Stále živá tradice masopustních obchůzek

16.1.

Stále živá tradice masopustních obchůzek

V sobotu 9. února 2013 se ve Vortové – části Lhoty uskuteční tradiční masopustní průvod masek. Právě na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli a vzhledem ke své výjimečnosti byly masopustní obchůzky v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

     Ukázkou masopustního veselí v podání vesnické skupiny z Vortové byla 12. ledna 2013 zahájena letošní sezóna muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska.

Po slavnostním udělení povolení se průvod masek vydal mezi jednotlivé roubené objekty hned dvakrát. Návštěvníci si mohli prohlédnout všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky však museli být připraveni i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

V odpoledních hodinách se masky shromáždily k závěrečnému obřadu, vyslechly masopustní testament, v němž byly vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Ta byla poté obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončil veselý tanec všech masek.

     Návštěvníci měli možnost nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, zakoupit upomínkové předměty, tiskoviny a drátovanou keramiku a ve stylové hospůdce "Na vejměnku" přímo v areálu muzea byla připravena staročeská zabíjačka.

Vůbec poprvé mohla veřejnost navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, která je umístěna v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Dozvědět se tu lze mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji.

     Veselý Kopec bude uzavřen až do 27. dubna 2013, kdy bude zahájena nová návštěvnická sezona.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

19.5.

Malované na skle se vrací na Kuňku

Herci Východočeského divadla Pardubice se opět po roce vracejí na Kunětickou horu.

Kultura celý článek
9.4.

Maminko, přijď i s miminkem do kina!

Maminky odcházely z projektu Hvězdná máma s úsměvem a pohodou a někdy možná i trochu překvapené.

Kultura celý článek
17.12.

Rodinný podnik v české premiéře ve Východočeském divadle

V komedii, která umí tnout do živého, hrají Jiří Kalužný, Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Tomáš Lněnička, Josef Pejchal a další. Za překladem Rodinného podniku stojí Zuzana Josková, monumentální scéna je z dílny Nikoly Tempíra, kostýmy navrhla režisérova žena Šárka Bellanová a hudbu složil Mario Buzzi.

Kultura celý článek
27.5.

Východočeské divadlo zve děti do svého zákulisí

V rámci něj budou mít malí divadelní nadšenci možnost prožít odpoledne plné zábavy a aktivit spojených s kouzelným světem divadla a také se osobně setkat se svými oblíbenými herci Ladislavem Špinerem a Petrem Borovcem.

Kultura celý článek
31.12.

Smetanova Litomyšl zahájí již 12. června

Možná největším tématem pro ročník 2009 by však mohlo být evropanství.

Kultura celý článek
4.4.

Polička získala korespondenci slavného skladatele a rodáka Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů se znal s varhaníkem a violoncellistou, Frankem Rybkou, od roku 1925. Blízkými přáteli se stali až v pozdějších letech, kdy se setkali v USA.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting