Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

25.3.

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Chtěla bych ve své reakci na článek „Trest za úspěch. Samostatná galerie končí. A bez debat“ seznámit občany Pardubického kraje s důvody, proč Pardubický kraj zvažuje sloučení galerie a muzea, jejichž je zřizovatelem.      Pravdou je, že si Rada Pardubického kraje nechala zpracovat analýzu o případném sloučení Východočeského muzea a Východočeské galerie v Pardubicích, o které bude jednat příští pondělí 28. března na svém zasedání. Tato analýza byla zadána s cílem zkvalitnit fungování galerie a muzea v objektu pardubického zámku. Jako zřizovatel obou organizací nemůžeme být spokojeni s tím, že dostatečně nefunguje spolupráce mezi těmito subjekty a zabraňuje jejich dalšímu rozvoji. Pro názornost uvedu konkrétní příklad. Galerie a muzeum se za celou dobu své samostatné existence nebyly schopné domluvit na společné pokladně, i když sídlí v jednom objektu. Výsledkem je, že návštěvníci přebíhají po nádvoří a obtížně hledají, kde si mají koupit lístek. O společné propagaci či projektech bohužel nemůže být řeč vůbec.      Pro sloučení hovoří řada důvodů – obě organizace sdílejí stejné prostory, řídí se stejnými právními předpisy a vykonávají celou řadu podobných agend. Model společného fungování muzea s galerií není výmyslem odboru školství a kultury, ale fungoval velmi úspěšně do 50. let minulého století. A co je podstatnější, je využíván i dnes. Například v nedalekém Rychnově nad Kněžnou nebo Poličce. Sloučení obou subjektů umožní realizovat tématicky zajímavější projekty. Všechny výstavy se doposud omezovaly pouze na prostory muzea nebo galerie. Naším záměrem je vytvořit novou „prodejní značku“ Zámek Pardubice, muzeum a galerie Pardubického kraje, která by měla zajistit rozšíření aktivit zámku pro veřejnost a jeho větší propagaci.      Východočeskou galerii tedy rozhodně za její „úspěchy“ netrestáme. Jedna výstavní akce za dva roky, byť nepochybně úspěšná, je podle mého skromného názoru málo. Tato výstava se navíc konala primárně v Praze a teprve následně v Pardubicích. Východočeská galerie za vedení paní ředitelky Vladíkové bohužel nenaplnila své regionální poslání a není prostorem pro místní autory. To chceme změnit také. Jana Pernicová radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památky

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.11.

Očekáváme stotisícího diváka roku 2014

Na stotisícího diváka čekají zajímavé dárky – předplatné pro dvě osoby, knihy o historii divadla a osobnostech, které jím prošly, DVD Sto let Městského divadla v Pardubicích, CD z vybraných muzikálů našeho divadla a hodnotný dárek od sponzora. Neváhejte a navštěvujte naše představení ještě častěji, třeba se právě vy stanete oním šťastným divákem.

Kultura celý článek
2.5.

Nostalgické cestování: Rosice, 5. května 2007

Již tuto sobotu 5. května 2007 zahajuje svou 7. sezónu Museum železnice v Rosicích nad Labem.

Kultura celý článek
30.9.

Také Malá scéna je zárukou kvalitní zábavy!

Jistě zajímavé bude i další setkání s Lukášem Hejlíkem a jeho kolegyní, herečkou Petrou Bučkovou, které vás seznámí s humornou a přesto tak krutou knihou Holčička a cigareta, v níž je hlavní hrdina přistižen na toaletě, kam chodí tajně kouřit, s pětiletou holčičkou, čímž pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se v apokalyptické televizní reality show… Jak celý případ dopadne uvidíte v úterý 9. prosince opět od 20.00 hodin.

Kultura celý článek
24.7.

Mezinárodní Flora Olomouc 2007

Nejlepší čeští floristé se budou prezentovat květinovými dekoracemi zahradního posezení a letními kyticemi pro hostitele.

Kultura celý článek
28.5.

Na Kunětické hoře naposledy ožije příběh zbojníka Nikoly Šuhaje

Režie muzikálového zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje se v Pardubicích ujal Michael Tarant. V roli Nikoly se alternují Jan Musil s Tomášem Lněničkou z královéhradeckého Klicperova divadla, který od nové sezóny doplní soubor Východočeského divadla, a Eržiku ztvárňuje Petra Tenorová, dnes již členka kladenského divadla. V dalších rolích hrají Zdena Bittlová, Ladislav Špiner či Petr Dohnal, nechybí ani početný sbor tanečníků a zpěváků a živě hraje i folklórní kapela Trdlo.

Kultura celý článek
30.8.

Východočeské divadlo zahájilo již 109. divadelní sezónu

Současně Městské divadlo ožilo přípravami interiérové verze bláznivě pohádkové veselohry o lásce a touze po moci Král jelenem, kterou režisér Marián Pecko v červnu uvedl na vyhlídce hradu Kunětická hora a která také už tuto sobotu 1. září otevře 109. divadelní sezónu Východočeského divadla.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting