VČD už nemá Jiráska jen na baráku

7.3.

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

VČD už nemá Jiráska jen na baráku

Východočeské divadlo Pardubice se rozhodlo k odvážnému kroku a pustilo se do inscenování málo známé klasiky – Jiráskovy Vojnarky s podtitulem „Příběh staré lásky, která rezaví“. Přiměl je k tomu režisér a šéf Divadla Pod Palmovkou Petr Kracik (na snímku), jenž spolu s dramaturgyní Janou Pithartovou text uzpůsobil dnešnímu divákovi. „Když jsem zase jednou přijel do Pardubic a viděl opravenou fasádu divadla, všimnul jsem si že Jiráska neseškrabali. Říkal jsem tady panu řediteli, máte Jiráska na budově, ale ne v baráku,“ popisuje s úsměvem vábení kolem Vojnarky Kracik. Toho rovněž láká skutečnost, že se Vojnarka nikde 30 let neinscenovala. „Jsem jako lidi, co jezdí s vozejčkem do sběrny a vybírají si zde ty staré, ale stále krásné věci,“ vysvětluje, co ho ke hře přitahuje. Láká ho i její stále současný děj, na „pana učitele Jiráska neobyčejně drastický“. Domnívá se, že strhující dialogy diváka chytnou a bude chtít dále a dále poslouchat tu češtinu staré doby. „A navíc Vojnarka může být dobrou opozicí k těm rychlokvaškám, které vidíte v telce,“ dodává. Režisér Petr Kracik na tiskové konferenci k premiéře rovněž přemítal, zda je inscenování Vojnarky čin odvážný, či pošetilý. Ředitel VČD Petr Dohnal se však diváckého nezájmu neobává: „Diváky máme na klasiku vychované. Ukázal to zájem o hry Preissové či Hrubína.“ O správnosti kroku je přesvědčena i dramaturgyně Jana Pithartová: „Kde jinde uvádět Jiráska než v Pardubicích nebo v Hradci? Narodil se v Hronově, působil v Litomyšli, je to náš Východočech.“ Stará láska někdy zrezne Jiráskova Vojnarka je hra o lehkosti touhy, mládí a dobře míněných úmyslů a o tíze odpovědnosti, závazku a zmarněných hodnot, o lehkosti i tíze života a smrti… Antonín se dal z trucu na vojnu, protože jeho Madlenu provdali za bohatšího. Když se zraněný vrátí z války do rodné vsi, Madlena je krásná bohatá vdova s malým synkem. Antonín k ní nastoupí jako čeledín, prokáže se jako zdatný pracant i uvážlivý hospodář a láskyplně se stará o jejího kloučka. Hluboko a na dlouho ukrytá láska mezi oběma stále ještě mladými lidmi brzy znovu vytryskne. Madlena se za Antonína bez předsudků a navzdory nepřízni svého švagra provdá. Hořkost a křivdy minulosti se rychle rozplynou ve šťastném rodinném životě. Bohužel ne napořád. Antonínovo válkou zmrzačené srdce není schopno dospělé lásky a jeho i Madlenino štěstí pomine tak rychle, jako nastalo. Ale Madlena má naštěstí chlapečka, zatímco Antonín jen karty a dluhy. Osud je oba podělí tím, před čím nelze uniknout… V inscenaci bude mít své místo i živá hudba v podání muzikantů pod vedením Václava Marka, kromě již zmiňované Lucie Štěpánkové hrají Zdena Bittlová, Martin Mňahončák, Václav Dušek, Jan Hyhlík a další. Před první premiérou se ve foyer koná vernisáž výstavy obrazů Jiřího Laciny.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

1.3.

Město vypíše na letní kino poptávkové řízení

Žádostí se zabývala kulturní komise. Poskytnutí částky 600.000 korun odmítla s tím, že provozovatel může při filmových projekcích, kterých se v průběhu prázdnin zúčastní kolem 50 tisíc diváků, vybírat alespoň symbolické vstupné.

Kultura celý článek
2.2.

Škrabodílny se otevírají. Vstupte

Přihlásit lze i nadále práce ve čtyřech žánrových kategoriích.

Kultura celý článek
20.11.

Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku.

„Přínosem projektu je zvýšení povědomí o historicko-kulturních hodnotách zámku, zpřístupnění zámecké kaple a zvýšení návštěvnosti zámku díky otevření archeologické expozice a přípravě expozice o historii Pardubic,“ říká Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Kultura celý článek
13.8.

Belgičtí klarinetisté zahrají v Pardubicích

Belgičtí hudebníci přijedou z města, které leží západně od Bruselu, je domovem Vlámského koně a světoznámých dostihů.

Kultura celý článek
11.11.

Bořek Stavitel Live dorazí do Pardubic

Britská hraná show s identickými postavičkami navštíví v premiéře i malé české diváky.

Kultura celý článek
9.11.

Noční divadlo naruby!

Účastníky Noci divadel 2015 čekají představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí. Podrobnější informace o programu naleznete na webových stránkách www.nocdivadel.cz.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting