příčku v divácké oblíbenosti obsadila inscenace první a nejslavnější Shakespearovy tragédie RICHARD III. v režii Zdeňka Duška.

Kultura celý článek
20.1.

Hospital Kuks na prahu velkých změn

Začátek úprav po uzavření dokumentace pro zadání stavby je plánován na druhou půli roku 2012.

Kultura celý článek
22.2.

Začíná předprodej na Smetanovu Litomyšl

„Vracíme se k dřívějšímu přívlastku národní, aniž bychom tím však měnili dosavadní mezinárodní přesah festivalu. Jen chceme více zdůraznit dlouhou tradici, spojenou s důsledným uváděním české hudby českými interprety v místě narození zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany. Samozřejmě bude nadále uváděna hudba světových autorů a účinkovat budou mnozí zahraniční hosté. Letošní programová nabídka je toho důkazem,“ uvedl předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Roman Línek.

Kultura celý článek
29.9.

Litomyšlské Klášterní zahrady získaly prestižní ocenění

Litomyšl a Praha zde převzaly ocenění Trend Award – Building with Green za Klášterní zahrady a zahradu vily Müller.

Kultura celý článek
10.6.

Od Pata a Mata až po Cestu do pravěku

Do konce srpna bude otevřena v Regionálním muzeu Litomyšl výstava, která je určena jak malým tak i velkým návštěvníkům.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting