Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

25.3.

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Chtěla bych ve své reakci na článek „Trest za úspěch. Samostatná galerie končí. A bez debat“ seznámit občany Pardubického kraje s důvody, proč Pardubický kraj zvažuje sloučení galerie a muzea, jejichž je zřizovatelem.      Pravdou je, že si Rada Pardubického kraje nechala zpracovat analýzu o případném sloučení Východočeského muzea a Východočeské galerie v Pardubicích, o které bude jednat příští pondělí 28. března na svém zasedání. Tato analýza byla zadána s cílem zkvalitnit fungování galerie a muzea v objektu pardubického zámku. Jako zřizovatel obou organizací nemůžeme být spokojeni s tím, že dostatečně nefunguje spolupráce mezi těmito subjekty a zabraňuje jejich dalšímu rozvoji. Pro názornost uvedu konkrétní příklad. Galerie a muzeum se za celou dobu své samostatné existence nebyly schopné domluvit na společné pokladně, i když sídlí v jednom objektu. Výsledkem je, že návštěvníci přebíhají po nádvoří a obtížně hledají, kde si mají koupit lístek. O společné propagaci či projektech bohužel nemůže být řeč vůbec.      Pro sloučení hovoří řada důvodů – obě organizace sdílejí stejné prostory, řídí se stejnými právními předpisy a vykonávají celou řadu podobných agend. Model společného fungování muzea s galerií není výmyslem odboru školství a kultury, ale fungoval velmi úspěšně do 50. let minulého století. A co je podstatnější, je využíván i dnes. Například v nedalekém Rychnově nad Kněžnou nebo Poličce. Sloučení obou subjektů umožní realizovat tématicky zajímavější projekty. Všechny výstavy se doposud omezovaly pouze na prostory muzea nebo galerie. Naším záměrem je vytvořit novou „prodejní značku“ Zámek Pardubice, muzeum a galerie Pardubického kraje, která by měla zajistit rozšíření aktivit zámku pro veřejnost a jeho větší propagaci.      Východočeskou galerii tedy rozhodně za její „úspěchy“ netrestáme. Jedna výstavní akce za dva roky, byť nepochybně úspěšná, je podle mého skromného názoru málo. Tato výstava se navíc konala primárně v Praze a teprve následně v Pardubicích. Východočeská galerie za vedení paní ředitelky Vladíkové bohužel nenaplnila své regionální poslání a není prostorem pro místní autory. To chceme změnit také. Jana Pernicová radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památky

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.9.

Východočeské divadlo uvede premiéru poetického večera o Jiřím Ortenovi

Před rokem otevřelo Východočeské divadlo Pardubice svou nejmenší scénu, kterou nazývá Poedium v klubu. V průběhu minulé divadelní sezóny na ní uvedlo (mimo jiné) čtyři poetické dýchánky – Už ráno začal večírek na památku básníka a překladatele Pavla Šruta, vánoční Čas svařeného vína, The rest is silence připomínající překladatele Jiřího Joska a Příběhy šansonů s kapelou Les Trois.

Kultura celý článek
15.1.

Foyer pardubického divadla ožije zbojnickým muzikálem

Inscenace se hraje na příležitostné scéně ve foyer, stejně jako předchozí projekt podobného charakteru.

Kultura celý článek
20.11.

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

„Přínosem projektu je zvýšení povědomí o historicko-kulturních hodnotách zámku, zpřístupnění zámecké kaple a zvýšení návštěvnosti zámku díky otevření archeologické expozice a přípravě expozice o historii Pardubic,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Kultura celý článek
18.11.

Na jabkance se jezdí do České Třebové

Tradici Jabkancové pouti se nadšencům podařilo obnovit až v 60. letech minulého století.

Kultura celý článek
23.11.

Pohádka O slepičce potěší děti z Hradce a Dobřenic

Podaří se hodné slepičce zachránit sobeckého kohouta, kterému zaskočilo semínko?

Kultura celý článek
18.1.

Přebásněné rozhovory opilých žen na Malé scéně Východočeského divadla

Poetickým způsobem přebásněné rozhovory silně opilých žen během pěti zkoušek nastuduje mladá talentovaná režisérka Tereza Říhová, která ke spolupráci přizvala Romanu Chvalovou, Veroniku Mackovou, Janu Ondruškovou, Lídu Vláškovou a coby barmana Josefa Lásku.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting