Přívratský rodák má pamětní desku

8.4.

Přívratský rodák má pamětní desku

Přívratský rodák má pamětní desku

Rodák z Přívratu u České Třebové, hudební skladatel, houslista a ředitel pražské konzervatoře Antonín Bennewitz má pamětní desku. Odhalena byla v jeho rodné obci v neděli 6. dubna tohoto roku Slavnostního aktu se zúčastnila celá řada hostů, kteří si přijeli připomenout výročí Bennewitzova narození (26. března 1833) a vzdát hold původem německému hudebníkovi, který však prosazoval českou hudbu a české skladatele. Zvláštní přízeň Bennewitz věnoval zejména Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi či Josefu Bohuslavu Foersterovi. „Antonínu Bennewitzovi také patří kousek lyry, která hudební tradici našeho regionu symbolizuje ve znaku Pardubického kraje. Patří k těm našim rodákům, kteří se neztratili ani v Praze – byl dlouholetým ředitelem pražské konzervatoře, kde pozvedl houslové oddělení konzervatoře na evropskou úroveň. „Pamětní deska je kromě Českotřebovského hudebního festivalu Antonína Bennewitze, jenž příští rok oslaví 10. výročí vzniku, dalším krokem k připomenutí si hudební tradice našeho kraje a také k tomu, aby ta již zmiňovaná lyra na krajském znaku nebyla prázdným symbolem, ale aby si za ní každý uměl představit konkrétní tváře a slyšel konkrétní hudbu – hudbu z našeho kraje,“ řekl hejtman Ivo Toman, který se odhalení pamětní desky rovněž účastnil.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.3.

O Velikonocích do hřebčína

Pokud budete mít štěstí, zahlédnete na pastvinách jedno z právě narozených hříbat. Při vaší návštěvě budete mít i nadále možnost tipnout si, kolik se nám letos celkem hříbat narodí.

Kultura celý článek
6.9.

Den otevřených dveří VČD

Východočeské divadlo pozve do zázemí své nádherné secesní budovy v sobotu 16. září, na kdy je přichystán VELKÝ NÁVŠTĚVNÍ DEN, jenž od 13.00 a 15.00 hodin nabídne nejen tradiční prohlídku zákulisí divadla, výrobních dílen či Malé scény ve dvoře, ale jako bonus představí i jednotlivé divadelní profese. Skupinky návštěvníků budou početně omezené, vstupenky za symbolických 40 Kč jsou k zakoupení v předprodeji, on-line ZDE či přímo na místě před prohlídkami, ale pak s rizikem, že skupiny mohou být již plně obsazené.

Kultura celý článek
8.4.

Velikonoce na pardubickém zámku - již potřetí!

Studentky ze Svitav a pracovníci Krajské knihovny připravili velikonoční dílnu. „Děti si vyzkouší různé techniky zdobení vajec a perníčků či výrobu jarních dekorací. Tvořit se bude i ve Východočeské galerii.

Kultura celý článek
15.12.

Kolik měří Genius?

Sádrový model, jenž jistě napomůže k tipům na skutečnou výšku sochy.

Kultura celý článek
23.10.

Bigbítové kapely „vydělaly“ skoro 70 tisíc pro kardiologii

Benefiční koncert potěšil každého, kdo má v oblibě slavné bigbítové skladby ze 60. let minulého století. Brněnská kapela The Glass Onion, jež je revivalem The Beatles, nabídla výběr z repertoáru těchto hudebních legend. A pozadu nezůstala ani pardubická skupina Simulantenbande, jejímiž členy jsou dva lékaři z kardiologického oddělení – primář Petr Vojtíšek a Jan Matějka. I díky jejich vystoupení se diváci mohli vrátit do zlaté éry bigbítu. Nabídli jim klasické bluesové standardy od velikánů, jako byli Muddy Waters, Willie Dixon či Robert Johnson, a pak písně od bigbítových legend Rolling Stones, Yardbirds nebo Doors. A pochopitelně došlo i na společné hraní obou kapel.

Kultura celý článek
19.5.

Vyšla nová publikace o Janu Kašparovi

Autorem je redaktor časopisu Letectví a kosmonautika Pavel Sviták, který v publikaci popisuje počátky zájmu o létání.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting