Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena

12.2.

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena


Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 12. února uskuteční konference na téma Gender a divadlo. Ve spolupráci s VČD ji pořádá Univerzita Pardubice (pod vedením prof. Mileny Lenderové, Mgr. Katii Hala a dalších), které divadlo zapůjčilo konferenční prostor. Jedná se o první konferenci na toto téma v Pardubicích, a snad bude mít i své pokračování.

„Jestliže jsme se v divadle dozvěděli o teoretických snahách zkoumání divadla z tohoto pohledu, které je na pardubické univerzitě poměrně čerstvé, neváhali jsme se zapojit a dohodli jsme se na spolupráci. Výsledkem je tato konference, ale také INprojekt (malý inscenační projekt) Konec dějin: jedna žena.

Autorem hry, která z hlediska historického zkoumá právě gender problematiku, tedy svět z hlediska rozdílností mezi mužem a ženou, je Francois Bégaudeau. Jeho hru jsme uvedli již v listopadu 2012 a při příležitosti zmíněné konference se na Malé scéně ve dvoře uskuteční téhož dne její repríza. Stane se tak konkrétním příkladem tématiky, o které se bude celý den (od 9.30 hodin do 16.30) jednat“, vysvětluje podrobnosti spolupráce dramaturg Zdeněk Janál.

Program konference je rozdělen do dvou sekcí – Dílo dramatiček očima historiků a Pohled na dějiny divadla nejen v Čechách. Řeč bude například o významných dramatičkách (Sarah Kane, Dea Loher, Milada Součková nebo Elfriede Jelineková), o feministických teoriích, ale i o divadelní scénografii, herečkách pardubického divadla v roce 1942 a o řadě dalších výjimečných témat. Své příspěvky představí nejen doktorandi pardubické univerzity, ale i renomovaní odborníci na tuto problematiku Zuzana Augustová, Lenka Jungmannová, Andrea Jochmanová, Katia Hala a další.
Na konferenci a na večerní reprízu Konce dějin je samozřejmě zvána i široká veřejnost.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.5.

Východočeské divadlo láká na představení na Kunětické hoře

S Tajemným hradem v Karpatech a Čachtickou paní se Východočeské divadlo na Kunětické hoře rozloučí.

Kultura celý článek
23.5.

Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu

Předprázdninová představení pod širým nebem odstartuje veleúspěšná pohádková inscenace pro celou rodinu Kráska a zvíře s Veronikou Čermák Mackovou a Josefem Láskou v titulních rolích.

Kultura celý článek
5.9.

Řemeslnický trh v Letohradě potěší děti i rodiče

Trh se koná za každého počasí a pořádá ho nezisková organizace DIVADLO s finanční podporou Města Letohrad.

Kultura celý článek
13.3.

Pardubický rodák Radek Baborák zahájil Pardubické hudební jaro

Dnes světově uznávaný hornista se spolu s dalšími sólisty vrátil do svého rodného města. Jeho Pardubané mu připravili ovace ve stoje. Doprovodila ho rovněž mezinárodně oceňovaná PKF – Prague Philharmonia.

Kultura celý článek
15.2.

S Petrem Borovcem o derniéře "Vdolečků"

Premiéra v našem divadle se uskutečnila v květnu loňského roku. Hru o jinakosti a xenofobii v nás, která je zároveň metaforou současné společnosti a podobenstvím lidské nesnášenlivosti, provázelo vřelé přijetí publika i kritiky, přesto se ale odehrálo jenom patnáct repríz, podle mě příliš málo…

Kultura celý článek
22.1.

Pardubické jeviště ovládne jazzové Chicago

Hlavní role vražedkyň Roxie a Velmy ztvární Martina Sikorová a Petra Janečková.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting