"Vítězství" s Mariánem Peckem v Pardubicích

30.3.

"Vítězství" s Mariánem Peckem v Pardubicích

"Vítězství" s Mariánem Peckem v Pardubicích

Pátou premiérou 97. divadelní sezóny Východočeského divadla Pardubice bude o víkendu 31. března a 1. dubna česká premiéra hry Howarda Barkera Vítězství. S pardubickými herci ji pohostinsky nazkoušel slovenský režisér Marián Pecko, který do hlavní role obsadil Romanu Chvalovou. „Nabídka k další spolupráci s Východočeským divadlem mě velmi potěšila, neboť to dokazuje, že mi vedení divadla po předchozích inscenacích Ondina a Romance pro křídlovku důvěřuje. Zároveň mě mile překvapil i výběr inscenace, protože je to jiný druh divadla, než na jaký jsou pardubičtí diváci zvyklí,“ svěřil se Marián Pecko. Vítězství je tak dobře napsané drama, že připomíná ta nejlepší Shakespearova dramata. Ale protože hra vznikla poměrně nedávno, tak jde o Shakespeara v moderním hávu, ačkoli se jedná o hru historickou. Ocitáme se v Anglii po pádu Oliwera Cromwella. Na trůn se vrací král a mstí se těm, kteří sesadili a popravili jeho otce. Tady začíná příběh ženy, která putuje vypleněnou zemí, aby zachránila památku na svého popraveného manžela. Cestou ztratí snad všechny ideály, které kdy měla, ale ke konci zjistíme, že „vítězství“, které dává hře jméno, není o výhře krále nad opozicí, ale vítězství její. Vítězství člověka, který se nedá zlomit, a i když ho připraví o všechny ideály, najde si nové. Je to očišťující hra se silnou katarzí, po jejímž zhlédnutí má člověk chuť se dál prát se starostmi, které mu život přináší. Režisér k inscenaci dodává: „Divák se Vítězství nemusí obávat, není tak atypické. Má například katarzi. To je typický divadelní postup. Možná je v něm trochu zvýšená míra agresivity některých postav, ale tu je potřeba brát jako divadelní obraz, jako metaforu, jako jazyk autora. Takové postavy jsou i v Hamletovi nebo Macbethovi. Po celém světě, u vás, ale i u nás na Slovensku nebo třeba v Polsku se docela normálně hrají daleko agresivnější texty. Já mám dojem, že pardubický divák důvěřuje svému divadlu a že mu bude důvěřovat i tentokrát. To znamená, že mu bude věřit, že nasadilo tuhle hru jako všechny ostatní s nějakým dobrým záměrem a že na něj i při výběru téhle hry myslel. A za sebe mohu říci, že já jsem na něj v tomto případě myslel snad ještě víc než kdy jindy.“

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.4.

Bernard Lesaing se vrací do Mýta

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Artefactes a asociací Images et Recherche Aix-en-Provence.

Kultura celý článek
23.4.

Jeviště Východočeského divadla opouští Zvoník Matky Boží

Esmeraldu však miluje také Quasimodo, znetvořený a hluchý zvoník, kterého okolí považuje za stvůru, obludu, démona…,“ nastiňuje výchozí témata inscenace dramaturgyně Jana Uherová.

Kultura celý článek
18.11.

Sbírka Igráčků bude k vidění v Ústí nad Orlicí

Výstavu Fenomén IGRÁČEK připravila společnost EFKO, český výrobce her a hraček, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

Kultura celý článek
24.3.

Knihovna si v březnu své čtenáře obzvlášť hýčká

Díky této nové službě mohou registrovaní čtenáři získávat potřebné informace z odborných databází 24 hodin denně, 7 dní v týdnu z pohodlí svého domova. Od března lze také na recepci knihovny zakoupit pro své blízké dárkový poukaz na roční registraci zdarma. Krajská knihovna rovněž nabízí novou variantu hry pro čtenáře, jejímž prostřednictvím dává návštěvníkům možnost prohlédnout si architektonické zajímavosti knihovny formou questingu a proměnit se v lovce pokladů.

Kultura celý článek
24.2.

Osobnosti se sejdou na tanečním parketu, aby pomohly pěstounům. Co o projektu prozradily?

Iniciátorka charitativní akce navíc dodala: „Tanec mě nabíjí energií. Ta, kterou jsem do něj investovala, se mi několikanásobně vrací. V taneční soutěži Stardance jsem prožívala pocity velkého štěstí díky propojení tance, hudby a přátel. Chtěla jsem ty pocity předávat dál.“

Kultura celý článek
12.11.

Studenti nám připomenou události 17. listopadu

Bohatý program začíná v pátek 14. listopadu v 9:00 hodin dopoledne sportovním dnem v tělovýchovném zařízení.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting