Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

24.2.

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl se blíží. V Pardubicích se 23. února konala tisková konference, na které pořadatelé a jejich partneři představili dramaturgii festivalu a prozradili perličky ze zákulisí. Tiskovou konferenci hostil Pardubický kraj, který festival dlouhodobě podporuje.   Letošní 51. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl bude opět jubilejní. Koná se 60 let od historicky prvního ročníku festivalu v roce 1949. Hostitelská Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město a 10 let od zápisu na seznam UNESCO. Uplyne také 185 let od narození Bedřicha Smetany a 125 let od jeho úmrtí, 50 let od úmrtí dalšího velikána Bohuslava Martinů, 200 let od narození  Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a od úmrtí Josefa Haydna, 250 let uplyne od úmrtí Georga Friedricha Händela a 300 let od narození Františka Xavera Richtera. Smetanova Litomyšl se stala navíc stala oficiální doprovodnou akcí Českého předsednictví Evropské unie. I proto je jedním z témat dramaturgie festivalu evropská hudba s evropskými interprety a celý ročník nese podtitul Europa Musicalis. Festival Smetanova Litomyšl každoročně podporuje i samospráva Pardubického kraje. Akce patří mezi nejvýznamnější události v regionu a jako taková je zařazena i do dokumentu Tvář Pardubického kraje. Z rozpočtu kraje na festival plynou finanční prostředky a záštitu převzal hejtman Radko Martínek. Světoznámou hudební událost bude Litomyšl hostit od 12. června do 6. července. Připraveno je 29 pořadů během 25 dnů. Na jeviště se mimo jiné opět vrátí Smetanova opera Dalibor, která tradici festivalů před šedesáti lety odstartovala. Kromě operních děl jsou připravena i představení pro děti či milovníky symfonické hudby a baletu. A chybět nebude ani doprovodný program ve formě různých recitálů, výstav či bohoslužeb. Mnohem více informací lze nalézt na www.smetanovalitomysl.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.9.

Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

Festival Zlatá Pecka je už sice letos za námi, ale není na škodu si připomenout i jeho doprovodný projekt s názvem „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“. Ten dal i v tomto ročníku možnost těm nejmladším interpretům získat zkušenosti po boku vyzrálých a slavných osobností klasické hudby.

Kultura celý článek
12.11.

VČD zahájilo prodej předplatného na rok 2014

Již tradičně nabízíme možnost zakoupení permanentky buď na všechna představení Východočeského divadla včetně titulů uváděných na Malé scéně ve dvoře, nebo pouze na představení v Městském divadle.

Kultura celý článek
24.1.

Transformeři exkluzivně v Paláci Pardubice

Palác Pardubice ve spolupráci se společností Hasbro – tvůrci hraček Transformers – pro zákazníky obchodního centra připravil jedinečný program plný workshopů, her a soutěží.

Kultura celý článek
26.10.

Znovuzrozená Gaia Mesiah vydává po deseti letech novinku „Sílu!“ a chystá se na TeleporTour v původní sestavě

TeleporTour bude jedinečnou možností vidět kapelu v té nejautentičtější sestavě, basista Josh Stewart se totiž z Austrálie do Čech vrací právě a jen na tyto tři listopadové týdny.

Kultura celý článek
28.5.

Příběh malého velkého člověka na pardubickém jevišti

Hra je příběhem spořádaného a čestného občana, venkovského kata Roche.

Kultura celý článek
2.4.

Divadlo Exil bodovalo

Pardubický amatérský soubor má za sebou festivalový maratón, ve kterém se utkal s dalšími divadelníky našeho kraje o ceny.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting