V Praze budou vystaveny modely Winternitzových mlýnů a pardubického hlavního nádraží

11.9.

V Praze budou vystaveny modely Winternitzových mlýnů a pardubického hlavního nádraží

 Model Winternitzových mlýnů, společně s modelem budovy pardubického hlavního nádraží, budou vystaveny na osmém ročníku festivalu Architecture Week v Jiřském klášteře Pražského hradu.


 Oba modely jsou součástí výstavy Architektura v prostoru a čase, která na příkladech významných historických architektonických objektů zachycuje vývoj architektury od předrománského období po současnost. Kurátorem výstavy je architekt Karel Řepa, syn architekta, který pro Pardubice navrhl právě hlavní nádraží, budovu průmyslového muzea, dnes potravinářské školy a řadu dalších staveb.


„Velmi si vážím toho, že Pardubice byly letos opět pozvány mezi města účastnící se festivalu architektury Architecture Week Praha. Letošní ročník je věnován architektonickému dědictví a ikonám architektury a já jsem přesvědčena, že k tomuto tématu má naše město zcela určitě co říci. Docela dobře by mohlo sloužit jako učebnice architektury,“ řekla primátorka města Štěpánka Fraňková.


Mezinárodní festival Architecture Week (od 15. září do 12. října) se letos koná v Praze již po osmé. Jeho součástí budou vedle řady výstav i přednášky renomovaných českých a světových architektů, dny otevřených dveří v architektonických ateliérech a studiích nebo procházky za architekturou a vyhlášení architektonického projektu roku.

 
Součástí programu je i druhý ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu pro děti 4. a 5. tříd základních škol Hravý architekt. Ten si klade za cíl přiblížit dětem význam architektury v každodenním životě. Letos se jej účastní více než 800 dětí nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska a Itálie. Pardubice reprezentují žáci základní školy Závodu míru. Ve svém městě objevovali a kreslili reliéfy, sochy, okenní vitráže, fresky, domovní znamení, chrliče, kašny, fontány, mozaiky, ozdobné prvky a detaily historických objektů.  Na pražské výstavě budou k vidění štíty renesančních domů na Pernštýnském náměstí tak, jak je pardubické děti vytvořily. Výstava Hravý architekt je putovní a po skončení v Jiřském klášteře Pražského hradu se bude stěhovat například do Bratislavy, Tel Avivu, Paříže nebo Milána.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

25.6.

Poličské muzeum zve na výstavu pro celou rodinu Fenomén IGRÁČEK

Výstavní sály poličského muzea vystaví desítky figurek IGRÁČKA nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Muzeum vám představí výrobu figurky a seznámí s historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si budou moci s IGRÁČKY pohrát v připraveném dětském koutku.

Kultura celý článek
28.5.

Programem nabitá Aviatická pouť 2007

Od roku 1991 pořádá Sdružení Aviatické pouti na letišti v Pardubicích mezinárodní letecký den – Aviatickou pouť.

Kultura celý článek
24.9.

Michael Tarant nejen o Jakubu Janu Rybovi

Zatímco Ryba je typický představitel obrození, představitel emancipace. Je opravdovou osobností, člověkem, který si vytyčil cestu, po které tvrdohlavě i konfliktně šel. Na jedné straně měl plodný a bohatý život, na straně druhé se dostával s okolním prostředím velmi často do konfliktu. Myslím, že ho to vyčerpávalo a vedlo to i k jeho onemocnění, k jeho postupné ztrátě životní energie a elánu, až k jeho konci, kdy asi našel klid.

Kultura celý článek
15.5.

MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE

Výstava, expozice, přednáška i vernisáž - poličské muzeum nezůstane pozadu a jako všechna muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). Jako již tradičně je pro návštěvníky připraveno zvýhodněné vstupné - do expozic a výstav.

Kultura celý článek
11.11.

Město hledá nového provozovatele galerie

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na nového provozovatele Galerie Mázhaus.

Kultura celý článek
19.3.

„Velký“ Den otevřených dveří už 22. března

K nahlédnutí budou samozřejmě i herecké šatny a poprvé i zrekonstruované výrobní dílny divadla.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting