Stále živá tradice masopustních obchůzek

16.1.

Stále živá tradice masopustních obchůzek

V sobotu 9. února 2013 se ve Vortové – části Lhoty uskuteční tradiční masopustní průvod masek. Právě na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli a vzhledem ke své výjimečnosti byly masopustní obchůzky v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

     Ukázkou masopustního veselí v podání vesnické skupiny z Vortové byla 12. ledna 2013 zahájena letošní sezóna muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska.

Po slavnostním udělení povolení se průvod masek vydal mezi jednotlivé roubené objekty hned dvakrát. Návštěvníci si mohli prohlédnout všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky však museli být připraveni i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

V odpoledních hodinách se masky shromáždily k závěrečnému obřadu, vyslechly masopustní testament, v němž byly vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Ta byla poté obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončil veselý tanec všech masek.

     Návštěvníci měli možnost nahlédnout do jednotlivých expozic Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci, zakoupit upomínkové předměty, tiskoviny a drátovanou keramiku a ve stylové hospůdce "Na vejměnku" přímo v areálu muzea byla připravena staročeská zabíjačka.

Vůbec poprvé mohla veřejnost navštívit stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, která je umístěna v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Dozvědět se tu lze mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji.

     Veselý Kopec bude uzavřen až do 27. dubna 2013, kdy bude zahájena nová návštěvnická sezona.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.6.

Na Plameny Rockfestu se setkáte s postapokalyptickým světem. Rockmetalový večer prozáří ohnivá show.

Návštěvníci festivalu Plameny Rockfest si na své přijdou při představení hned několika technik ohnivé show, například točení performerů s ohnivou tyčí, fire poi (žonglování s ohněm), hula hoop (tanec s obručemi), chybět nebudou plivači ohně i ukázka fakírského umění s ohněm. Dojde i na manipulaci s ohnivými objekty a řadu dalších překvapení.

Kultura celý článek
11.4.

Léto v Laponsku skončí na začátku léta

Hra Jaroslava Rudiše a Petra Pýchy byla poprvé v Exilu uvedena 19. května 2007.

Kultura celý článek
12.2.

Velká výstava děl malíře Josefa Lady

Od 27. února do 4. května 2008 bude v Pardubicích k vidění velká retrospektivní výstava děl malíře Josefa Lady.

Kultura celý článek
28.11.

„Medvědí táta“ Václav Chaloupek míří do Pardubic. Na pozvání místopředsedkyně Senátu Miluše Horské

„Vstup na tuto akci je zdarma,“ sdělila senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko na adresu oblíbeného režiséra, scénáristy, televizního redaktora a publicisty, který má na svém kontě například úspěšné televize série o medvědech, vydře, vlcích, bažantech, rysovi, lišce či divočácích.

Kultura celý článek
8.4.

Paroháč poučí neposlušné děti

Pohádka O Smolíčkovi je vhodná pro děti od tří let. Vstupenky lze koupit přímo na místě za 50 korun. Majitelé rodinných pasů mají vstup zdarma.

Kultura celý článek
21.2.

Jiřina Jirásková na festivalu slavila

V neděli 18. února ve Východočeském divadle Pardubice skončil VII. ročník GRAND Festivalu smíchu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting