Svojanov se po rekonstrukci ukázal v celé kráse

24.4.

Svojanov se po rekonstrukci ukázal v celé kráse

Hrad Svojanov se po rozsáhlé rekonstrukci v sobotu představil veřejnosti v celé své kráse. Návštěvníci mohou nově spatřit celý areál hradu s novými expozicemi v interiérech. Slavnostní otevření doplnil bohatý doprovodný program, který si nenechali ujít ani hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jeho náměstkyně Jana Pernicová nebo senátor Radko Martínek.


     Hradní komplex se po rozsáhlých úpravách vrátil do podoby z druhé poloviny 19. století. „Svojanov téměř nepoznávám. Díky citlivé rekonstrukci hrad úplně prokoukl. Jeho oprava je příkladem efektivního čerpání peněz z Evropské unie,“ ocenil opravený areál hejtman Martin Netolický.


     Na několikaleté přestavbě se podílel ROP Severovýchod, Pardubický kraj, město Polička a zčásti i ministerstvo kultury. Od roku 2006 dostaly budovy nové střechy, byly opraveny fasády, terasy a velká část interiérů, zrekonstruovaly se pokoje a sociální zařízení hradního penzionu, restaurace a přilehlá kuchyně a byly vybaveny stylovým zařízením.

Opravená jsou okna, bývalý poplužní dvůr v předhradí, obnovily se hradní zahrady. Byla také vybudována nová venkovní prohlídková trasa kolem obvodu hradu. Opravy se po celou dobu dělaly za plného provozu.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

20.12.

Toulovec přispívá k cestovnímu ruchu Litomyšle

Dobré divadlo před pár lety oživilo rytíře Toulovce. Prvního člověka, který v české zemi založil nadace. Toulovec provází ve dne mateřské školky nebo rodiny s dětmi a v noci dospělé poutníky, kteří s ním zažijí nejen dobrodružství, ale také ochutnávku nejlepšího piva a vína široko daleko.

Kultura celý článek
17.7.

Lesní slavnost Lapků z Drakova

Tradiční událost, jejímž cílem je zviditelnit tento mnohými nepoznaný, půvabný kout Moravskoslezského kraje, jímž ve středověku vedla důležitá obchodní cesta, dnes nahrazená neméně zajímavou naučnou stezkou Územím lapků z Drakova, znovu láká na bohatý a zajímavý program.

Kultura celý článek
2.6.

Baťova Electra přiletí, Gripen zůstane doma

Cesta, s patnácti zastávkami, byla důstojně zakončena na letišti Točná. Electra je pro Čechy zajímavá tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou,“ přibližuje horkou novinku Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Kultura celý článek
10.5.

Vysokomýtské májové kujebání 2007

Vysokomýtské májové kujebání se koná v sobotu 19. května od 13. hodiny do nedělní 2. hodiny ranní.

Kultura celý článek
1.11.

Erotická groteska druhou premiérou 98. sezóny VČD

Po české premiéře interaktivní detektivní komedie Bláznivé nůžky Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo další komedii.

Kultura celý článek
7.7.

Prázdninový program nabízí také Regionální muzeum v Litomyšli Tři bratři

Program je vhodný pro všechny, kteří si chtějí zpříjemnit volné dny prázdnin a dovolených tvůrčím způsobem. Těšíme se na vás v ateliéru muzea.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting