Univerzita Pardubice slaví výročí studentské stávky: Nabídne besedy, koncert, výstavy i překvapení

5.11.

Univerzita Pardubice slaví výročí studentské stávky: Nabídne besedy, koncert, výstavy i překvapení

Univerzita Pardubice odstartuje tento týden oslavy 30. výročí studentské stávky vysokoškoláků a listopadových událostí roku 1989. Pod titulem Studenti za svobodu a demokracii nabídne veřejnosti řadu akcí. Některé připravila ve spolupráci se studenty tehdejší VŠCHT v Pardubicích, kteří byli organizátory vysokoškolských protestů proti komunistickému režimu. Vrcholem oslav bude představení nové knihy Nejisté dny sametové revoluce, jejíž základem jsou deníky stávkujících studentů, historické dokumenty i kreslené plakáty a vtipy.

První akcí z řady bude setkání s respektovaným amatérským filmařem, spisovatelem a disidentem Oskarem Georgem Seibertem, který tento čtvrtek přijede na pozvání Ústavu historických věd a Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Zcela unikátní bude fotografická výstava Vysokoškoláci za svobodu, která poprvé ukáže veřejnosti, jak zachytili první okamžiky stávky a další dění v Pardubicích sami studenti. Prostřednictvím expozice na deseti velkoplošných panelech se každý bude moci vrátit do doby stávky i generální stávky. Dokumenty i fotografie poskytli univerzitě ze svých archívů tehdejší vůdci studentské stávky. Autorem ústředních fotografií je Radan Duchoň, který už tehdy stěžejní dny revoluce zachytil na profesionální techniku.

Bývalí stávkující studenti jsou také hlavními postavami kampaně Studenti studentům, kterou univerzita spustí příští týden na svých sociálních sítích. V krátkých videospotech právě tehdejší vysokoškolské osobnosti oslovují současné studenty, aby jim dobu a režim přiblížili. Univerzita vydá také speciální číslo svého Zpravodaje, ve kterém nabídne rozhovory s tehdejšími studenty, pedagogy i porevolučním rektorem vysoké školy.

Kromě tradičního koncertu Komorní filharmonie Pardubice, výstav nebo sportovního dne univerzita chystá také překvapení, a to autenticky stejně jako před 30 lety v úterý (letos 19. listopadu), v den, kdy vysokoškoláci začali v Pardubicích stávkovat.

Některé akce pořádá univerzita společně s partnery jako je Východočeské muzeum Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, Dopravní podnik města Pardubic a Komorní filharmonie Pardubice.

Celý program univerzity najdete níže.

Budeme se na vás těšit!

Studenti za svobodu a demokracii
Program Univerzity Pardubice k 30. výročí Listopadu 89

7/11    14:00 EB- E2

Jak jsem se stal špiónem – Oscar George Seibert, autorské čtení a setkání se spisovatelem a disidentem

13/11  Fakulta chemicko-technologická UPa

Olga Havlová – výstava fotografií známých autorů zapůjčená od Výboru dobré vůle (VDV) – Nadace Olgy Havlové

15/11  Aula Arnošta z Pardubic

Studenti za svobodu a demokracii – slavnostní akademický obřad a večer s koncertem Komorní filharmonie

14:00 akademický obřad
17:00 vernisáž výstavy v Galerii Univerzity Pardubice
18.30 listopadové zvonění u auly
19.00 koncert Komorní filharmonie Pardubice

15/11  Třída Míru Pardubice

Výstava Vysokoškoláci za svobodu - unikátní fotografie a dokumenty ze studentské stávky

18/11  9:00 – 17:00   Areál KTS Univerzity Pardubice (tělocvična T1, T2, zrcadlový sál, loděnice UPa, IXI club Pardubice)

Sportovní den Univerzity Pardubice – badminton, veslování, stolní tenis, volejbal, squash, přespolní běh, futsal, powerjóga pro studenty a zaměstnance univerzity

19/11  10:00   Východočeské divadlo Pardubice

Nejisté dny sametové revoluce - představení nové knihy vydané Univerzitou Pardubice, divadelní hra Tančírna pro Univerzitu Pardubice a její hosty

19/11  18:00   Přednáškový sál Východočeského muzea

Od Žižky k sametu - beseda s účastníky listopadu 1989 v Pardubicích - spoluzakladatelka Občanského fóra Jarmila Stibicová, členové Občanského fóra Miroslav Petráň a Michal Vajrauch, porevoluční rektor tehdejší VŠCHT prof. Oldřich Pytela a Jiří Kubík, který stál během listopadových dní roku 1989 s československou vlajkou na střeše Grandu.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.3.

Den D 2010 nadělil šestnáct andělů

Galavečer Den D poprvé moderovala dvojce Jitka Slezáková a Martin Strátílek z Českého rozhlasu Pardubice.

Kultura celý článek
19.12.

O erbu bílého půlkoně

Brožurku lze zakoupit za cenu 20 korun.

Kultura celý článek
15.1.

Jedinečná výstava Moje tělo míří poprvé do ČR – premiéra proběhne v královéhradeckém OC Futurum Hradec Králové

Prohlídka probíhá formou komentovaných exkurzí trvajících cirka 40 minut. Ve všední dny začínají v 8:00, o víkendu v 10:00. Výstava je vhodná pro děti od 4 do 11 let. Na závěr získají malí účastnici a účastnice diplom a mohou si odnést fotografii z tematického fotokoutku.

Kultura celý článek
18.9.

Sál Divadla Exil se promění v Oázu klidu

Seznámíte se souborem snímků zachycujících atmosféru a ducha jednoho z velkých nákupních center v Olomouci.

Kultura celý článek
28.12.

Franz Ferdinand nebo Vypsaná fiXa exkluzivně s PKF - Prague Philharmonia, Rock for People odtajnil poslední políčka adventního kalendáře

Rock for People odtajnil poslední políčka svého originálního hudebního adventního kalendář. Štědrý den představil unikátní hudební spojení, na které se festivaloví návštěvníci mohou v létě těšit: populární Vypsaná fiXa se postaví na jedno podium společně s renomovaným orchestrem PKF - Prague Philharmonia.

Kultura celý článek
10.12.

Východočeské divadlo láká na speciální vánoční díl pořadu Bez nápovědy

Dvě sezóny Východočeské divadlo uvádělo zábavný diskusní pořad Bez nápovědy, v němž moderátorka, dramaturgyně GRAND Festivalu smíchu Jana Uherová zpovídala členy pardubického hereckého souboru.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting