Smetanova Litomyšl bude opět třítýdenní

12.12.

Smetanova Litomyšl bude opět třítýdenní

V pondělí se v Praze uskutečnilo zasedání správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl, které řídil její současný předseda Roman Línek. Správní rada vyhodnotila činnost společnosti za rok 2013, zejména 55. ročník známého operního festivalu a jeho umělecké i ekonomické souvislosti a projednala přípravu roku 2014.


      „Všichni přítomní členové správní rady vysoce hodnotili umělecky kvalitní a profesionální zajištění 55. ročníku Smetanovy Litomyšle. Ten se konal v ekonomicky velmi složité situaci, ale i tak ho manažeři festivalu dobře zvládli a jeho rozpočet neskončil schodkem,“ shrnuje Línek.


     V příštím roce skončí rozsáhlá rekonstrukce zámeckého návrší v Litomyšli, a tak správní rada odsouhlasila návrat festivalu k třítýdennímu formátu. Konat se bude od 13. června do 6. července. „Litomyšl se tak v této době opět stane hlavním městem opery a dalších mimořádných hudebních lahůdek. Mezi ně počítám i Mozartovu Korunovační mši, která zazní při znovuvysvěcení jednoho z největších chrámů v kraji, rekonstruovaného piaristického kostela Nalezení svatého Kříže, a to v neděli 15. června,“ upozornil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje na jeden z vrcholů dalšího ročníku.
     Smetanova Litomyšl si v roce 2014 připomene 65. výročí od svého založení a 40. výročí od svého znovuobnovení.

Součástí festivalu bude i 10. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. „Už dnes můžeme všechny pozvat, aby si na přelomu jara a léta naplánovali čas na nadechnutí se tradiční profesionální umělecké kvality i milé a neopakovatelné rodinné atmosféry naší Litomyšle,“ uzavřel Línek.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.1.

Komedie Mezi nebem a zemí je pardubickou inscenací roku 2015

Úspěch o silvestrovském večeru slavila i loňská vítězka ankety, inscenace Králova řeč z pera dramatika a filmového a televizního scenáristy Davida Seidlera, kterou diváci umístili na třetí místo.

Kultura celý článek
25.1.

Ladislav Špiner možná získá druhou Cenu Thálie

Kolegium cen oslovil v roli Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto v pohostinské režii Petra Kracika.

Kultura celý článek
15.7.

Rumburakův hrad

Od 1. července do 28. září probíhá na hradě Kunětická hora výstava s názvem „Rumburakův hrad.“

Kultura celý článek
21.4.

Východočeské divadlo zachvátila Bílá nemoc

Děj proslulé hry, která byla v Pardubicích naposledy uvedena v roce 1958 v režii Zdeňka Bittla, přibližuje dramaturg Zdeněk Janál: „V době válečných hrozeb svět zachvacuje nevyléčitelná a prudce nakažlivá bílá nemoc. Lék objeví doktor Galén, který však svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír. Touha po penězích, slávě a moci čelních představitelů státu a zfanatizovaný dav jsou však Galénovým silným protihráčem, přestože všem může jít o život!“

Kultura celý článek
27.7.

Festival Poličské kulturní léto odstartuje srpnové dění letním kinem a koncertem kapely Apetitt

Festival v srpnu startuje letním kinem a koncertem folk-country-rockové kapely v atriu poličského Centra Bohuslava Martinů. „Akustická kytara, foukací harmonika, baskytara, bicí, housle nebo mandolína – tyto a další hudební nástroje zazní první srpnový pátek v hudebním vystoupení poličské kapely Apetitt,“ sdělila Alena Zavoralová, organizátorka festivalu.

Kultura celý článek
11.7.

Festivalový závěr sezóny

V pondělí 11. července v divadle oficiálně začínají letní prázdniny, během nichž bude v historické budově divadla i dílenském dvoře probíhat tradiční generální úklid a uskuteční se nutné revize a opravy (např. výměna sedaček v hledišti).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting