Stvoření světa se blíží!

21.4.

Stvoření světa se blíží!

Stvoření světa se blíží!

V neděli 27. dubna začne jedna z nejočekávanějších výstav letošní sezóny Městské galerie ve Vysokém Mýtě, a sice výstava ke 100. výročí narození proslulého francouzského kreslíře Jeana Effela s názvem Stvoření světa Jeana Effela. Francouzský výtvarník Jean Effel (1908 – 1982) stvořil postavu svého usměvavého Pánaboha v těžké době počátku 40. let minulého století. I další postavy, které vzápětí spatřily světlo jeho světa, červený Ďábel, vousatý Adam i rozkošná blondýnka Eva, se rodily za války a staly se vlastně díky alternativnímu, dokonalému a v míru vytvářenému světu, do kterého byly nakresleny, nejen předobrazem (tolik touženého) poválečného ráje na zemi, ale hlavně výtvarnými ikonami, které proslavily svého autora po celém světě. Jako jeden z mála západních výtvarníků měl tak po válce otevřené dveře i na východ od ráje – do zemí bývalého sovětského bloku. Ve většině těchto zemí, včetně Československa 50. let, byla přítomnost jeho kreseb jednou z mála skutečně světlých a radostných stránek tehdejší reality – včetně stránek novin a časopisů. S Československem ale Effela pojilo ještě něco navíc. Díky osobnímu přátelství s někdejším velvyslancem v Paříži Adolfem Hoffmeisterem a díky své pozici dlouholetého prezidenta pařížské Společnosti Francie – Československo spatřil v roce 1957 v barrandovských ateliérech světlo světa i celovečerní animovaný film podle jeho mnohadílného cyklu kreseb Stvoření světa (režie Eduard Hofman). Ten také díky hlasu Jana Wericha zůstal i po 50 letech v Česku kultovní záležitostí. Výstava představuje v roce 100. výročí Effelova narození v evropské exkluzivitě nejen na 100 originálních kreseb ze slavného cyklu, ale i další Effelovu práci – jako autora politických kreseb, plakátů a ilustrací. Vernisáž proběhne v neděli 27. dubna v 10 hodin ve Výstavní síni Jana Jušky.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

23.1.

Plesy v historické budově Východočeského divadla budou tentokrát dva

Herci předvedou kostýmy z inscenací poslední sezóny a také spolu s tanečníky zatančí! Petra Janečková, Martina Sikorová, Petra Tenorová a Dagmar Novotná se svým manželem Pavlem zazpívají známé hity 60. let.

Kultura celý článek
21.12.

Výstava o pardubické reálce se obměnila

V první polovině září byla slavnostní vernisáží zahájena výstava "Pardubická reálka – historie a současnost"

Kultura celý článek
15.8.

SUMMER OF LOVE 2007

Již po sedmé se bude konat třetí srpnovou sobotu 18. srpna 2007 na Dostihovém závodišti v Pardubicích.

Kultura celý článek
7.5.

Vysokoškolský Majáles v Pardubicích

Majálesové veselí vyvrcholí v sobotu 10. května velkým koncertem na louce před koupalištěm Cihelna Pardubice, který startuje již v 11:00 hodin dopoledne. Koncert je samozřejmě určen nejen vysokoškolákům, ale i všem ostatním milovníkům dobré hudby a zábavy. Letos je budou bavit hudební skupiny: Divokej Bill, Evelynne, Hokýže Slíže, Mandrage, Mig 21, Sto Zvířat, UDG, Vypsaná Fixa, Wohnout a další. Novinkou bude párty stan s DJs Ladida a Chris Sadler, Michael C. Další novinkou budu i program pro nejmenší s dětským koutkem, skákacím hradem a s dětskými kapelami.

Kultura celý článek
10.5.

Multikulturní týden 2013 podpoří projekt Praga-Haiti

Pracovníci Praga-Haiti tento dar předali školákům ve vesničce Ma Savone nedaleko města Bombardopolis. Mnoho dětí tak získalo sadu základního školního vybavení, pro ty menší byly určeny omalovánky a pexeso s motivy města Pardubic.

Kultura celý článek
11.6.

Studio LAIK při Východočeském divadle vyhlašuje doplňující konkurz

V nadcházející sezóně by studio chtělo rozšířit své řady o dívky a především chlapce ve věku od 10 do 17 let. Doplňující konkurz do studia se uskuteční ve středu 18. června 2014 od 15.00 hodin na Malé scéně ve dvoře (vstup z Karloviny).

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting