Štědrovečerní zpívání ve Východočeském divadle předznamenají derniéry

21.12.

Štědrovečerní zpívání ve Východočeském divadle předznamenají derniéry

Štědrovečerní zpívání ve Východočeském divadle předznamenají derniéry

Východočeské divadlo Pardubice otevírá své brány i o půlnoci na Štědrý den, kdy v divadle začíná tradiční Štědrovečerní zpívání. Diváci se opět mohou těšit na neformální setkání s herci, společně zpívané koledy jako každý rok doprovodí netradiční orchestr složený ze zaměstnanců divadla. Na jevišti si však budou moci zahrát či zazpívat i sami návštěvníci divadla – ti odvážní, kteří na jevišti vystoupí, dostanou od divadla na památku drobné dárky.
Během štědrovečerního setkání zatančí a zazpívá také folklórní soubor Lipka a radost bude rozdávat i pardubický Lions Club.
Vyvrcholením večera pak bude slavnostní představení Duchovního zvonu bohyně Thálie do zvonice vedle kostela sv. Bartoloměje, který vznikl na základě veřejné sbírky zahájené před třemi lety právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu Pavla Novotného veřejně odlila na Pernštýnském náměstí a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.

S blížícím se koncem roku se divadlo rozloučí hned se třemi inscenacemi. První derniéra se uskuteční už tento pátek 21. prosince na Malé scéně, kde se naposledy rozehraje příběh úředníka Popriščina Gogolových Bláznových zápisků. Obrazivou inscenaci s Martinem Mejzlíkem v hlavní roli režíroval Marián Pecko, který vytvořil i divadelní scénář. Úspěch hry dokládá nejen divácký zájem během 47 odehraných repríz, ale i novinářské ocenění za rok 2010.

V sobotu 22. prosince diváky v Městském divadle naposledy pobaví komedie o nevěře v českých ložnicích S cizí dámou v cizím pokoji, kterou režíroval Lumír Olšovský. V hlavních rolích hrají Petr Dohnal, Kristina Jelínková, Jiří Kalužný a Ladislav Špiner.
Výchozí zápletky hry naznačuje dramaturg a spoluautor inscenační úpravy Zdeněk Janál: „Kostrou naší komediální koláže ze tří veseloherních textů je Mořská panna Josefa Štolby, která sleduje tři ženaté pány na dovolenkové plavbě lodí, z nichž jeden naletí krásné vychytralé dámě. Dále se na lodi odehrává příběh aktovky Emila Artura Longena Pokoj za větrem, v níž „sukničkář profesionál“ podstoupí pokoj svému kamarádovi, „nevěrníku amatérovi“. Pokoj má však svou historii, která začne na nového nájemníka nepříjemně padat. Ve scénách frašky Čeňka Šlégla a Jaroslava Marvana Jen jednou za měsíc není muž v pokoji jen s cizí dámou, ale i se svou manželkou.“

Poslední letošní loučení bude s oblíbeným muzikálem My Fair Lady, které se bude konat v neděli 30. prosince. Známý příběh chudé květinářky Lízy Doolittleové se na repertoáru držel dlouhých šest let a přečkal i mateřskou dovolenou hlavní představitelky Petry Janečkové. Rolí profesora Higginse a plukovníka Pickeringa se v rozezpívaném Pygmalionu zhostili Jiří Kalužný a Petr Dohnal. Jeden z nejlepších muzikálů minulého století režíroval zkušený muzikálový režisér Petr Novotný, hudebního provedení se ujala Komorní filharmonie Pardubice. My Fair Lady se stala divácky nejoblíbenější inscenací VČD roku 2007 a dosáhla úctyhodných 72 repríz!

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.1.

Minuta slávy pro pardubické herce

Diváci Východočeského divadla Pardubice mají každoročně možnost zvolit nejoblíbenějšího herce a herečku roku.

Kultura celý článek
15.6.

Kupka v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle

Již potřetí bude Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl obohacen o cyklus výstav Smetanova výtvarná Litomyšl.

Kultura celý článek
5.9.

Děti, příroda, zvířata - to je hravé odpoledne na farmě!

Mezi další lákadla budou patřit především projížďky na koních, ukázky výcviku koní jezdecké školy Apolenky, opět proběhne i křtění nových mláďat farmy a předvedeny budou také poutavé psí dovednosti. Zejména pro děti si neziskovky připravily poznávací soutěže a výtvarné dílničky. Jejich doprovod zajisté ocení možnost posezení v kavárně České abilympijské asociace a další možnosti občerstvení.

Kultura celý článek
5.11.

Český tanec aneb Nebojte se folkloru

Plzeňský lidový soubor Mladina je přední český folklorní soubor, který dokáže oslovit diváky kvalitní a nápaditou tvorbou, vynikajícím tanečním a hudebním provedením, za což získal řadu ocenění v České republice i ve světě. Jejich Český tanec je dlouhodobým projektem, který má za cíl kvalitní prezentaci českého folkloru.

Kultura celý článek
28.7.

Maddox Open Air 2011/II

Zveme vás v sobotu 6. srpna 2011 na Maddox Open Air 2011- Funky House,

Kultura celý článek
14.5.

Cikáni jdou do nebe na Kunětické Hoře

Letošní rok bude opět soubor Východočeského divadla v Pardubicích hrát také na vyhlídce hradu Kunětická Hora.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting