U pardubických diváků v roce 2011 opět bodoval Amadeus

2.1.

U pardubických diváků v roce 2011 opět bodoval Amadeus

U pardubických diváků v roce 2011 opět bodoval Amadeus

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2011 devětadevadesátou reprízou interaktivní komedie Bláznivé nůžky. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s primátorkou města Štěpánkou Fraňkovou vyhlásili s napětím očekávané výsledky divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku 2011. Divácky nejúspěšnější inscenací Východočeského divadla se stejně jako v loňském roce stalo Shafferovo drama Amadeus v režii hostujícího Michaela Taranta. Ten do hlavních rolí hudebních rivalů obsadil Josefa Vránu jako Salieriho a Ladislava Špinera, držitele Ceny Thálie 2010 pro činoherce do 33 let, coby Mozarta. Amadeus měl v Pardubicích premiéru 10. dubna 2010 a od té doby dosáhl již 46 repríz. Strhující inscenace o velikánech lidstva i o nás samých nabízí kromě hereckých výkonů i setkání s Mozartovou hudbou a živě zpívanými operními áriemi, proto na vzniku inscenace spolupracovala také Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće. Druhé místo podle diváků patří dramatizaci románu Klause Manna Mefisto, která měla premiéru 16. dubna 2011 a „na svém kontě“ má zatím 14 repríz. Příběh z Německa dvacátých a třicátých let přepsala pro divadlo významná francouzská divadelnice Ariane Mnouchkine. Režie se v Pardubicích ujal ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik, titulní roli herce Hendrika Höfgena, který se ve své touze po velkých rolích postupně zaprodá i nacistické moci, ztvárňuje Ladislav Špiner. Dále hrají Martin Mejzlík, Jan Musil, Josef Pejchal, Dagmar Novotná, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další. Inscenace Mefista uchvátila nejen laickou veřejnost, ale i novináře a kritiky, kteří jí za rok 2011 udělili Cenu novinářů! Pomyslnou třetí příčku v divácké oblíbenosti obsadila inscenace Čachtické paní v režii Petra Novotného. Zpracování bizarního historického příběhu, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, mělo premiéru 5. června 2010 na Kunětické hoře. Titulní role krvelačné hraběnky Alžběty Báthoryové se zhostila Kristina Jelínková. Inscenace se v Městském divadle již nehraje, ale v létě ji diváci opět uvidí na Kunětické hoře. Závěrem statistika – v roce 2011 Východočeské divadlo navštívilo 121 027 diváků, čímž se pardubická scéna opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 484. Nejnavštěvovanější inscenací roku se stalo představení Tajemný hrad v Karpatech, které během roku vidělo 9 606 diváků, těsně následované muzikálem Muž z kraje La Mancha s 9 055 diváky. Radek Smetana VČD Pardubice

Další zprávy z kategorie "Kultura"

2.8.

Festival Hrady CZ se po Švihově představí na Rožmberku nad Vltavou

V pátek na Rožmberku nad Vltavou vystoupí formace Arakain & Lucie Bílá, která letos na Hradech CZ hraje historicky poprvé, nebo Horkýže Slíže, v sobotu se mohou hradní fanoušci těšit na Richarda Müllera, Tomáše Kluse nebo Mig 21.

Kultura celý článek
11.3.

Festival sladkostí v Atrium Paláci Pardubice

Po celé republice se v průběhu roku pořádá řada festivalů věnovaných jídlu nebo nápojům různých forem, ale festival zaměřující se přímo jen na sladkosti není tak obvyklý. V obchodním centru budete moci ochutnat a nakoupit tradiční sladkosti v podobě dortů, zmrzliny, čokolády nebo třeba cupcaků. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi zkouší nové neobvyklé pokrmy, přijdete si na své například s nepečenými lízátky, raw sladkostmi a se spoustou dalších dobrot. O ty zkrátka nouze nebude.

Kultura celý článek
28.11.

„Medvědí táta“ Václav Chaloupek míří do Pardubic. Na pozvání místopředsedkyně Senátu Miluše Horské

„Vstup na tuto akci je zdarma,“ sdělila senátorka za Pardubicko, Přeloučsko a Chlumecko na adresu oblíbeného režiséra, scénáristy, televizního redaktora a publicisty, který má na svém kontě například úspěšné televize série o medvědech, vydře, vlcích, bažantech, rysovi, lišce či divočácích.

Kultura celý článek
19.4.

Jana Pernicová se setkala s Českou Miss World

Úspěch Lindy Bartošové je skvělou propagací našeho kraje. Zcela určitě se tím této sympatické dívce otevírá svět.

Kultura celý článek
25.6.

Slavnostní open-air večer Arnošta z Pardubic a Thálie

Divadlo také uvede krátkou divadelní hru Jarada Portského Z Kladska do Pardubic o životě a díle Arnošta z Pardubic, ve které budou účinkovat Ludmila Mecerodová, Josef Vrána a členové Mladého divadelního studia LAIK.

Kultura celý článek
13.1.

Východočeské divadlo láká (nejen) mladé publikum na další INprojekt

Premiéry německé komedie ,,Slepice na zádech" se zúčastní i sám autor Fred Apke s manželkou. Hra osciluje mezi konverzační a situační komedií a je postavena na základě milostného trojúhelníku,“ říká dramaturg INpojektů Zdeněk Janál.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting