Přívratský rodák má pamětní desku

8.4.

Přívratský rodák má pamětní desku

Přívratský rodák má pamětní desku

Rodák z Přívratu u České Třebové, hudební skladatel, houslista a ředitel pražské konzervatoře Antonín Bennewitz má pamětní desku. Odhalena byla v jeho rodné obci v neděli 6. dubna tohoto roku Slavnostního aktu se zúčastnila celá řada hostů, kteří si přijeli připomenout výročí Bennewitzova narození (26. března 1833) a vzdát hold původem německému hudebníkovi, který však prosazoval českou hudbu a české skladatele. Zvláštní přízeň Bennewitz věnoval zejména Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi či Josefu Bohuslavu Foersterovi. „Antonínu Bennewitzovi také patří kousek lyry, která hudební tradici našeho regionu symbolizuje ve znaku Pardubického kraje. Patří k těm našim rodákům, kteří se neztratili ani v Praze – byl dlouholetým ředitelem pražské konzervatoře, kde pozvedl houslové oddělení konzervatoře na evropskou úroveň. „Pamětní deska je kromě Českotřebovského hudebního festivalu Antonína Bennewitze, jenž příští rok oslaví 10. výročí vzniku, dalším krokem k připomenutí si hudební tradice našeho kraje a také k tomu, aby ta již zmiňovaná lyra na krajském znaku nebyla prázdným symbolem, ale aby si za ní každý uměl představit konkrétní tváře a slyšel konkrétní hudbu – hudbu z našeho kraje,“ řekl hejtman Ivo Toman, který se odhalení pamětní desky rovněž účastnil.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.9.

Do Opočna se 13. září vrátí středověk

Na Trčkově náměstí budou návštěvníci obdivovat šikovné ruce řemeslníků.

Kultura celý článek
23.4.

Historka o sv. Magdě na Malé scéně VČD

Součástí večera bude diskuse o díle autorky Johanny Kaptein a německé dramatice – za účasti překladatele Michala Kotrouše.

Kultura celý článek
28.12.

O Štědrovečerním zpívání v divadle se poprvé rozezněl zvon Thálie

Během štědrovečerního setkání zatančil a zazpíval také folklórní soubor Lipka, zahrála kapela Kosteam a radost rozdával také pardubický Lions Club, který věnoval 40 tisíc korun na vybavení muzikoterapeutické dílny Dětského rehabilitačního centra Lentilka.

Kultura celý článek
10.1.

Eliza Doolittleová už zpívá i z CD

Východočeské divadlo Pardubice doplnilo kolekci svých muzikálových CD.

Kultura celý článek
7.4.

O nelehké práci restaurátoru a restaurování Bible Kralické v poličském muzeu

Beseda bude doplněna o prezentaci, kde budete mít možnost porovnat, jak ony výtisky vypadali před a po zásahu zkušených restaurátorů.

Kultura celý článek
9.4.

Blíží se závěr VII. Tomáškovy a Novákovy hudební Skutče

Pozornost představitelů krajské samosprávy, kteří hudební akci zařadili do dokumentu Tvář Pardubického kraje.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting