VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

11.2.

VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

VČD slibuje: Konečně se dozvíte, o čem je Netopýr

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice se kasá: Konečně českému publiku prozradíme, o čem vlastně je známá a slavná opereta Johana Strausse mladšího - Netopýr! Jak tvrdí dramaturgyně Jana Uherová, v klasickém zpracování Netopýra plném těžkých zpívaných partií „je rozumět každé 75. slovo“. Inscenace vždy bývají kompromisem – buď se na jevišti prkenně pohybují brilantní oper(et)ní zpěváci, nebo skvělí herci škrtící se v složitých áriích. Pardubice na to šly jinak. Renomovaný divadelní režisér Petr Novotný (na snímku) pro zdejší divadlo kompletně přepsal libreto. Vznikla situační komedie prokládaná známými pěveckými čísly slavné vídeňské operety. „O ty nejznámější kousky, které si člověk píská cestou z divadla, divák rozhodně nepřijde,“ slibuje Novotný. Tuto činoherní adaptaci ve Východočeském divadle nazývají „Pomsta á la Netopýr“. „U nás jsme učinili hlavním prvkem komediální situaci plnou neskutečných a velmi humorných zápletek, nikoli tedy hudbu, jako je tomu v ostatních inscenacích,“ vysvětluje jedinečnost představení její režisér. Mnohé těžké party však zůstaly. Pardubičtí herci je však dle režisérova mínění zvládli, i když zpočátku protestovali. „Lákal jsem je, ať si to jdou zkusit zazpívat. Říkal jsem: ´Tak to zkazíš, no a co, ale kdy se ti to stane, zazpívat si se smyčcovým kvartetem?´A tak šli, zkusili si to a většinou to vyšlo.“ Petra Novotného navíc uklidnilo, když se v původním libretu dozvěděl, že pěvecké party zde nejsou označovány jako „árie“, nýbrž jako „kuplety“. Smyčcové kvarteto místo tradičního orchestru nabízí další inscenační výhodu: komorní scény v pokojíku nemusí herci „křičet do publika“ přes desetimetrovou díru s muzikanty. Jak říká dramaturgyně Jana Uherová, Netopýr se zpočátku zdál jako cosi, co jde za možnosti zdejšího ansámblu. Před premiérou se však Východočeši vyjadřují již velmi sebevědomě. Ředitel Petr Dohnal doufá, že „Netopýr bude něčím, co posune soubor někam dál“. Premiéry se konají 13. a 14. února 2010 v Městském divadle v Pardubicích. V hlavních rolích se představí Dagmar Novotná a Jiří Kalužný.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

24.5.

Vejděte rovnou do pohádky

Brána pohádkového království se pro návštěvníky otevře v 10:00 hodin, kdy je očekáván slavnostní příjezd královské rodiny.

Kultura celý článek
29.11.

Jubilejní turné Horkýže Slíže ke čtvrt století na scéně zahájí prosinec v Hradci Králové

Vstupenky jsou k mání v síti GoOut a na zbrusu novém webu kapely www.horkyzeslize.cz kde společně s facebookem kapely najdete i více informací. YouTube kanál s novým CD: http://bit.ly/2ylVIcA.

Kultura celý článek
9.1.

S novým rokem odstartoval i kulturní program města

KCP zaniklo k 31. prosinci 2017, město se jej totiž jako jeho zřizovatel vzhledem k dlouhodobé organizační nestabilitě a problémy s hospodařením rozhodlo restrukturalizovat. Nové uspořádání se navíc z pohledu příspěvků zřizovatele jeví jako hospodárnější.

Kultura celý článek
25.11.

Robert Vano, Olbram Zoubek, Kurt Gebauer nebo Jindřich Štreit. Díla těchto autorů bude možné vydražit na XII. benefičním večeru pro SKP-CENTRUM, o.p.s.

„Mezi hlavní lákadla dražby z mého pohledu patří – kromě již tradičně zastoupeného Mistra Olbrama Zoubka – například litografie od Kurta Gebauera či fotografie od Roberta Vana, Oldřicha Škáchy nebo Jindřicha Štreita,“ řekl Jiří Pitaš, ředitel SKP-CENTRUM, o.p.s.

Kultura celý článek
23.6.

Do divadla nejvýhodněji se sezónním abonmá!

Vedle sezónních abonentních cyklů nabízíme i populární Kupónové předplatné, které umožňuje získat vstupenky se zajímavou slevou a zároveň dává divákům volnost při výběru titulu a dne představení dle vlastního zájmu. Koupí tohoto typu abonmá získáte 8 kupónů, které můžete vyměnit za vstupenky na 8 vámi vybraných představení z repertoáru Východočeského divadla (nevztahuje se na premiéry, zadaná představení, představení na venkovních scénách a představení hostujících souborů).

Kultura celý článek
14.9.

Srdce Evropy a země Opeřeného hada

Přednášku na téma česko – mexických vztahů povede PhDr. Oldřich Kašpar, CSc.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting