Stále živá tradice masopustních obchůzek

16.1.

Stále živá tradice masopustních obchůzek

V sobotu 9. února 2013 se ve Vortové – části Lhoty uskuteční tradiční masopustní průvod masek. Právě na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli a vzhledem ke své výjimečnosti byly masopustní obchůzky v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

     Ukázkou masopustního veselí v podání vesnické skupiny z Vortové byla 12. ledna 2013 zahájena letošní sezóna muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska.

Po slavnostním udělení povolení se průvod masek vydal mezi jednotlivé roubené objekty hned dvakrát. Návštěvníci si mohli prohlédnout všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky však museli být připraveni i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

V odpoledních hodinách se masky shromáždily k závěrečnému obřadu, vyslechly masopustní testament, v němž byly vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Ta byla poté obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončil veselý tanec všech masek.

     Návštěvníci měli možnost nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, zakoupit upomínkové předměty, tiskoviny a drátovanou keramiku a ve stylové hospůdce "Na vejměnku" přímo v areálu muzea byla připravena staročeská zabíjačka.

Vůbec poprvé mohla veřejnost navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, která je umístěna v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Dozvědět se tu lze mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji.

     Veselý Kopec bude uzavřen až do 27. dubna 2013, kdy bude zahájena nová návštěvnická sezona.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.2.

Diváckou anketu o nejoblíbenější pardubické herce ovládli Petra Janečková a Ladislav Špiner

Na pomyslný herecký trůn se už pojedenácté ve své kariéře usadila PETRA JANEČKOVÁ, jež si nejvíce diváků získala hlavními rolemi v muzikálu Kiss me, Kate a komedii Mezi nebem a zemí.

Kultura celý článek
19.6.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově

Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé mladého malíře inspirovali k celé řadě prací.

Kultura celý článek
2.9.

Východočeské divadlo zahájí novou sezónu s Milanem Uhdem

Východočeské divadlo uvedlo Baladu pro banditu v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće. O výpravu se postaral Tomáš Moravec, choreografii připravil Jiří Pokorný, hudebně inscenaci nastudoval Václav Trunec a souboje nazkoušel Karel Basák.

Kultura celý článek
22.5.

Maloskalská noc 2014 – jediný, opravdu rodinný festival

Pro děti bude mj. připravena písečná pláž, kde budou moci stavět hrady a ti menší si hrát třeba s bábovičkami, především kluky všeho věku zaujme nefalšovaná tanková bitva velkých modelů v měřítku 1:10.

Kultura celý článek
3.11.

Žalman oslaví “čtyřicetiny“ tento čtvrtek v Přelouči

Pavel Žalman Lohonka je prototypem folkového hudebníka, o čemž svědčí jeho láska k lidovým tradicím.

Kultura celý článek
26.2.

Litomyšl je po Praze nejatraktivnějším místem

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo na veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2008.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting