VČD už nemá Jiráska jen na baráku

7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

Východočeské divadlo Pardubice se rozhodlo k odvážnému kroku a pustilo se do inscenování málo známé klasiky – Jiráskovy Vojnarky s podtitulem „Příběh staré lásky, která rezaví“. Přiměl je k tomu režisér a šéf Divadla Pod Palmovkou Petr Kracik (na snímku), jenž spolu s dramaturgyní Janou Pithartovou text uzpůsobil dnešnímu divákovi. „Když jsem zase jednou přijel do Pardubic a viděl opravenou fasádu divadla, všimnul jsem si že Jiráska neseškrabali. Říkal jsem tady panu řediteli, máte Jiráska na budově, ale ne v baráku,“ popisuje s úsměvem vábení kolem Vojnarky Kracik. Toho rovněž láká skutečnost, že se Vojnarka nikde 30 let neinscenovala. „Jsem jako lidi, co jezdí s vozejčkem do sběrny a vybírají si zde ty staré, ale stále krásné věci,“ vysvětluje, co ho ke hře přitahuje. Láká ho i její stále současný děj, na „pana učitele Jiráska neobyčejně drastický“. Domnívá se, že strhující dialogy diváka chytnou a bude chtít dále a dále poslouchat tu češtinu staré doby. „A navíc Vojnarka může být dobrou opozicí k těm rychlokvaškám, které vidíte v telce,“ dodává. Režisér Petr Kracik na tiskové konferenci k premiéře rovněž přemítal, zda je inscenování Vojnarky čin odvážný, či pošetilý. Ředitel VČD Petr Dohnal se však diváckého nezájmu neobává: „Diváky máme na klasiku vychované. Ukázal to zájem o hry Preissové či Hrubína.“ O správnosti kroku je přesvědčena i dramaturgyně Jana Pithartová: „Kde jinde uvádět Jiráska než v Pardubicích nebo v Hradci? Narodil se v Hronově, působil v Litomyšli, je to náš Východočech.“ Stará láska někdy zrezne Jiráskova Vojnarka je hra o lehkosti touhy, mládí a dobře míněných úmyslů a o tíze odpovědnosti, závazku a zmarněných hodnot, o lehkosti i tíze života a smrti… Antonín se dal z trucu na vojnu, protože jeho Madlenu provdali za bohatšího. Když se zraněný vrátí z války do rodné vsi, Madlena je krásná bohatá vdova s malým synkem. Antonín k ní nastoupí jako čeledín, prokáže se jako zdatný pracant i uvážlivý hospodář a láskyplně se stará o jejího kloučka. Hluboko a na dlouho ukrytá láska mezi oběma stále ještě mladými lidmi brzy znovu vytryskne. Madlena se za Antonína bez předsudků a navzdory nepřízni svého švagra provdá. Hořkost a křivdy minulosti se rychle rozplynou ve šťastném rodinném životě. Bohužel ne napořád. Antonínovo válkou zmrzačené srdce není schopno dospělé lásky a jeho i Madlenino štěstí pomine tak rychle, jako nastalo. Ale Madlena má naštěstí chlapečka, zatímco Antonín jen karty a dluhy. Osud je oba podělí tím, před čím nelze uniknout… V inscenaci bude mít své místo i živá hudba v podání muzikantů pod vedením Václava Marka, kromě již zmiňované Lucie Štěpánkové hrají Zdena Bittlová, Martin Mňahončák, Václav Dušek, Jan Hyhlík a další. Před první premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy obrazů Jiřího Laciny.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

25.7.

Srpnové putování Poličského kulturního léta zahájí Leonardo DiCaprio

První srpnové letní kino bude ve znamení oscarového snímku Revenant (Zmrtvýchvstání). Ohromující herecký výkon Leonarda DiCapria v roli lovce Hugha Glasse a jeho syrový příběh o naději a vůli k přežití byl oceněn Oscarem za režii, mužský herecký výkon a překrásnou kameru. V sobotu 13. srpna oprášíme historický 16mm projektor, na kterém bude promítnut kultovní český film Tajemství hradu v Karpatech.

Kultura celý článek
7.1.

Osm opon, výskot a bravo. Divadelní událost je tu!

Dvanáct rozhněvaných mužů ve Východočeském divadle Pardubice bylo událostí, na kterou se nezapomíná

Kultura celý článek
12.5.

Laskavý večer s Ivanem Klímou

Jeho dílo je rozsáhlé a žánrově pestré: próza, dramata, reportáže, eseje, fejetony a knížky pro děti.

Kultura celý článek
24.10.

Východočeské divadlo navštívil stotisící divák roku 2017

Stotisícím návštěvníkem divadla roku 2017 se stala Petra Ryšavá z Pardubic, která seděla na sedadle č. 161 v IX. řadě v přízemí.

Kultura celý článek
7.2.

Vstříc zářivým zítřkům ve Svitavách

Takový je název výstavy intermediálního ateliéru Akademie výtvarných umění Milana Knížáka.

Kultura celý článek
22.8.

HIGHJUMP CUP letos poprvé v lomu u Trhové Kamenice.

Svou účast na závodech již v tuto chvíli přislíbili přední čeští skokani a také jejich kolegové z Německa a Švýcarska. Fanoušci extrémních sportů se tedy mohou těšit na špičkové výkony těch nejlepších skokanů tohoto nejstaršího extrémního sportu vůbec. Kromě závodů ve skocích přijede i skupina tzv. splashdiverů z Německa, kteří se postarají o velkou a nenapodobitelnou show ve skoku stylových placáků. Svůj program předvede také skupina Krasoplavci.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting