V Praze budou vystaveny modely Winternitzových mlýnů a pardubického hlavního nádraží

11.9.

V Praze budou vystaveny modely Winternitzových mlýnů a pardubického hlavního nádraží

 Model Winternitzových mlýnů, společně s modelem budovy pardubického hlavního nádraží, budou vystaveny na osmém ročníku festivalu Architecture Week v Jiřském klášteře Pražského hradu.


 Oba modely jsou součástí výstavy Architektura v prostoru a čase, která na příkladech významných historických architektonických objektů zachycuje vývoj architektury od předrománského období po současnost. Kurátorem výstavy je architekt Karel Řepa, syn architekta, který pro Pardubice navrhl právě hlavní nádraží, budovu průmyslového muzea, dnes potravinářské školy a řadu dalších staveb.


„Velmi si vážím toho, že Pardubice byly letos opět pozvány mezi města účastnící se festivalu architektury Architecture Week Praha. Letošní ročník je věnován architektonickému dědictví a ikonám architektury a já jsem přesvědčena, že k tomuto tématu má naše město zcela určitě co říci. Docela dobře by mohlo sloužit jako učebnice architektury,“ řekla primátorka města Štěpánka Fraňková.


Mezinárodní festival Architecture Week (od 15. září do 12. října) se letos koná v Praze již po osmé. Jeho součástí budou vedle řady výstav i přednášky renomovaných českých a světových architektů, dny otevřených dveří v architektonických ateliérech a studiích nebo procházky za architekturou a vyhlášení architektonického projektu roku.

 
Součástí programu je i druhý ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti 4. a 5. tříd základních škol Hravý architekt. Ten si klade za cíl přiblížit dětem význam architektury v každodenním životě. Letos se jej účastní více než 800 dětí nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska a Itálie. Pardubice reprezentují žáci základní školy Závodu míru. Ve svém městě objevovali a kreslili reliéfy, sochy, okenní vitráže, fresky, domovní znamení, chrliče, kašny, fontány, mozaiky, ozdobné prvky a detaily historických objektů.  Na pražské výstavě budou k vidění štíty renesančních domů na Pernštýnském náměstí tak, jak je pardubické děti vytvořily. Výstava Hravý architekt je putovní a po skončení v Jiřském klášteře Pražského hradu se bude stěhovat například do Bratislavy, Tel Avivu, Paříže nebo Milána.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

6.9.

Den otevřených dveří VČD

Východočeské divadlo pozve do zázemí své nádherné secesní budovy v sobotu 16. září, na kdy je přichystán VELKÝ NÁVŠTĚVNÍ DEN, jenž od 13.00 a 15.00 hodin nabídne nejen tradiční prohlídku zákulisí divadla, výrobních dílen či Malé scény ve dvoře, ale jako bonus představí i jednotlivé divadelní profese. Skupinky návštěvníků budou početně omezené, vstupenky za symbolických 40 Kč jsou k zakoupení v předprodeji, on-line ZDE či přímo na místě před prohlídkami, ale pak s rizikem, že skupiny mohou být již plně obsazené.

Kultura celý článek
10.12.

Východočeské divadlo láká na speciální vánoční díl pořadu Bez nápovědy

Dvě sezóny Východočeské divadlo uvádělo zábavný diskusní pořad Bez nápovědy, v němž moderátorka, dramaturgyně GRAND Festivalu smíchu Jana Uherová zpovídala členy pardubického hereckého souboru.

Kultura celý článek
8.4.

Přívratský rodák má pamětní desku

Rodák z Přívratu, hudební skladatel, houslista a ředitel pražské konzervatoře Antonín Bennewitz má pamětní desku.

Kultura celý článek
3.5.

Na pardubickém zámku je největší sypaný motýl v republice

Úspěšný pokus o zápis do České knihy rekordů je součást doprovodného programu k právě probíhající výstavě Krása motýlích křídel (k vidění ve Východočeském muzeu v Pardubicích až do 13. října).

Kultura celý článek
18.3.

Zahrada Hesperidek plná květin

Pořadatelé slibují, že nabídka bude i letos velmi pestrá.

Kultura celý článek
9.4.

Blíží se závěr VII. Tomáškovy a Novákovy hudební Skutče

Pozornost představitelů krajské samosprávy, kteří hudební akci zařadili do dokumentu Tvář Pardubického kraje.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting