Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena

12.2.

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena


Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 12. února uskuteční konference na téma Gender a divadlo. Ve spolupráci s VČD ji pořádá Univerzita Pardubice (pod vedením prof. Mileny Lenderové, Mgr. Katii Hala a dalších), které divadlo zapůjčilo konferenční prostor. Jedná se o první konferenci na toto téma v Pardubicích, a snad bude mít i své pokračování.

„Jestliže jsme se v divadle dozvěděli o teoretických snahách zkoumání divadla z tohoto pohledu, které je na pardubické univerzitě poměrně čerstvé, neváhali jsme se zapojit a dohodli jsme se na spolupráci. Výsledkem je tato konference, ale také INprojekt (malý inscenační projekt) Konec dějin: jedna žena.

Autorem hry, která z hlediska historického zkoumá právě gender problematiku, tedy svět z hlediska rozdílností mezi mužem a ženou, je Francois Bégaudeau. Jeho hru jsme uvedli již v listopadu 2012 a při příležitosti zmíněné konference se na Malé scéně ve dvoře uskuteční téhož dne její repríza. Stane se tak konkrétním příkladem tématiky, o které se bude celý den (od 9.30 hodin do 16.30) jednat“, vysvětluje podrobnosti spolupráce dramaturg Zdeněk Janál.

Program konference je rozdělen do dvou sekcí – Dílo dramatiček očima historiků a Pohled na dějiny divadla nejen v Čechách. Řeč bude například o významných dramatičkách (Sarah Kane, Dea Loher, Milada Součková nebo Elfriede Jelineková), o feministických teoriích, ale i o divadelní scénografii, herečkách pardubického divadla v roce 1942 a o řadě dalších výjimečných témat. Své příspěvky představí nejen doktorandi pardubické univerzity, ale i renomovaní odborníci na tuto problematiku Zuzana Augustová, Lenka Jungmannová, Andrea Jochmanová, Katia Hala a další.
Na konferenci a na večerní reprízu Konce dějin je samozřejmě zvána i široká veřejnost.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

26.3.

Nová kolekce Bořka Šípka v chrudimské galerii.

V gotických prostorách galerie autor osobně představí ve světové premiéře novou kolekci skla pod názvem Bořek Šípek Collection 2014.

Kultura celý článek
22.10.

Chvaletičtí divadelníci ovládli národní přehlídku

Obrovského úspěchu dosáhl v minulém týdnu mladý amatérský divadelní soubor Jen Tak z Chvaletic.

Kultura celý článek
3.6.

Dvacátý Rock for People slibuje party s hvězdami i radost z objevování nových kapel – už za měsíc!

Po loňském úspěchu je pro návštěvníky opět připraveno festivalové kino v režii Areofilms, které promítne devět vybraných snímků, mimo jiné Trierovu Nymfomanku I + II, Pěnu dní nebo netradiční road movie Trabantem až na konec světa.

Kultura celý článek
7.12.

Festival Svojšice presents Christmas Party Pardubice 2017

Pro milovníky housové hudby jsme do Ideonu pozvali ostříleného zakladatele českého housu – DJe Loutku a zástupce „pumping“ energetické housové hudby – Dje Chrise Sadlera. Oba hudebníky na stagei podpoří pardubický Michel C, dále Smoke a nadějný producent Victor Tellagio.

Kultura celý článek
9.5.

Zcela ojedinělý mužský balet v Pardubicích!

Státní mužský balet Valerije Michajlovského ze Sankt Petěrsburgu uvádí představení „Muž & ...”.

Kultura celý článek
9.4.

Blíží se závěr VII. Tomáškovy a Novákovy hudební Skutče

Pozornost představitelů krajské samosprávy, kteří hudební akci zařadili do dokumentu Tvář Pardubického kraje.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting