Simulantenbande „uvařila“ s filharmoniky báječný koncert

24.1.

Simulantenbande „uvařila“ s filharmoniky báječný koncert

Simulantenbande „uvařila“ s filharmoniky báječný koncert

Bigbítová kapela Simulantenbande a komorní seskupení Komorní filharmonie Pardubice. Netradiční spojení, které však vyústilo v unikátní hudební zážitek při společném benefičním koncertu nazvaném „Simulantenbande vaří s filharmoniky“, jehož výtěžek byl věnován kardiologickému oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
„Skvělé! Báječné! Vynikající!“


Tato slova a mnoho jim podobných vycházela z úst diváků, když odcházeli domů. Několik týdnů předem „vyprodaný“ společenský sál obchodního centra AFI Palace Pardubice se večer v úterý 21. ledna 2014 náramně bavil. Bylo to znát na aplausu, jímž se v průběhu koncertu i na jeho konci vůbec nešetřilo. Ba naopak.


Všichni, kteří se objevili na pódiu, si ho vysloužili zcela po zásluze.


Ovšem bouřlivý potlesk mohl zaznít i směrem do hlediště. Diváci v průběhu celého večera přispívali do pokladny, jejíž obsah byl určen kardiologickému oddělení. Nakonec se vybralo 38.050 korun, za něž budou pro koronární jednotku pořízeny dva resuscitační vozíky a jeden speciální vozík na drobné operační výkony.


„Vybrala se opravdu krásná finanční suma. Každému, kdo přispěl, bych chtěl velice poděkovat,“ pronesl Petr Vojtíšek, primář kardiologického oddělení a zároveň zpěvák skupiny Simulantenbande.


Štědrost diváků však plně korespondovala s kvalitou hudební produkce na pódiu. Byla pestrá, originální, líbivá…
Už rozjezd nápaditého hudebního koktejlu namíchaného speciálně pro tento večer. Corvus quartet s vtipným dovětkem Mit zwei Bonus – tedy Libor Ježek (housle), Petr Vrána (housle), Petr Klas (viola) a David Matoušek (violoncello) doplnění o Lubomíra Hrona (trubka) a Pavla Mertu (saxofon) – výtečně nastartoval koncert. Skladby Jaroslava Ježka a George Gershwina či hit Don´t Worry Be Happy od Bobby McFerrina byly v neobvyklém spojení smyčcových a dechových nástrojů vskutku vydařené.


Amatéři za profesionály, jak obě uskupení v úvodu koncertu označil Petr Vojtíšek, však nikterak nezaostávali. Kapela Simulantenbande, kterou vedle primáře kardiologie tvoří jeho kolega z oddělení Jan Matějka (baskytara), Jaroslav Hovorka (elektrická a akustická kytara), Pavel Jun (kytara), Eduard Stočes (klávesy) a Antonín Jirsák (bicí) si pro první část vystoupení přichystala blok bluesových skladeb. Písně velikánů tohoto žánru Roberta Johnsona, Willieho Dixona, Muddyho Waterse či Johna Mayalla v podání Petra Vojtíška povzbudily báječnou atmosféru v sálu.
Výtečné hudební představení pokračovalo náramně i po přestávce. Filharmonici, již v civilním oblečení, nabídli další pestrou směs tentokrát rockových a filmových skladeb ve speciálním aranžmá. Bohemian Rhapsody od skupiny Queen či Smoke On The Water od kapely Deep Purple byly opravdovou lahůdkou. A třeba mix známých melodií z Večerníčků zase úsměvným zpestřením.


Rockové skladby v netradičním provedení předznamenaly vyvrcholení koncertu. Simulantenbande ve svém druhém vystoupení dala vzpomenout na šedesátá léta a zlatou éru bigbítu. Skladby kapel Rolling Stones, Yardbirds a Doors dostaly publikum do varu.


A rockové bylo i finále, při němž se na pódiu sešly obě skupiny a společně odehrály tři závěrečné písně. As Tears Go By od Rolling Stones, Riders On The Storm od Doors a zejména závěrečná Sweet Virginia znovu od Rolling Stones byly skvělou tečkou za unikátním a velmi vydařeným koncertem.
„Byl to náš druhý společný koncert v tomto složení. Další zatím nemáme v plánu, ale na druhou stranu nic nevylučujeme,“ naznačil primář a zpěvák v jedné osobě Petr Vojtíšek.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.2.

Změna programu VČD

Jeden z herců souboru Veselé skoky onemocněl, proto jsme nuceni ZRUŠIT představení Chabrus line, které se mělo odehrát v úterý 26. 2. od 19.00 hodin na Malé scéně.

Kultura celý článek
14.11.

Univerzita Pardubice připomíná listopadové události speciálním programem ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii

Program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii univerzita pořádá pravidelně od roku 1997. Rektor vyhlásil na středu 16. listopadu pro vysokoškoláky rektorské volno.

Kultura celý článek
4.7.

Hrad Kunětická hora ožije řemesly, jako ve středověku.

Návštěvníci si v romantickém prostředí Kunětické hory vykovají podkovu, vykrouží na kruhu hrnek nebo si vyrobí prstýnek. Na hradě lidé potkají kováře, řezbáře, šperkařky, malířku, tkadlenu, krajkářky, košíkáře i sokolníky. „Pozvali jsme sedm desítek řemeslníků. To není vůbec obvyklé, aby vznikla na jednom místě tak velká tvůrčí dílna. Polovina výrobců se bude věnovat nejmenším návštěvníkům. Chceme, aby děti pochopily, že práce není poslední zoufalý způsob, jak vydělat peníze. Je to přece vzrušující tvůrčí postup s radostným výsledkem,“ prozradil Tomáš Langr motiv pořádání hradu řemeslníků.

Kultura celý článek
19.5.

Malované na skle se vrací na Kuňku

Herci Východočeského divadla Pardubice se opět po roce vracejí na Kunětickou horu.

Kultura celý článek
18.3.

Divadlo 29: Helena Třeštíková a “René“

Pardubické Divadlo 29 uvede v úterý 24. března snímek dokumentaristky Heleny Třeštíkové "René"

Kultura celý článek
13.8.

Belgičtí klarinetisté zahrají v Pardubicích

Belgičtí hudebníci přijedou z města, které leží západně od Bruselu, je domovem Vlámského koně a světoznámých dostihů.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting