Restaurátoři z Litomyšle získali absolutní prvenství

31.1.

Restaurátoři z Litomyšle získali absolutní prvenství

Restaurátoři z Litomyšle získali absolutní prvenství

Restaurátoři z Litomyšle získali absolutní prvenství

Ve dnech 25. až 28. ledna 2008 se konal ve francouzském Valloire již 25. ročník přehlídky sněhových skulptur. Té letošní se účastnil i tým sochařů z České republiky. Socha autorů Jana Fedorčáka, Jakuba Ďoubala, dnes asistenta sochařského ateliéru Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, a Petra Koudelky byla odbornou porotou oceněna jako nejlepší v mezinárodní soutěži. Český tým tak získal absolutní prvenství a statut čestného hosta příštího ročníku. Národní a mezinárodní soutěže se zúčastnilo osmnáct týmů z celého světa. Vítěz národní soutěže, ve které byly hodnoceny pouze francouzské týmy, získal možnost účastnit se soutěže mezinárodní. Do mezinárodní soutěže byl na základě odeslaných návrhů přijat již zmiňovaný český tým složený z absolventů restaurátorské školy v Litomyšli. Na začátku měli sochaři k dispozici čtyřmetrové bloky o základně 3 krát 3 metry, z nichž vzniklo v průběhu čtyř dnů na osmnáct skulptur. První cenu poroty si odnesl český tým (Jan Fedorčák, Jakub Ďoubal a Petr Koudelka), druhou cenu získal domácí francouzský tým a o třetí cenu se rozdělily týmy z Holandska a Velké Británie. Cenu diváků získala technicky dokonalá skulptura britských sochařů. Městečko Valloire bylo francouzskou asociací plastických umění vybráno pro pořádání soutěže v ledovém a sněhovém sochařství. Za dobu své existence získala tato událost mezinárodní věhlas a do Francie se sjíždějí sochaři a milovníci tohoto umění ze širokého okolí.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

29.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

Hlavní část vzpomínkových akcí, které budou v Pardubicích probíhat i na podzim, se uskuteční v pondělí 30. června v kostele sv. Bartoloměje a na prostranství u nedaleké zvonice. „V den Arnoštova úmrtí bude v kostele sv. Bartoloměje renomovaný historik František Šebek přednášet o odkazu Arnošta z Pardubic, následovat pak bude mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.

Kultura celý článek
4.12.

Po komedii Mezi nebem a zemí začnete vnímat vlídné duchy kolem nás

Premiérové publikum v sobotu 6. prosince pobaví příběh mladých manželů Simona a Flic, kteří se nastěhují do venkovského domu po slavném spisovateli Jacku Cameronovi a jeho ženě Susie. „Simon doufá, že ho zde políbí stejná múza jako jeho předchůdce a napíše zde svůj první román.

Kultura celý článek
21.4.

Stvoření světa se blíží!

Francouzský výtvarník Jean Effel (1908 – 1982) stvořil postavu svého usměvavého Pánaboha.

Kultura celý článek
19.1.

Městská galerie Vysoké Mýto představí cyklus výstav grafiky

Cyklus vždy na počátku roku představuje různé výtvarné techniky.

Kultura celý článek
8.4.

Studio LAIK uvede naposledy muzikál Výtečníci

„Děj muzikálu Výtečníci se točí kolem třídy 4. A., která jako každá jiná provádí rošťárny, jež se rodí v hlavách dvou žáků, dvou hlavních vůdců třídy. Aby jim jejich bláznivé nápady vycházely i v maturitním ročníku, vymyslí geniální nápad, díky kterému na ně nebudou učitelé moct. V tom všem jim pomáhá i přísný a přesto přátelský školník Tomeček. Přijďte se s touto povedenou partičkou rozloučit, určitě se budete dobře bavit a v hlavě vám uvízne i řada poutavých melodií,“ láká na derniéru dramaturgyně hry Kristýna Plešková.

Kultura celý článek
22.10.

Žalman, který je na folkové scéně půl století, splnil v Pardubicích sen nevidomému hudebníkovi

Jak v mém osobním životě, tak i v tom muzikantském,“ konstatoval oslavenec, který se svým Spolem dorazil v sobotu večer do pardubického Kulturního domu Hronovická.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting