Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

25.3.

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Pro sloučení galerie a muzea hovoří argumenty

Chtěla bych ve své reakci na článek „Trest za úspěch. Samostatná galerie končí. A bez debat“ seznámit občany Pardubického kraje s důvody, proč Pardubický kraj zvažuje sloučení galerie a muzea, jejichž je zřizovatelem.      Pravdou je, že si Rada Pardubického kraje nechala zpracovat analýzu o případném sloučení Východočeského muzea a Východočeské galerie v Pardubicích, o které bude jednat příští pondělí 28. března na svém zasedání. Tato analýza byla zadána s cílem zkvalitnit fungování galerie a muzea v objektu pardubického zámku. Jako zřizovatel obou organizací nemůžeme být spokojeni s tím, že dostatečně nefunguje spolupráce mezi těmito subjekty a zabraňuje jejich dalšímu rozvoji. Pro názornost uvedu konkrétní příklad. Galerie a muzeum se za celou dobu své samostatné existence nebyly schopné domluvit na společné pokladně, i když sídlí v jednom objektu. Výsledkem je, že návštěvníci přebíhají po nádvoří a obtížně hledají, kde si mají koupit lístek. O společné propagaci či projektech bohužel nemůže být řeč vůbec.      Pro sloučení hovoří řada důvodů – obě organizace sdílejí stejné prostory, řídí se stejnými právními předpisy a vykonávají celou řadu podobných agend. Model společného fungování muzea s galerií není výmyslem odboru školství a kultury, ale fungoval velmi úspěšně do 50. let minulého století. A co je podstatnější, je využíván i dnes. Například v nedalekém Rychnově nad Kněžnou nebo Poličce. Sloučení obou subjektů umožní realizovat tématicky zajímavější projekty. Všechny výstavy se doposud omezovaly pouze na prostory muzea nebo galerie. Naším záměrem je vytvořit novou „prodejní značku“ Zámek Pardubice, muzeum a galerie Pardubického kraje, která by měla zajistit rozšíření aktivit zámku pro veřejnost a jeho větší propagaci.      Východočeskou galerii tedy rozhodně za její „úspěchy“ netrestáme. Jedna výstavní akce za dva roky, byť nepochybně úspěšná, je podle mého skromného názoru málo. Tato výstava se navíc konala primárně v Praze a teprve následně v Pardubicích. Východočeská galerie za vedení paní ředitelky Vladíkové bohužel nenaplnila své regionální poslání a není prostorem pro místní autory. To chceme změnit také. Jana Pernicová radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památky

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.3.

Cyklus INprojekty tentokrát představí severskou dramatiku

Režisér Josef Kačmarčík je přesvědčen, že hra by rozhodně měla zaujmout dnešního diváka: „Mezilidské vztahy jsou totiž v současné době často podobně chladné a neosobní jako v Norénových hrách. Myslím si, že je dokonce určitým trendem vztahům nevěřit a raději se do nich úplně nepokládat, aby se člověk vyhnul zklamání. A já mám pocit, že je to nepříjemný fenomén, o kterém by se mělo mluvit.“

Kultura celý článek
6.1.

Východočeské divadlo láká na roční předplatné s bonusovým dárkem

Divadlo nabízí celou řadu různých typů abonentních cyklů – dopolední od 10.00 hodin především pro důchodce či zájemce, kteří nestíhají večerní představení, zvýhodněný seniorský od 18.00 hodin a klasický od 19.00 hodin, na který se pro zájemce starší 60 let také vztahuje seniorská sleva. Městská scéna otevírá i mimořádné skupiny jako například speciální předplatné s výběrem čtyř divácky nejoblíbenějších titulů, předplatné pro fajnšmekry pro náročnějšího diváka se třemi dovozovými inscenacemi a jednou domácí, pohádkové předplatné pro nejmenší diváky či kupónové abonmá s možností volného výběru titulů.

Kultura celý článek
11.3.

Festival sladkostí v Atrium Paláci Pardubice

Po celé republice se v průběhu roku pořádá řada festivalů věnovaných jídlu nebo nápojům různých forem, ale festival zaměřující se přímo jen na sladkosti není tak obvyklý. V obchodním centru budete moci ochutnat a nakoupit tradiční sladkosti v podobě dortů, zmrzliny, čokolády nebo třeba cupcaků. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi zkouší nové neobvyklé pokrmy, přijdete si na své například s nepečenými lízátky, raw sladkostmi a se spoustou dalších dobrot. O ty zkrátka nouze nebude.

Kultura celý článek
3.9.

I letos se Litomyšl připojí ke Dnům evropského dědictví

V Litomyšli budou otevřeny oblíbené věže – vyhlídková věž gymnázia, věž kostela Povýšení sv. Kříže. Do nově zrekonstruovaného Piaristického chrámu návštěvníky zláká světelná sakrální instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky, dětský program Vzhůru k andělům ale i nově zpřístupněná vyhlídka na průčelí chrámu.

Kultura celý článek
22.11.

Pardubický zámek čekají revoluční změny vnitřního uspořádání

Veřejnost si může prohlédnout celý generel na výstavě, která bude od 1. prosince až do konce roku instalována ve foyeru reálky na Krajském úřadu Pardubického kraje.

Kultura celý článek
4.11.

Československé komorní duo v Poličce. Zahrají Pavel Burdych a Zuzana Berešová.

Československé komorní duo se vrací do Poličky po pěti letech. Těšit se můžete na hluboký umělecký zážitek. Na housle vám zahraje Pavel Burdych a na klavír Zuzana Berešová. Oba umělci vzdají poctu nejslavnějšímu poličskému rodákovi a jeho žákům.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting