U pardubických diváků v roce 2013 opět bodoval muzikál Zpívání v dešti

2.1.

U pardubických diváků v roce 2013 opět bodoval muzikál Zpívání v dešti

Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2013 třeskutou komedií Charleyova teta. Po zcela vyprodaném silvestrovském představení ředitel divadla Petr Dohnal spolu s primátorkou města MUDr. Štěpánkou Fraňkovou vyhlásili výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenaci roku.

Divácky nejúspěšnější inscenací roku 2013 se stal a loňské prvenství tak obhájil muzikál ZPÍVÁNÍ V DEŠTI v režii Petra Novotného, jenž do hlavních rolí obsadil Josefa Pejchala, Jana Musila, Martinu Sikorovou a Petru Janečkovou. Hudební romantická komedie, která vychází ze stejnojmenného amerického filmového muzikálu z roku 1952, nabízí velkolepou podívanou, řadu známých hitů jako například slavné Singin' in the Rain, úchvatné taneční a stepařské kreace, humor a zábavu. Jde o typický rodinný muzikál, který baví diváky všech věkových kategorií. Jeho obdivovatelé mohou písně v podání pardubických herců poslouchat už i doma, neboť před rokem divadlo vydalo nahrávku Zpívání v dešti na CD. 

Úspěch o silvestrovském večeru slavila i právě odehraná komedie CHARLEYOVA TETA, které podle diváků patří v oblíbenosti druhé místo. Jednu z nejlépe napsaných komedií všech dob patřící do „zlatého fondu“ tohoto žánru nazkoušel režisér Milan Schejbal, který s pardubickým souborem pracoval poprvé. Východočeské divadlo uvedlo slavnou Thomasovu komedii po třiceti letech. V nejnovějším zpracování hrají Petr Borovec, Ladislav Špiner, Jan Musil, Martina Sikorová, Petra Tenorová a další.


Pomyslnou třetí příčku obsadil zbojnický muzikál BALADA PRO BANDITU. Pardubickou verzi legendárního muzikálu z pera Milana Uhdeho s hudbou Miloše Štědroně, ale v originální úpravě a novém hudebním aranžmá Marka Ivanoviće, režíroval Michael Tarant, jenž do hlavních rolí obsadil domácího Jana Musila a Tomáše Lněničku z královéhradeckého Klicperova divadla, kteří se alternují v roli Nikoly, a Petru Tenorovou, jež ztvárňuje Nikolovu lásku Eržiku. V dalších rolích hrají Zdena Bittlová, Ladislav Špiner, Petr Dohnal či Josef Vrána, herce doplňuje početný sbor tanečníků a zpěváků – to vše za živého doprovodu folk-folklórní kapely Trdlo. Inscenace měla premiéru na vyhlídce hradu Kunětická hora, kam se v červnu znovu vrátí. Před Vánocemi kolekci muzikálových CD Východočeského divadla doplnila také nahrávka songů z Balady pro banditu.


Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů letos obdržela absurdní komedie POKUSNÍ KRÁLÍCI v režii Anny Petrželkové, která tento titul nejprve nazkoušela v rámci cyklu scénických čtení současné dramatiky. Po dvou letech pak hru do prostoru Malé scény ve dvoře nastudovala i jako řádnou inscenaci a opět spolupracovala se stejným obsazením – s Josefem Pejchalem, dnes již hostujícím Miloslavem Tichým, Lídou Vláškovou a Ludmilou Mecerodovou, pouze Jiřího Kalužného v roli ředitele banky vystřídal Pavel Novotný.

Závěrem statistika – v roce 2013 Východočeské divadlo navštívilo 122 248 diváků, čímž se pardubická scéna opět řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 453. Nejnavštěvovanějším titulem roku 2013 se stala komedie Charleyova teta, kterou během roku vidělo 11 727 diváků, následovaná muzikálem Balada pro banditu s 9 440 diváky a komedií Holky z kalendáře se 7 410 diváky.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.10.

Futurum Hradec Králové se změní v mega hernu – centrum zaplaví hračky od Mattela

Fantastický dětský svět, který vybaví jeden z největších světových výrobců hraček, společnost Mattel, doplní bohatý doprovodný program s workshopy, malováním na obličej i relaxační částí pro rodiče.

Kultura celý článek
23.1.

Zemřel dirigent Miloslav Drahoš

Miloslav Drahoš (25. dubna 1929 ve Vysokém Mýtě – 19. ledna 2012 v Pardubicích)

Kultura celý článek
4.10.

Říjnové Volání sirén z pardubické Malé scény ve dvoře

I v letošní sezóně se jednotlivé večery Volání sirén uskuteční první středu v měsíci.

Kultura celý článek
22.10.

Lucie Bílá: Z pomluv na Boni Pueri jsem zhnusená

Nejúspěšnější česká zpěvačka se ve svém tiskovém prohlášení postavila za chlapecký sbor Boni Pueri a jeho ředitele Pavla Horáka

Kultura celý článek
18.6.

Víkend v Rosicích bude opět plný páry

V železničním Museu Rosice nad Labem čeká na návštěvníky po oba víkendové dny opravdu zajímavý program.

Kultura celý článek
28.12.

Boni pueri představili Českou mši v poučné interpretaci

Hlavním východiskem se pro dirigenta Štryncla stala nejstarší dochovaná partitura z roku 1827.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting