VČD už nemá Jiráska jen na baráku

7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

Východočeské divadlo Pardubice se rozhodlo k odvážnému kroku a pustilo se do inscenování málo známé klasiky – Jiráskovy Vojnarky s podtitulem „Příběh staré lásky, která rezaví“. Přiměl je k tomu režisér a šéf Divadla Pod Palmovkou Petr Kracik (na snímku), jenž spolu s dramaturgyní Janou Pithartovou text uzpůsobil dnešnímu divákovi. „Když jsem zase jednou přijel do Pardubic a viděl opravenou fasádu divadla, všimnul jsem si že Jiráska neseškrabali. Říkal jsem tady panu řediteli, máte Jiráska na budově, ale ne v baráku,“ popisuje s úsměvem vábení kolem Vojnarky Kracik. Toho rovněž láká skutečnost, že se Vojnarka nikde 30 let neinscenovala. „Jsem jako lidi, co jezdí s vozejčkem do sběrny a vybírají si zde ty staré, ale stále krásné věci,“ vysvětluje, co ho ke hře přitahuje. Láká ho i její stále současný děj, na „pana učitele Jiráska neobyčejně drastický“. Domnívá se, že strhující dialogy diváka chytnou a bude chtít dále a dále poslouchat tu češtinu staré doby. „A navíc Vojnarka může být dobrou opozicí k těm rychlokvaškám, které vidíte v telce,“ dodává. Režisér Petr Kracik na tiskové konferenci k premiéře rovněž přemítal, zda je inscenování Vojnarky čin odvážný, či pošetilý. Ředitel VČD Petr Dohnal se však diváckého nezájmu neobává: „Diváky máme na klasiku vychované. Ukázal to zájem o hry Preissové či Hrubína.“ O správnosti kroku je přesvědčena i dramaturgyně Jana Pithartová: „Kde jinde uvádět Jiráska než v Pardubicích nebo v Hradci? Narodil se v Hronově, působil v Litomyšli, je to náš Východočech.“ Stará láska někdy zrezne Jiráskova Vojnarka je hra o lehkosti touhy, mládí a dobře míněných úmyslů a o tíze odpovědnosti, závazku a zmarněných hodnot, o lehkosti i tíze života a smrti… Antonín se dal z trucu na vojnu, protože jeho Madlenu provdali za bohatšího. Když se zraněný vrátí z války do rodné vsi, Madlena je krásná bohatá vdova s malým synkem. Antonín k ní nastoupí jako čeledín, prokáže se jako zdatný pracant i uvážlivý hospodář a láskyplně se stará o jejího kloučka. Hluboko a na dlouho ukrytá láska mezi oběma stále ještě mladými lidmi brzy znovu vytryskne. Madlena se za Antonína bez předsudků a navzdory nepřízni svého švagra provdá. Hořkost a křivdy minulosti se rychle rozplynou ve šťastném rodinném životě. Bohužel ne napořád. Antonínovo válkou zmrzačené srdce není schopno dospělé lásky a jeho i Madlenino štěstí pomine tak rychle, jako nastalo. Ale Madlena má naštěstí chlapečka, zatímco Antonín jen karty a dluhy. Osud je oba podělí tím, před čím nelze uniknout… V inscenaci bude mít své místo i živá hudba v podání muzikantů pod vedením Václava Marka, kromě již zmiňované Lucie Štěpánkové hrají Zdena Bittlová, Martin Mňahončák, Václav Dušek, Jan Hyhlík a další. Před první premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy obrazů Jiřího Laciny.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

6.5.

ČEZ arena přivítá nejlepší barmany Pardubicka a djskou show

Vstupenky získáte zdarma po registraci na www.tourdebar.cz nebo si jej můžete vyzvednout ve svém oblíbeném soutěžícím baru.

Kultura celý článek
15.5.

MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ OSLAVÍ I V POLIČCE

Výstava, expozice, přednáška i vernisáž - poličské muzeum nezůstane pozadu a jako všechna muzea na celém světě oslaví 18. května Mezinárodní den muzeí (MDM). Jako již tradičně je pro návštěvníky připraveno zvýhodněné vstupné - do expozic a výstav.

Kultura celý článek
17.5.

Rodiny neutratí ani korunu za vstupné či ubytování

Chuti jistě neujde dvacet různých masíček nebo voňavá klobáska. Grilování je připraveno i na neděli.

Kultura celý článek
31.3.

Pro jubilejní 10. Hradecký Majáles si skupina Kryštof připraví speciální Srdcebeat show

Fanoušci se mohou těšit na noční show k albu Srdcebeat, tentokráte ovšem pod širým nebem. „Pro Majálesy připravujeme speciální show inspirovanou vyp rodaným Srdcebeat tour po stadionech. Pokusíme se zážitek z našeho tradičního majálesového koncertu posunout zase o kousek dál,“ láká fanoušky frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo.

Kultura celý článek
2.3.

Josef Pejchal zazpívá v dešti již naposledy

Hudební romantická komedie, která vychází ze stejnojmenného amerického filmového muzikálu z roku 1952, nabízí velkolepou podívanou, řadu známých hitů jako například slavné Singin' in the Rain, úchvatné taneční a stepařské kreace, humor a zábavu. Jde o typický rodinný muzikál, který baví diváky všech věkových kategorií. Jeho obdivovatelé mohou písně v podání pardubických herců poslouchat také doma, neboť před Vánocemi 2012 divadlo vydalo nahrávku Zpívání v dešti na CD.

Kultura celý článek
4.10.

Podzimní zahradnická FLORA OLOMOUC 2011

Těšit se mohou i na zajímavosti z kategorie ostatních pálenek – zejména na unikátní mrkvovici.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting