VČD už nemá Jiráska jen na baráku

7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

Východočeské divadlo Pardubice se rozhodlo k odvážnému kroku a pustilo se do inscenování málo známé klasiky – Jiráskovy Vojnarky s podtitulem „Příběh staré lásky, která rezaví“. Přiměl je k tomu režisér a šéf Divadla Pod Palmovkou Petr Kracik (na snímku), jenž spolu s dramaturgyní Janou Pithartovou text uzpůsobil dnešnímu divákovi. „Když jsem zase jednou přijel do Pardubic a viděl opravenou fasádu divadla, všimnul jsem si že Jiráska neseškrabali. Říkal jsem tady panu řediteli, máte Jiráska na budově, ale ne v baráku,“ popisuje s úsměvem vábení kolem Vojnarky Kracik. Toho rovněž láká skutečnost, že se Vojnarka nikde 30 let neinscenovala. „Jsem jako lidi, co jezdí s vozejčkem do sběrny a vybírají si zde ty staré, ale stále krásné věci,“ vysvětluje, co ho ke hře přitahuje. Láká ho i její stále současný děj, na „pana učitele Jiráska neobyčejně drastický“. Domnívá se, že strhující dialogy diváka chytnou a bude chtít dále a dále poslouchat tu češtinu staré doby. „A navíc Vojnarka může být dobrou opozicí k těm rychlokvaškám, které vidíte v telce,“ dodává. Režisér Petr Kracik na tiskové konferenci k premiéře rovněž přemítal, zda je inscenování Vojnarky čin odvážný, či pošetilý. Ředitel VČD Petr Dohnal se však diváckého nezájmu neobává: „Diváky máme na klasiku vychované. Ukázal to zájem o hry Preissové či Hrubína.“ O správnosti kroku je přesvědčena i dramaturgyně Jana Pithartová: „Kde jinde uvádět Jiráska než v Pardubicích nebo v Hradci? Narodil se v Hronově, působil v Litomyšli, je to náš Východočech.“ Stará láska někdy zrezne Jiráskova Vojnarka je hra o lehkosti touhy, mládí a dobře míněných úmyslů a o tíze odpovědnosti, závazku a zmarněných hodnot, o lehkosti i tíze života a smrti… Antonín se dal z trucu na vojnu, protože jeho Madlenu provdali za bohatšího. Když se zraněný vrátí z války do rodné vsi, Madlena je krásná bohatá vdova s malým synkem. Antonín k ní nastoupí jako čeledín, prokáže se jako zdatný pracant i uvážlivý hospodář a láskyplně se stará o jejího kloučka. Hluboko a na dlouho ukrytá láska mezi oběma stále ještě mladými lidmi brzy znovu vytryskne. Madlena se za Antonína bez předsudků a navzdory nepřízni svého švagra provdá. Hořkost a křivdy minulosti se rychle rozplynou ve šťastném rodinném životě. Bohužel ne napořád. Antonínovo válkou zmrzačené srdce není schopno dospělé lásky a jeho i Madlenino štěstí pomine tak rychle, jako nastalo. Ale Madlena má naštěstí chlapečka, zatímco Antonín jen karty a dluhy. Osud je oba podělí tím, před čím nelze uniknout… V inscenaci bude mít své místo i živá hudba v podání muzikantů pod vedením Václava Marka, kromě již zmiňované Lucie Štěpánkové hrají Zdena Bittlová, Martin Mňahončák, Václav Dušek, Jan Hyhlík a další. Před první premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy obrazů Jiřího Laciny.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

21.8.

Přijďte večer, zve Zelená brána

Podle jeho zkušenosti láká v těchto výjimečných termínech brána mnoho lidí.

Kultura celý článek
8.10.

Ministr slíbil dva miliony na Smetanovu Litomyšl

Vazba Litomyšle na Švédsko je dána i osobou Bedřicha Smetany, který ve Švédsku prožil důležitou část svého života.

Kultura celý článek
25.11.

Robert Vano, Olbram Zoubek, Kurt Gebauer nebo Jindřich Štreit. Díla těchto autorů bude možné vydražit na XII. benefičním večeru pro SKP-CENTRUM, o.p.s.

„Mezi hlavní lákadla dražby z mého pohledu patří – kromě již tradičně zastoupeného Mistra Olbrama Zoubka – například litografie od Kurta Gebauera či fotografie od Roberta Vana, Oldřicha Škáchy nebo Jindřicha Štreita,“ řekl Jiří Pitaš, ředitel SKP-CENTRUM, o.p.s.

Kultura celý článek
31.5.

Aviatická pouť spadá také tradičně do termínu Mezinárodního dne dětí.

K Pardubicím neodmyslitelně patří kromě jiného také perník. Ozdobit si například malé letadýlko cukrovou polevou bude pro každého malého kluka nebo holku novým zážitkem a perník bude chutnat jistě dvojnásobně.

Kultura celý článek
11.7.

Festival Hrady CZ startuje na Točníku historicky poprvé s Arakainem a Lucií Bílou

Stanová městečka zdarma i nadále zůstávají, zde bude k dispozici sociální zařízení, pitná voda a koše na odpad. Na hrad Točník bude zavedena autobusová kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Kultura celý článek
2.11.

Ve VČD budou zkoumat pravost obrazu Jacksona Pollocka

Režie tohoto INprojektu se chopí mladý režisér Šimon Dominik, který však již má zkušenosti z mnoha scén po celé republice (například z Městského divadla Zlín, Horáckého divadla Jihlava či Klicperova divadla Hradec Králové) a aktuálně je kmenovým režisérem Západočeského divadla v Chebu. Hlavní role ztvární Jindra Janoušková a Martin Mejzlík.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting