Ve VČD budou zkoumat pravost obrazu Jacksona Pollocka

2.11.

Ve VČD  budou zkoumat pravost obrazu Jacksona Pollocka

Východočeské divadlo Pardubice po nedávném experimentálním dramatu Elfriede Jelinek Poutník uvede v cyklu INprojekty komorní konverzační hru, která není experimentem, ale velmi přesně vystavěným dialogem klasického střihu. Hra Stephena Sachse MAUDE, LIONEL A PRST JACKSONA POLLOCKA (v originále Bakersfield Mist) se k nám dostává po světové premiéře v Los Angeles a letošním velmi úspěšném uvedení na londýnském West Endu. Česká premiéra se uskuteční v Pardubicích v pondělí 3. listopadu od 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře.

Režie tohoto INprojektu se chopí mladý režisér Šimon Dominik, který však již má zkušenosti z mnoha scén po celé republice (například z Městského divadla Zlín, Horáckého divadla Jihlava či Klicperova divadla Hradec Králové) a aktuálně je kmenovým režisérem Západočeského divadla v Chebu. Hlavní role ztvární Jindra Janoušková a Martin Mejzlík.

„Jedná se o komorní hru postavenou na živém dialogu dvou protichůdných postav – svérázné Maude a uměřeného intelektuála, kunsthistorika Lionela, jejímž středobodem je otázka, jestli obraz, který má Maude doma, je pravý Jackson Pollock, tedy obraz za desítky milionů dolarů, nebo padělek,“ přibližuje další díl z cyklu INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) jeho dramaturg Zdeněk Janál a dodává: „Dialog Maude a Lionela dokáže být přívětivý i překvapivý, napínavě detektivní i citlivě psychologicky odhalující nitra a příběhy jednotlivých postav.“

Režisér Šimon Dominik pak k textu, kterým se rozhodl scénicky zabývat, podotýká: „Celkem dlouho jsem nečetl text, který by mě do sebe takhle vtáhnul… Hlavní ženská hrdinka je skutečně pozoruhodná osoba, strašně klame tělem. Neustále člověka překvapuje – vždycky, když si myslí, že ji pochopil, přijde nějaká změna a divák musí začít znovu. Je to vlastně taková detektivka. Z hlediska autorství obrazu je hra strašně napínavá, je to jako sedět v kině a koukat se na Sherlocka Holmese. A navíc je tohle jen jedna rovina, ta nejviditelnější, ale zdaleka ne ta nejdůležitější. Pod ní se rozvíjejí mnohem složitější, osobní otázky, a ty diváky rozhodně nudit nebudou.“

Určitou zajímavostí je jedna shoda okolností, hru totiž přeložil režisérův otec, vynikající překladatel Pavel Dominik. „Respektive je to trochu shoda, trochu dramaturgický záměr,“ upřesňuje s úsměvem Zdeněk Janál.

Stephen Sachs (nar. 1959 v San Franciscu) je americkým dramatikem a režisérem. Za svou dramatickou i režijní tvorbu získal řadu prestižních ocenění. Nejvíce je pracovně spjatý s The Fountain Theatre, které v roce 1990 spoluzaložil v Los Angeles a v němž i námi uváděná hra měla svou světovou premiéru (2012). Sachs za ni dokonce získal Elliot Norton Award za nejlepší hru roku 2012. V květnu roku 2014 pak byla s velkým úspěchem uvedena v Duchess Theatre na londýnském West Endu s britskými filmovými hvězdami Kathleen Turner a Ianem McDiarmidem (známým především jako Palpatino z kultovních Star Wars).

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.9.

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ zakončí svou letošní pouť historicky poprvé na hradě Červený kameň na Slovensku

Vstupenky na festival jsou v prodeji na www.ticketportal.sk do pátku 9.září za 22 EUR, na místě pak za 25 EUR. Dětem a seniorům budou poskytnuty slevy, děti do jednoho metru a držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. Více na www.slovenske-hrady.sk a facebook.com/slovenskehrady

Kultura celý článek
18.5.

Ze svatby na pouť

Ten, vedle toho, že se jedná o poslední vyrobený stroj tohoto typu, má na svém kontě i jednu čerstvou zajímavost.

Kultura celý článek
13.11.

Předplatné do Východočeského divadla již v prodeji

Předplatitelům je rovněž zdarma zasílán měsíční Divadelní zpravodaj s aktuálními informacemi ze zákulisí divadla.

Kultura celý článek
12.12.

Pardubice se chystají na patnáctou štědrovečerní procházku

Pro řadu Pardubáků začíná noční procházka na slavnostně vyzdobeném a osvětleném zámku, který o štědré noci zdarma otevírá většinu svých expozic, včetně běžně nepřístupných prostor, jako je zámecká věž s vyhlídkou. Letos se zámek otevře ve 21:00 a bude otevřen do půlnoci. Síly všech, kteří se chtějí podívat na vánoční Pardubice z ptačí perspektivy prověří schodiště Zelené brány, která bude otevřena do 01:00.

Kultura celý článek
25.11.

Známe Miss východní Čechy 2008

Po dvaceti letech se slavnostně otevřela Palmová zahrada Hotelu Grand.

Kultura celý článek
22.12.

Legendární Sugar Man Rodriguez zavítá v létě na Rock for People

Aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 12. 2017 v prodeji za cenu 1600 Kč. Z line-upu Rock for People 2018 jsou zatím potvrzeni například legendární The Prodigy či memphisští rockeři Skillet. Poprvé se českému publiku představí kapely In This Moment, Sick Puppies nebo Pop Evil.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting