Soubor Lipka překvapí adventním koncertem napříč žánry. Detaily neprozradíme, říká Vojtěch Línek

23.11.

Soubor Lipka překvapí adventním koncertem napříč žánry. Detaily neprozradíme, říká Vojtěch Línek

V sobotu 26. listopadu od 17 hodin se v KD Hronovická koná netradiční adventní koncert pardubického folklorního souboru Lipka. Jako host vystoupí kontrabasové uskupení Pink Elephants.
„Netradiční jsou vlastně všechny koncerty Lipky. Pokaždé se snažíme přinést divákům něco nového, nečekaného a neočekávatelného. Málokterého diváka by asi bavilo dlouho koukat na strohé tance a různé obměny figur, usilujeme tedy o to, aby se bylo na co dívat. Některá pásma se snažíme tvořit tak, aby pobavila a rozesmála, jiná mají za cíl šokovat, další překvapit třeba formou zpracování,“ říká Vojtěch Línek, hráč na příčnou flétnu a cimbál.
Letošní vánoční koncert Lipky bude jiný i v tom, že se soubor nebude držet pouze lidové hudby, ale zaexperimentuje i s jinými hudebními styly. Jaké to přesně budou, odmítl Vojtěch prozradit.
„Nemůžu vám pochopitelně přesně říct, jaké žánry budou v našem pořadu použity, právě pro to, aby se mohli diváci těšit na to, čím je překvapíme. Prozradím maximálně to, že vše, co návštěvníci uslyší, jim bude dobře známo. Vybírali jsme ty nejhezčí písně a skladby z každého použitého stylu a vzhledem k tomu, že jich nebude málo, si určitě každý přijde na své.“
Lipka hledá písně ve sbírkách a zpěvnících lidových písní. Některé upravují v textu, aby seděly do připravovaného pásma nebo programu, uzpůsobují i hudební aranžmá pro své nástrojové obsazení a požadavky choreografie.
„Úpravy pro Lipku vytváří vedoucí souboru a muziky, Michal Doubek. Mají-li být písně použity v nějakém pásmu, ve sbírkách najde takové písně, které tematicky odpovídají připravovanému tanci, dohodne se s jejich tvůrci, jak si tanec zhruba přestavují, jak dlouhé mají být mezihry, kolik slok a podobně. Pak už je zpracování hudebního materiálu čistě na jeho invenci,“ líčí Vojtěch Línek. 
Hosty, uskupení The Pink Elephants, si vybrali pro unikátnost jejich složení a bohatý repertoár. Jedná se totiž o kontrabasové kvarteto, někdy doplněné kontrafagotem. Členové jsou výborní profesionální muzikanti, současní i bývalí hráči Komorní filharmonie Pardubice a Filharmonie Hradec Králové. 
„Když se před někým zmíníte o base, představí si pravděpodobně těžké doby podtrhující harmonii v doprovodech různých skladeb různých žánrů. Možná si někdo ještě vybaví, jak pozoruhodně může kontrabas obohatit jazzovou hudbu. Co vše se ale dá na tyto nástroje vykouzlit, to asi tuší jen málokdo. Kdo chce slyšet, jak melodický a rychlý nástroj kontrabas může být, ať jistě neváhá a přijde si The Pink Elephants na náš koncert poslechnout,“ zve diváky Vojtěch Línek.
Na závěrečný dotaz, kde bere Lipka stále tolik elánu, pozitivní energie a veselých nápadů, odpovídá:
„To je jednoduché. Jsme v podstatě taková velká rozvětvená rodina. Máme se rádi, rádi čas trávíme spolu a rádi spolu něco vytváříme. Z toho už samo krystalizuje, co a jakým způsobem náš soubor dělá.“
-zh-

Další zprávy z kategorie "Kultura"

8.1.

Východočeské divadlo pokřtí nové CD s písněmi z muzikálu Zpívání v dešti

Nahrávku jejích slavných hitů vydalo divadlo již před Vánoci a zájemci si ji mohou zakoupit v divadelním obchůdku ve foyer či v předprodeji divadla!

Kultura celý článek
1.10.

Na farmářských trzích se bude vařit ze Smetanovy zeleniny

Dýně, cukety, zelí, červená řepa, brambory a cibule se stanou součástí kulinářské exhibice.

Kultura celý článek
19.2.

Diváckou anketu o nejoblíbenější pardubické herce ovládli Petra Janečková a Ladislav Špiner

Na pomyslný herecký trůn se už pojedenácté ve své kariéře usadila PETRA JANEČKOVÁ, jež si nejvíce diváků získala hlavními rolemi v muzikálu Kiss me, Kate a komedii Mezi nebem a zemí.

Kultura celý článek
19.4.

Kam na rekreaci? Napoví výstava v Chrudimi

V těchto 4 dnech navíc proběhne řada zajímavých akcí a to nejenom na Seči.

Kultura celý článek
30.5.

Mezinárodní den dětí s Michalem Nesvadbou v Paláci Pardubice

Přijďte si ve čtvrtek užít zábavné odpoledne plné her, vyrábění a dalších speciálních aktivit. Můžete se těšit na program v cestovatelském stylu, což zahrnuje např. putování kolem světa na PlasmaCarových vozítkách nebo exotické malování na obličej. Ke zhlédnutí bude také originální loutková pohádka či moderní klauniáda. Těšit se můžete také na velkou cestovatelskou soutěž kolem světa. Celým dnem bude provázet Michal Nesvadba, známý především z Kouzelné školky.

Kultura celý článek
22.2.

Začíná předprodej na Smetanovu Litomyšl

„Vracíme se k dřívějšímu přívlastku národní, aniž bychom tím však měnili dosavadní mezinárodní přesah festivalu. Jen chceme více zdůraznit dlouhou tradici, spojenou s důsledným uváděním české hudby českými interprety v místě narození zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany. Samozřejmě bude nadále uváděna hudba světových autorů a účinkovat budou mnozí zahraniční hosté. Letošní programová nabídka je toho důkazem,“ uvedl předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Roman Línek.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting