VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

11.2.

VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice se kasá: Konečně českému publiku prozradíme, o čem vlastně je známá a slavná opereta Johana Strausse mladšího - Netopýr! Jak tvrdí dramaturgyně Jana Uherová, v klasickém zpracování Netopýra plném těžkých zpívaných partií „je rozumět každé 75. slovo“. Inscenace vždy bývají kompromisem – buď se na jevišti prkenně pohybují brilantní oper(et)ní zpěváci, nebo skvělí herci škrtící se v složitých áriích. Pardubice na to šly jinak. Renomovaný divadelní režisér Petr Novotný (na snímku) pro zdejší divadlo kompletně přepsal libreto. Vznikla situační komedie prokládaná známými pěveckými čísly slavné vídeňské operety. „O ty nejznámější kousky, které si člověk píská cestou z divadla, divák rozhodně nepřijde,“ slibuje Novotný. Tuto činoherní adaptaci ve Východočeském divadle nazývají „Pomsta á la Netopýr“. „U nás jsme učinili hlavním prvkem komediální situaci plnou neskutečných a velmi humorných zápletek, nikoli tedy hudbu, jako je tomu v ostatních inscenacích,“ vysvětluje jedinečnost představení její režisér. Mnohé těžké party však zůstaly. Pardubičtí herci je však dle režisérova mínění zvládli, i když zpočátku protestovali. „Lákal jsem je, ať si to jdou zkusit zazpívat. Říkal jsem: ´Tak to zkazíš, no a co, ale kdy se ti to stane, zazpívat si se smyčcovým kvartetem?´A tak šli, zkusili si to a většinou to vyšlo.“ Petra Novotného navíc uklidnilo, když se v původním libretu dozvěděl, že pěvecké party zde nejsou označovány jako „árie“, nýbrž jako „kuplety“. Smyčcové kvarteto místo tradičního orchestru nabízí další inscenační výhodu: komorní scény v pokojíku nemusí herci „křičet do publika“ přes desetimetrovou díru s muzikanty. Jak říká dramaturgyně Jana Uherová, Netopýr se zpočátku zdál jako cosi, co jde za možnosti zdejšího ansámblu. Před premiérou se však Východočeši vyjadřují již velmi sebevědomě. Ředitel Petr Dohnal doufá, že „Netopýr bude něčím, co posune soubor někam dál“. Premiéry se konají 13. a 14. února 2010 v Městském divadle v Pardubicích. V hlavních rolích se představí Dagmar Novotná a Jiří Kalužný.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.9.

Se starosty o památkové péči

Ve středu 12. září 2007 se na zámku v Nových Hradech uskuteční setkání starostů měst a obcí Pardubického kraje

Kultura celý článek
30.6.

Bez omezení a bez bariér – Rock for People přivítá hradecké seniory i návštěvníky na vozíčku

22. ročník Rock for People se koná mezi 3. a 5. červencem 2016 v hradeckém Festivalparku. Aktuální edice celofestivalových pasů je v prodeji za cenu 1650 Kč do pátku 1. července, na místě budou za 1800 Kč. Podrobné informace na www.rockforpeople.cz. Juniorské vstupenky (15 – 17 let) jsou v předprodeji v ceně 900 Kč, na místě pak za 1100 Kč. Lístky na 3 dny pro seniory (nad 60 let) a držitele průkazu ZTP budou v prodeji pouze na místě, a to za 580 Kč, respektive za 540 Kč.

Kultura celý článek
2.2.

Východočeské divadlo Pardubice na Žižkovské štaci

Přehlídky divadlo pořádá pravidelně třikrát v sezóně, vždy od prvního úterý v únoru, dubnu a listopadu.

Kultura celý článek
5.12.

Roční předplatné do VČD potěší i jako vánoční dárek

Východočeské divadlo nyní nabízí Klasické předplatné (skupiny A, B, C, E, F a H) a Seniorské předplatné (skupiny T, U a X).

Kultura celý článek
13.4.

Dětská lidová muzika v Pardubickém kraji žije. Daří se jí čím dál lépe

Krajská přehlídka nabídla hned tři velké zážitky, které nadchly i odbornou porotu. Ačkoliv původně chtěla pustit do celostátního kola jen jeden soubor, navrch udělila ještě dva návrhy na postup, protože tato tři tělesa předvedla cosi mimořádného.

Kultura celý článek
16.3.

FLORA 2007: využijte slevy

Ve dnech 19. až 22. dubna 2007 bude Výstaviště Flora Olomouc patřit jarní etapě FLORA OLOMOUC 2007.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting