Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

25.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie


Pardubice si v červnu připomenou 650. výročí úmrtí prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jenž byl nejen přítelem a rádcem krále Karla IV., ale také neúnavným organizátorem a reformátorem života církve i společnosti. Byl mužem evropského rozhledu a respektu, často působil jako diplomat ve službách Karla IV. Arnošt byl vždy považován za patrona města Pardubic, které byly hlavním rodovým statkem jeho otce, rytíře Arnošta z Hostýně. V Pardubicích dal arcibiskup Arnošt před rokem 1359 vystavět kostel Zvěstování Panny Marie a v roce 1363 na jeho pozvání navštívil pardubický hrad i sám Karel IV.


Hlavní část vzpomínkových akcí, které budou v Pardubicích probíhat i na podzim, se uskuteční v pondělí 30. června v kostele sv. Bartoloměje a na prostranství u nedaleké zvonice. „V den Arnoštova úmrtí bude v kostele sv. Bartoloměje renomovaný historik František Šebek přednášet o odkazu Arnošta z Pardubic, následovat pak bude mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský,“ řekla Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.


Z kostela se pak vzpomínkový akt přesune k sousední zvonici, kde od 19.30 hodin život prvního pražského arcibiskupa připomene komponovaný pořad Východočeského divadla, v rámci kterého zazní ukázky z muzikálů Jeptišky a Noc na Karlštejně, ve kterém Arnošt z Pardubic jako postava vystupuje. Divákům zazpívají Jindra Janoušková, Dagmar Novotná, Petra Janečková, Martina Sikorová, Ladislav Špiner, Josef Pejchal a Milan Němec.


Divadlo také uvede krátkou divadelní hru Jarada Portského Z Kladska do Pardubic o životě a díle Arnošta z Pardubic, ve které budou účinkovat Ludmila Mecerodová, Josef Vrána a členové Mladého divadelního studia LAIK.


Během programu rovněž dojde k symbolickému završení několikaleté veřejné sbírky na realizaci Duchovního zvonu bohyně Thálie, zhotoveného podle výtvarného návrhu herce Pavla Novotného, a na výrobu schodiště do zvonice u kostela sv. Bartoloměje. Schody, které jsou v městské zvonici již nainstalovány, i zvon budou předány pardubické farnosti. Ta se však rozhodla neumístit zvon na církevní půdu, ale propůjčit jej za symbolickou jednu korunu ročně na 99 let Východočeskému divadlu, které ho bude užívat ke slavnostním úkonům a bude trvale vystaven ve foyer divadla. „Nové schodiště ke zvonům bude během akce poprvé zpřístupněno veřejnosti, zájemci budou moci zvonici navštívit a čeká je i odborný výklad o její historii a zvonech,“ upřesňuje ředitel divadla Petr Dohnal.


Na divadelní část výjimečného podvečera, který připomene i Den ozbrojených sil České republiky, pak naváže koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.10.

S režisérem Šimonem Dominikem o novém INprojektu

Myslím, že si jdu svou cestou, ale dávám mu své překlady přečíst a samozřejmě se s ním někdy radím. Mám pocit, že bych byl hlupák, kdybych téhle možnosti nevyužil. A ty styčné body mají svou logiku – skoro pětadvacet let ve společné domácnosti se někde projevit musí. Nemluvě tedy o genech...

Kultura celý článek
1.6.

BBC2, Martinů a Polička - Česká premiéra filmu BBC 1967 „Music of Exile“ v Poličce 2017

Film se natáčel v roce 1966 a na jeho realizaci se podíleli i místní občané a studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecně vzdělávací školy, dnešního gymnázia. Později se štáb přemístil do Prahy, Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve ŠFilm se natáčel v roce 1966 a na jeho realizaci se podíleli i místní občané a studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecně vzdělávací školy, dnešního gymnázia. Později se štáb přemístil do Prahy, Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku.výcarsku.

Kultura celý článek
20.11.

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

„Přínosem projektu je zvýšení povědomí o historicko-kulturních hodnotách zámku, zpřístupnění zámecké kaple a zvýšení návštěvnosti zámku díky otevření archeologické expozice a přípravě expozice o historii Pardubic,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Kultura celý článek
19.4.

Kam na rekreaci? Napoví výstava v Chrudimi

V těchto 4 dnech navíc proběhne řada zajímavých akcí a to nejenom na Seči.

Kultura celý článek
17.1.

Pardubice opouští Amadeus

Ve strhující hře o velikánech lidstva i o nás samých v hlavních rolích hrají držitel Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let Ladislav Špiner, Josef Vrána a Petra Tenorová.

Kultura celý článek
3.6.

Na Plameny Rockfestu se setkáte s postapokalyptickým světem. Rockmetalový večer prozáří ohnivá show.

Návštěvníci festivalu Plameny Rockfest si na své přijdou při představení hned několika technik ohnivé show, například točení performerů s ohnivou tyčí, fire poi (žonglování s ohněm), hula hoop (tanec s obručemi), chybět nebudou plivači ohně i ukázka fakírského umění s ohněm. Dojde i na manipulaci s ohnivými objekty a řadu dalších překvapení.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting