Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

20.11.

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích bude 24. listopadu 2015 v 17 hodin slavnostně otevřena dlouho připravovaná archeologická expozice Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku. Expozice vznikla díky finančnímu přispění Pardubického kraje a evropskému projektu Zvýšení atraktivity a rozšíření návštěvnických služeb v areálu zámku Pardubice.
 
„Přínosem projektu je zvýšení povědomí o historicko-kulturních hodnotách zámku, zpřístupnění zámecké kaple a zvýšení návštěvnosti zámku díky otevření archeologické expozice a přípravě expozice o historii Pardubic,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.
 
Archeologickou expozicí se vydáte na dobrodružnou cestu zpět do dávné minulosti pardubického regionu. Vedle originálních artefaktů, které vypovídají o pravěku a raném středověku Pardubicka zde návštěvník najde i repliky vybraných předmětů, které může vzít do ruky. K nejzajímavějším patří replika avarského opasku, avarské šavle nebo spony z doby římské. Díky spojení moderní technologie a archeologických poznatků bude návštěvník doslova „vtažen“ do prostředí halštatské usedlosti. Význam expozice znásobí hmatová stezka „Hmatem do pravěku“, která zprostředkuje prohlídku i zrakově postiženým návštěvníkům.
Po dlouhé době se ve Východočeském muzeu otevře expozice, která zde několik desítek let chyběla.
 
Figurka kozla je unikátní
V létě roku 2013 byla při výzkumu předcházejícím výstavbě rodinného domu pana Pospíšila v Třebosicích objevena keramická zoomorfní plastika kozla. Plastika zpodobňující hlavu, krk a část trupu, vystupovala z okraje nádoby. Bývala plastickým výčnělkem, který je velmi precizně zhotovený z jemné keramické hlíny. Na hrudi má výzdobu ve formě šikmých mělkých rýh a jeho umělecké zpracování ctí anatomické proporce vyobrazeného zvířete. „Vznik artefaktu je možné datovat do období kolem roku 4 400 př. Kristem. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na území Čech zatím nebyla žádná takto precizně zhotovená figurka nalezena. Obec Třebosice se nálezem zoomorfní plastiky inspirovala a přijala ji v letošním roce do svého obecního znaku“, konstatovala archeoložka Kristýna Bulvová.
 
Příběh nálezu kozlí hlavy je jenom jedním z těch, které provázejí odhalování dědictví, zanechané nám generacemi žijícími na Pardubicku v pravěku. V archeologické expozici, je takových příběhů nespočet. Zlaté šperky, bronzové spony, jantarové ozdoby, železné i bronzové sekery, keramické nádoby, kostěné nástroje. Najdete zde přes 550 zajímavých artefaktů. „Všechny musely projít rukama zkušených restaurátorů a konzervátorů, než je bylo možné vystavit a ukázat široké veřejnosti,“ upozorňuje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.
 
Dotýkání se dovoleno
„V expozici je vedle originálních předmětů připraveno i mnoho replik a rekonstrukcí. Mají návštěvníkovi umožnit vnímat předměty hmatem,“ dodává archeolog František Janošek Kašpárek. Najdete zde repliky keramických nádob, sekerku z velkomoravského období, spony z doby laténské a římské, sekerky z doby halštatské a bronzové či plastiku neolitického kozlíka. Rekonstrukce jsou zastoupeny avarskou šavlí, slovanskou helmou anebo avarským opaskem.
 
V herní části expozice je pro děti i dospělé připraveno „pískoviště“, kde si mohou vyzkoušet práci archeologa. K zajímavostem patří i funkční idealizovaná rekonstrukce tkalcovského stavu.
 
Hmatová stezka nejen pro zrakově postižené
Součástí expozice bude hmatová stezka, prostřednictvím které zažijete pravěk doslova „na vlastní kůži“. „Zrakově postižený člověk se s ostatními návštěvníky vydá na cestu zpět časem. Nebude o nic ochuzen, stezka a katalog s názvem Hmatem do pravěku ho zavede do všech místností a ke všem tematickým blokům,“ říká Dominika Schmidtová, studentka Univerzity Pardubice.
Archeologickou expozici otevíráme ve druhém patře pardubického zámku. Návštěvníci uvidí další část zámku, která doposud nebyla veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech zpřístupněna.
 
Realizace expozice by se neobešla bez finanční podpory Pardubického kraje a projektu „Zvýšení atraktivity a rozšíření návštěvnických služeb v areálu zámku Pardubice“, který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Investice do archeologické expozice v rámci projektu dosáhly částky 5,7 milionů korun.
 
„Cílem projektu bylo v areálu zámku Pardubice zřídit ve stávajících výstavních prostorách novou expozici o historii Pardubic a rozšířit archeologickou expozici, doplnit vnitřní informační systém pro zlepšení orientace návštěvníků a ozvučení výstavních prostor, zajistit mobilní podium pro pořádání kulturních a společenských akcí a dále oživit zámecké valy, parkán a nádvoří včetně mobiliáře a tím zlepšit a rozšířit služby pro návštěvníky zámku. Projekt se také zabýval dispoziční změnou vnitřních prostor zámku,“ objasňuje záměr projektu Martina Pokorná, projektová manažerka Pardubického kraje.
 
Bližší informace o expozici:
Jan Jílek, jilek@vcm.cz, telefon: 773 819 212
František Janošek Kašpárek, kasparek@vcm.cz, telefon: 773 819 211

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.3.

František Kupka v Chrudimi

Chrudimská Galerie ART připravila pro milovníky a znalce umění expozici z dílny Františka Kupky.

Kultura celý článek
3.11.

Folkové odPoutání v Divadle 29: Stráníci

Ve středu 11. listopadu se uskuteční v pardubickém Divadle 29 klubový večer s názvem Folková odPoutání.

Kultura celý článek
14.10.

Herci poprvé bavili diváky Bez nápovědy

Novou talk show odstartovali nejmladší členové našeho souboru Veronika Macková, Petr Borovec a Josef Láska.

Kultura celý článek
6.8.

Hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní oznamuje kompletní program s Mig 21, Monkey Business nebo Divokým Billem

V blízkosti festivalového areálu bude možné využít bezplatně stanového městečka se sociálním zařízením a vodou. Parkovat bude možné na festivalovém parkovišti s omezenou kapacitou a parkovným 100 korun a dalších dvou parkovacích plochách.

Kultura celý článek
6.3.

Skluzavka pro děti a další novinky v Afi paláci

Barevná skluzavka určitě nenechá v klidu žádné dítě. Propojuje prostor pasáže v 1. patře s prostorem 2. patře a zaručuje tak dostatečně dlouhou zábavnou jízdu.

Kultura celý článek
12.8.

Hudební festival Hrady CZ se po Veveří přesouvá na Hradec nad Moravicí

Hrady CZ slaví 15 let, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting