Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

4.10.

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

Na konci loňské divadelní sezóny byl na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice zahájen cyklus zábavně-diskusních pořadů Jany Uherové s názvem Volání sirén, který volně navazuje na oblíbené neformální večery s pardubickými herci Večerní šumlování. Do nového pořadu si hostitelka zve výjimečné osobnosti, které se nesmazatelným způsobem zapsaly do nedávné historie i současnosti nejen Východočeského divadla, ale i samotného města Pardubice. Slavní herci, malíři, architekti, lékaři, fotografové, muzikanti – ti všichni se stanou hosty pořadu Volání sirén. Uvolněnou atmosféru svými písněmi podpoří pardubická folková skupina Marien s Víťou Troníčkem. I v letošní sezóně se jednotlivé večery Volání sirén uskuteční první středu v měsíci, přesně v den, kdy ve městě slyšíme minutový zvuk sirén. První z nich se koná již tuto středu 5. října od 19.00 hodin na Malé scéně a hostit bude herečky Annu Ferencovou a Růženu Merunkovou a herce Jindřicha Bonaventuru. Anna Ferencová, vnučka českého herce Karla Fialy a dcera slavného herce a sochaře Ference Futuristy, nastudovala ve Východočeském divadle přes dvě stě rolí během šestatřiceti divadelních sezón. Uplatňovala se v dramatickém repertoáru, zároveň byla také vhodnou představitelkou dam z vyšší společnosti v salonních fraškách – například Hippodamie v Námluvách Pelopových, Flora v 27 vagonech bavlny, Paní Pražka v Konci masopustu, Arkadinová v Rackovi nebo Gizela v Kočičí hře. Jindřich Bonaventura prošel několika angažmá, než natrvalo zakotvil ve Východočeském divadle, kde působil dvacet pět let. Hostoval zde ale i po odchodu do penze, naposledy v hororové komedii Hrobka s vyhlídkou. I když hrál řadu vážnějších rolí, byl především typem excentrického komika a byl obsazován do rolí veseloherního a hudebního žánru. Byl součástí silné herecké generace ve Východočeském divadle, souputníkem Petra Skály, Alexeje Gsöllhofera a Milana Sandhause. Dvojici bývalých pardubických herců doplní neméně výrazná herecká osobnost – Růžena Merunková, která ve Východočeském divadle působila dva roky (bylo to její první angažmá). V roce 1963 se vrátila do Prahy, kde až do roku 1992 hrála v Realistickém divadle. Přestože se objevovala jak na televizních obrazovkách, tak na filmovém plátně např. jako žena krejčího Franty ve snímku Všichni dobří rodáci, zásadní pro ni je především její dlouholetá spolupráce s rozhlasem a dabingem, kde propůjčila svůj hlas třeba Gině Lollobrigidě, Sophii Loren nebo Jeanne Moreau. V roce 2005 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V divadle hrála velké množství rolí nejrůznějšího charakteru, nejčastěji však byla obsazována do postav rázných temperamentních žen. K jejím nejvýznamnějším pardubickým rolím patřila například Lucietta v Goldoniho Poprasku na laguně, Florela v Učiteli tance Lope de Vegy nebo Puk ve Snu noci svatojánské.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.4.

Rockové peklo v centru Pardubic

V Pardubicích se ve dnech 21.-22.6.2019 uskuteční čtvrtý ročník rockového festivalu „PLAMENY ROCKFEST“. Akce, která se po dvou ročnících v loňském roce přesunula ze Svojšic do pardubického pivovaru, tak i letos potěší návštěvníky přísunem tvrdé hudby.

Kultura celý článek
12.9.

Zahradnická FLORA OLOMOUC

Špičkovou produkci domácích i zahraničních pěstitelů ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků představí FLORA OLOMOUC 2007.

Kultura celý článek
24.7.

Den dřeva v hlineckém Betlémě

Také letos do Hlinska zavítá vicemistr světa ve sportovním dřevorubectví Martin Komárek se svojí Stihl Timbersports show. Zvuk motorové pily uslyšíte na Betlémě vícekrát, a to při vyřezávání dřevěných soch panem Václavem Vondrou.

Kultura celý článek
26.7.

Maddox Open Air 2011/II

Stanování není organizováno ani zpoplatněno.

Kultura celý článek
26.10.

Znovuzrozená Gaia Mesiah vydává po deseti letech novinku „Sílu!“ a chystá se na TeleporTour v původní sestavě

TeleporTour bude jedinečnou možností vidět kapelu v té nejautentičtější sestavě, basista Josh Stewart se totiž z Austrálie do Čech vrací právě a jen na tyto tři listopadové týdny.

Kultura celý článek
23.5.

Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu

Předprázdninová představení pod širým nebem odstartuje veleúspěšná pohádková inscenace pro celou rodinu Kráska a zvíře s Veronikou Čermák Mackovou a Josefem Láskou v titulních rolích.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting