Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

24.2.

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl 2009 bude opravdu jubilejní

Smetanova Litomyšl se blíží. V Pardubicích se 23. února konala tisková konference, na které pořadatelé a jejich partneři představili dramaturgii festivalu a prozradili perličky ze zákulisí. Tiskovou konferenci hostil Pardubický kraj, který festival dlouhodobě podporuje.   Letošní 51. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl bude opět jubilejní. Koná se 60 let od historicky prvního ročníku festivalu v roce 1949. Hostitelská Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město a 10 let od zápisu na seznam UNESCO. Uplyne také 185 let od narození Bedřicha Smetany a 125 let od jeho úmrtí, 50 let od úmrtí dalšího velikána Bohuslava Martinů, 200 let od narození  Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a od úmrtí Josefa Haydna, 250 let uplyne od úmrtí Georga Friedricha Händela a 300 let od narození Františka Xavera Richtera. Smetanova Litomyšl se stala navíc stala oficiální doprovodnou akcí Českého předsednictví Evropské unie. I proto je jedním z témat dramaturgie festivalu evropská hudba s evropskými interprety a celý ročník nese podtitul Europa Musicalis. Festival Smetanova Litomyšl každoročně podporuje i samospráva Pardubického kraje. Akce patří mezi nejvýznamnější události v regionu a jako taková je zařazena i do dokumentu Tvář Pardubického kraje. Z rozpočtu kraje na festival plynou finanční prostředky a záštitu převzal hejtman Radko Martínek. Světoznámou hudební událost bude Litomyšl hostit od 12. června do 6. července. Připraveno je 29 pořadů během 25 dnů. Na jeviště se mimo jiné opět vrátí Smetanova opera Dalibor, která tradici festivalů před šedesáti lety odstartovala. Kromě operních děl jsou připravena i představení pro děti či milovníky symfonické hudby a baletu. A chybět nebude ani doprovodný program ve formě různých recitálů, výstav či bohoslužeb. Mnohem více informací lze nalézt na www.smetanovalitomysl.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.4.

Rok české hudby 2014 v Poličce

Rok české hudby 2014 v Poličce startuje z mnoha důvodů až v dubnu, nicméně věříme, že o to lepší program nabídne. Kromě speciálních pořadů se k němu budou tematicky vztahovat i některé tradiční festivaly, jako je Čas pro neobyčejné zážitky, Martinů fest, hudební přehlídka Mládí a Bohuslav Martinů nebo hudebně laděné Poličské kulturní léto.

Kultura celý článek
28.12.

Novoroční Volání sirén s Vladimírem Čechem

Vladimír Čech pochází z herecké rodiny, otec Vladimír Čech byl hercem a matka Heda Čechová televizní hlasatelkou.

Kultura celý článek
30.5.

Mezinárodní den dětí s Michalem Nesvadbou v Paláci Pardubice

Přijďte si ve čtvrtek užít zábavné odpoledne plné her, vyrábění a dalších speciálních aktivit. Můžete se těšit na program v cestovatelském stylu, což zahrnuje např. putování kolem světa na PlasmaCarových vozítkách nebo exotické malování na obličej. Ke zhlédnutí bude také originální loutková pohádka či moderní klauniáda. Těšit se můžete také na velkou cestovatelskou soutěž kolem světa. Celým dnem bude provázet Michal Nesvadba, známý především z Kouzelné školky.

Kultura celý článek
14.8.

Arnika na "Východočeském Woodstoku" v Trutnově

Už ve čtvrtek zahraje jeden z taháků festivalu anglická skupina The Subways.

Kultura celý článek
7.2.

Vstříc zářivým zítřkům ve Svitavách

Takový je název výstavy intermediálního ateliéru Akademie výtvarných umění Milana Knížáka.

Kultura celý článek
20.12.

GRAND Festivalu smíchu 2008: vstupenky již v prodeji

Blíží se začátek nového roku a s ním i nadcházející VIII. ročník GRAND Festivalu smíchu ve Východočeském divadle Pardubice.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting