Stvoření světa se blíží!

21.4.

Stvoření světa se blíží!

Stvoření světa se blíží!

V neděli 27. dubna začne jedna z nejočekávanějších výstav letošní sezóny Městské galerie ve Vysokém Mýtě, a sice výstava ke 100. výročí narození proslulého francouzského kreslíře Jeana Effela s názvem Stvoření světa Jeana Effela. Francouzský výtvarník Jean Effel (1908 – 1982) stvořil postavu svého usměvavého Pánaboha v těžké době počátku 40. let minulého století. I další postavy, které vzápětí spatřily světlo jeho světa, červený Ďábel, vousatý Adam i rozkošná blondýnka Eva, se rodily za války a staly se vlastně díky alternativnímu, dokonalému a v míru vytvářenému světu, do kterého byly nakresleny, nejen předobrazem (tolik touženého) poválečného ráje na zemi, ale hlavně výtvarnými ikonami, které proslavily svého autora po celém světě. Jako jeden z mála západních výtvarníků měl tak po válce otevřené dveře i na východ od ráje – do zemí bývalého sovětského bloku. Ve většině těchto zemí, včetně Československa 50. let, byla přítomnost jeho kreseb jednou z mála skutečně světlých a radostných stránek tehdejší reality – včetně stránek novin a časopisů. S Československem ale Effela pojilo ještě něco navíc. Díky osobnímu přátelství s někdejším velvyslancem v Paříži Adolfem Hoffmeisterem a díky své pozici dlouholetého prezidenta pařížské Společnosti Francie – Československo spatřil v roce 1957 v barrandovských ateliérech světlo světa i celovečerní animovaný film podle jeho mnohadílného cyklu kreseb Stvoření světa (režie Eduard Hofman). Ten také díky hlasu Jana Wericha zůstal i po 50 letech v Česku kultovní záležitostí. Výstava představuje v roce 100. výročí Effelova narození v evropské exkluzivitě nejen na 100 originálních kreseb ze slavného cyklu, ale i další Effelovu práci – jako autora politických kreseb, plakátů a ilustrací. Vernisáž proběhne v neděli 27. dubna v 10 hodin ve Výstavní síni Jana Jušky.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

31.1.

„Cikáni“ nahradí „Obchodníka“

Dramaturgický plán letošní sezóny Východočeského divadla Pardubice se připravoval v průběhu celé minulé sezóny.

Kultura celý článek
30.9.

Dům bratří Čapků v Budislavi získává novou tvář

Dům bratří Čapků v Budislavi byl postaven v roce 1938 z podnětu Karla Čapka podle projektu architekta Stanislava Tobka, který byl žákem Josefa Gočára.

Kultura celý článek
29.4.

1. máje budou v Poličce předčítat z Máje

Lidé se každý rok setkávají na stejném místě ve stejný čas – v 19 hodin v parku u sochy Bohuslava Martinů, aby verši Máchova Máje uvítali jaro, poctili památku básníka Karla Hynka Máchy a strávili chvíle plné pohody o 1. květnovém večeru. Jinak tomu nebude ani letos.

Kultura celý článek
20.9.

Petra Janů uzavřela Babí léto s Drachtinkou

Výtěžek z benefičního koncertu poputuje na veřejnou sbírku, která je určená na vybudování Víceúčelového parku Drachtinka.

Kultura celý článek
8.11.

AFI Palác slaví 5. narozeniny ve stylu karnevalu v Riu de Janeiru!

Sobotním odpolednem 23. listopadu, kdy bude program pokračovat od 13.30 do 18.00 hodin, provedou moderátoři Evropy 2 Pavel Cejnar spolu s Ivou Vavřínovou. Během dne bude diváky inspirovat několik bloků módní show, tanečníci s vypracovanými těly předvedou brazilský bojový tanec capoiera a návštěvníci se mohou znovu pobavit při vystoupení skupiny Tradición. Další smršť předvede skupina bubeníků Tam Tam Batucada.

Kultura celý článek
10.7.

Veselokopecký jarmark

Již tento víkend 14. a 15. července 2007 se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční největší program hlavní návštěvnické sezóny.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting