Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

4.10.

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Na konci loňské divadelní sezóny byl na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice zahájen cyklus zábavně-diskusních pořadů Jany Uherové s názvem Volání sirén, který volně navazuje na oblíbené neformální večery s pardubickými herci Večerní šumlování. Do nového pořadu si hostitelka zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města Pardubice. Slavní herci, malíři, architekti, lékaři, fotografové, muzikanti – ti všichni se stanou hosty pořadu Volání sirén. Uvolněnou atmosféru svými písněmi podpoří pardubická folková skupina Marien s Víťou Troníčkem. I v letošní sezóně se jednotlivé večery Volání sirén uskuteční první středu v měsíci, přesně v den, kdy ve městě slyšíme minutový zvuk sirén. První z nich se koná již tuto středu 5. října od 19.00 hodin na Malé scéně a hostit bude herečky Annu Ferencovou a Růženu Merunkovou a herce Jindřicha Bonaventuru. Anna Ferencová, vnučka českého herce Karla Fialy a dcera slavného herce a sochaře Ference Futuristy, nastudovala ve Východočeském divadle přes dvě stě rolí během šestatřiceti divadelních sezón. Uplatňovala se v dramatickém repertoáru, zároveň byla také vhodnou představitelkou dam z vyšší společnosti v salonních fraškách – například Hippodamie v Námluvách Pelopových, Flora v 27 vagonech bavlny, Paní Pražka v Konci masopustu, Arkadinová v Rackovi nebo Gizela v Kočičí hře. Jindřich Bonaventura prošel několika angažmá, než natrvalo zakotvil ve Východočeském divadle, kde působil dvacet pět let. Hostoval zde ale i po odchodu do penze, naposledy v hororové komedii Hrobka s vyhlídkou. I když hrál řadu vážnějších rolí, byl především typem excentrického komika a byl obsazován do rolí veseloherního a hudebního žánru. Byl součástí silné herecké generace ve Východočeském divadle, souputníkem Petra Skály, Alexeje Gsöllhofera a Milana Sandhause. Dvojici bývalých pardubických herců doplní neméně výrazná herecká osobnost – Růžena Merunková, která ve Východočeském divadle působila dva roky (bylo to její první angažmá). V roce 1963 se vrátila do Prahy, kde až do roku 1992 hrála v Realistickém divadle. Přestože se objevovala jak na televizních obrazovkách, tak na filmovém plátně např. jako žena krejčího Franty ve snímku Všichni dobří rodáci, zásadní pro ni je především její dlouholetá spolupráce s rozhlasem a dabingem, kde propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě, Sophii Loren nebo Jeanne Moreau. V roce 2005 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V divadle hrála velké množství rolí nejrůznějšího charakteru, nejčastěji však byla obsazována do postav rázných temperamentních žen. K jejím nejvýznamnějším pardubickým rolím patřila například Lucietta v Goldoniho Poprasku na laguně, Florela v Učiteli tance Lope de Vegy nebo Puk ve Snu noci svatojánské.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

26.6.

62. loutkářská Chrudim

.Posláním přehlídky je umožnit setkání amatérských loutkářů na celorepublikové úrovni. Přehlídky se účastní soubory a jednotlivci, kteří využívají principů loutkového divadla.

Kultura celý článek
21.5.

Oáza klidu, tentokrát s podtitulem Příběh lásky

Koncert zavede posluchače i do světa působivých Oskarových filmových i muzikálových melodií a hudebních evergreenů.

Kultura celý článek
19.6.

Erbenova Kytice očima Mladého divadelního studia LAIK

Starší členy Mladého divadelního studia LAIK, působícího již šestou sezónu při Východočeském divadle Pardubice, čeká v neděli 23. června premiéra nové inscenace. Tentokrát na prknech Městského divadla pod režijním vedením vedoucího studia Zdeňka Rumpíka oživnou příběhy balad Kytice Karla Jaromíra Erbena.

Kultura celý článek
3.10.

Ženich prodal nevěstu sám sobě!

Je to oslava 190. narozenin autora Bedřicha Smetany. Na podiu vystoupí 60 liboherců z Pyšel. Zpěvohru s tanci doprovodí živý orchestr. Vstupenky jsou v IC na náměstí a budeme je prodávat hodinu před začátkem na místě.

Kultura celý článek
28.1.

Na GRAND Festivalu smíchu byla vyhlášena Komedie roku 2019

V pondělí 27. ledna byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny jubilejního 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Miroslav Hanuš a jeho pardubická kolegyně Petra Janečková. Večer opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČT art.

Kultura celý článek
13.5.

Exil se rozloučí s Létem v Laponsku

Hra je divadelním roadstory o dlouhé cestě na sever.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting