Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

4.10.

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Na konci loňské divadelní sezóny byl na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice zahájen cyklus zábavně-diskusních pořadů Jany Uherové s názvem Volání sirén, který volně navazuje na oblíbené neformální večery s pardubickými herci Večerní šumlování. Do nového pořadu si hostitelka zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města Pardubice. Slavní herci, malíři, architekti, lékaři, fotografové, muzikanti – ti všichni se stanou hosty pořadu Volání sirén. Uvolněnou atmosféru svými písněmi podpoří pardubická folková skupina Marien s Víťou Troníčkem. I v letošní sezóně se jednotlivé večery Volání sirén uskuteční první středu v měsíci, přesně v den, kdy ve městě slyšíme minutový zvuk sirén. První z nich se koná již tuto středu 5. října od 19.00 hodin na Malé scéně a hostit bude herečky Annu Ferencovou a Růženu Merunkovou a herce Jindřicha Bonaventuru. Anna Ferencová, vnučka českého herce Karla Fialy a dcera slavného herce a sochaře Ference Futuristy, nastudovala ve Východočeském divadle přes dvě stě rolí během šestatřiceti divadelních sezón. Uplatňovala se v dramatickém repertoáru, zároveň byla také vhodnou představitelkou dam z vyšší společnosti v salonních fraškách – například Hippodamie v Námluvách Pelopových, Flora v 27 vagonech bavlny, Paní Pražka v Konci masopustu, Arkadinová v Rackovi nebo Gizela v Kočičí hře. Jindřich Bonaventura prošel několika angažmá, než natrvalo zakotvil ve Východočeském divadle, kde působil dvacet pět let. Hostoval zde ale i po odchodu do penze, naposledy v hororové komedii Hrobka s vyhlídkou. I když hrál řadu vážnějších rolí, byl především typem excentrického komika a byl obsazován do rolí veseloherního a hudebního žánru. Byl součástí silné herecké generace ve Východočeském divadle, souputníkem Petra Skály, Alexeje Gsöllhofera a Milana Sandhause. Dvojici bývalých pardubických herců doplní neméně výrazná herecká osobnost – Růžena Merunková, která ve Východočeském divadle působila dva roky (bylo to její první angažmá). V roce 1963 se vrátila do Prahy, kde až do roku 1992 hrála v Realistickém divadle. Přestože se objevovala jak na televizních obrazovkách, tak na filmovém plátně např. jako žena krejčího Franty ve snímku Všichni dobří rodáci, zásadní pro ni je především její dlouholetá spolupráce s rozhlasem a dabingem, kde propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě, Sophii Loren nebo Jeanne Moreau. V roce 2005 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V divadle hrála velké množství rolí nejrůznějšího charakteru, nejčastěji však byla obsazována do postav rázných temperamentních žen. K jejím nejvýznamnějším pardubickým rolím patřila například Lucietta v Goldoniho Poprasku na laguně, Florela v Učiteli tance Lope de Vegy nebo Puk ve Snu noci svatojánské.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.7.

Ženich byl přistižen!

Zájemce o památky a tajemství provede po renesančním městě rytíř Toulovec před divadlem. Sraz je ve 14 hodin před infocentrem na náměstí.

Kultura celý článek
4.3.

František Kupka v Chrudimi

Chrudimská Galerie ART připravila pro milovníky a znalce umění expozici z dílny Františka Kupky.

Kultura celý článek
4.2.

Poslední opona pro Charleyovu tetu i Rodinný podnik

Charleyovu tetu nazkoušel režisér Milan Schejbal, jenž s naším souborem pracoval poprvé (brzy však následovala režie Limonádového Joea a nyní příprava komedie Třikrát život). Pardubická premiéra jedné z nejlépe napsaných komedií všech dob se uskutečnila 16. února 2013 a během její čtyřleté divadelní pouti se odehrálo úctyhodných 63 repríz, což je číslo, které skutečně není v oblastních divadlech s mnoha tituly na repertoáru příliš obvyklé a svědčí o velkém úspěchu! Charleyova teta se také stala nejnavštěvovanější hrou našeho divadla roku 2013 a na vlně divácké oblíbenosti se nesla až do své derniéry.

Kultura celý článek
18.1.

Ve Východočeském divadle se naposledy setkají Bach s Händelem

Hlavní role ve hře, uváděné na komorní Malé scéně ve dvoře, ztvárňují Jiří Kalužný a Tomáš Lněnička, jejichž party doplňují Veronika Malá, Štěpánka Fingerhutová a Radek Žák.

Kultura celý článek
1.7.

Kapela Kabát uzavře sobotní program na všech zastávkách festivalu Hrady CZ

V pátek fanoušci na dvou stageích zhlédnou Monkey Business, Mandrage, Xindla X nebo speciální hodinový hradní set rapperů Rytmuse a Vladimira 518 a další kapely a interprety.

Kultura celý článek
10.10.

Pardubické studio LAIK chystá derniéru hry Ještě se potkáme

Starší členy Mladého divadelního studia LAIK, které už šest let působí při Východočeském divadle Pardubice, čeká v sobotu 12. října derniéra inscenace Ještě se potkáme, kterou během minulé divadelní sezóny s úspěchem uváděli pro studenty základních a středních škol.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting