Soubor Národního divadla opět předvedl suverénní výkon v představení opery Figarova svatba

16.6.

Soubor Národního divadla opět předvedl suverénní výkon v představení opery Figarova svatba

Festival Smetanova Litomyšl pokračoval v sobotu uvedením populární opery Figarova svatba. Pořadatelé festivalu jej sledovali s velkým napětím, protože, dle dramaturga Vojtěcha Stříteského, jednalo se již o třetí uvedení této populární opery na zdejším festivalu a obě předchozí (v roce 1988 a 2001) byly nepříjemně ovlivněny rozmary počasí. Diváci sice zůstali ušetřeni dešti, ale teploty se oproti tropickému začátku týdne držely trucovitě nízko. Nebylo tedy divu, že prokřehlé obecenstvo se o přestávce shánělo po dekách, či teplých nápojích. Diváci uznale hodnotili statečnost představitelky Zuzanky sopranistky Jany Sibery, která vystoupila v kostýmu na ramínka. Ale to nebyl jediný důvod, kvůli kterému padala na provedení Figarovy svatba v Litomyšli slova chvály. Celý soubor Opery Národního divadla předvedl suverénní a energií nabitý výkon, což posluchači odměňovali spontánním potleskem po každé árii. Ke vzájemné komunikaci přispěl i dirigent Jan Chalupecký, když každým mávnutím taktovky dával najevo, že není jen pouhý rutinní pracovník. Radost pohledět…


Figarova svatba patří mezi světově nejoblíbenější opery, a dokonce jí náleží čestné místo ve zlatém fondu dvaceti nejhranějších oper. Do Smetanovy Litomyšle přinesla radost i spokojenost - „bláznivý den“ sluhy Figara dokáže evidentně i po více než dvou stoletích potěšit festivalové publikum.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

15.6.

Festival Hrady CZ oznamuje kompletní program s hlavní hvězdou kapelou Kabát

Historicky poprvé se letos bude 10. září na hradě Červený Kameň poblíž Bratislavy konat „pilotní“ ročník festivalu Slovenské hrady, který letošní hradní putování uzavře. Vystoupí zde například skupiny Tublatanka, Desmod, Chinaski, Horkýže Slíže, Inekafe a řada dalších. „Slovensko je krásná země plná nádherných a zajímavých historických památek, které přímo volají po realizaci takovéto akce,“ říká spoluorganizátor festivalu Michal Šesták. „Navíc je nám Slovensko historicky a kulturně velmi blízké, takže věříme, že tento festivalový koncept, který má úspěch v Čechách, si najde své fanoušky i na Slovensku,“ dodává Šesták.

Kultura celý článek
14.10.

Malé ohlédnutí za 16. městskými slavnostmi

Tiché motto městských slavností "Pardubáci pro Pardubice" bylo i v letošním roce opravdu znatelné.

Kultura celý článek
29.8.

Boni pueri čekaly v Pekingu ovace ve stoje

Přímo z pekingského letiště si CCTV odvezla Boni pueri do svého studia, aby s nimi natočila znělku, která byla součástí olympijského vysílání přenášející zprávy z brazilského Ria. Studio bylo ohromné a simulovalo barvami i dekorací brazilské pobřeží. Nejenže televize poslala pro zpěváky autobus na letiště, ale pozvala je také na večeři v přímo v budově CCTV.

Kultura celý článek
11.5.

Den otevřených dveří ve Východočeském divadle

Východočeské divadlo Pardubice při příležitosti 100. výročí položení základního kamene pořádá Den otevřených dveří.

Kultura celý článek
14.4.

Litomyšlské muzeum zpřístupnilo své sbírky on line

Smyslem projektu je zkvalitnění služeb poskytovaných tímto muzeem.

Kultura celý článek
21.8.

Kontroverzní díla mladých umělců opět šokují

Stížnosti veřejnosti na charakter zdejších výstav přitom utvrdily v rozhodnutí vypovědět výtvarníkům smlouvu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting