Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena

12.2.

Ve Východočeském divadle se uskuteční Konference Gender a divadlo. Součástí bude i repríza hry Konec dějin: jedna žena


Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice se v úterý 12. února uskuteční konference na téma Gender a divadlo. Ve spolupráci s VČD ji pořádá Univerzita Pardubice (pod vedením prof. Mileny Lenderové, Mgr. Katii Hala a dalších), které divadlo zapůjčilo konferenční prostor. Jedná se o první konferenci na toto téma v Pardubicích, a snad bude mít i své pokračování.

„Jestliže jsme se v divadle dozvěděli o teoretických snahách zkoumání divadla z tohoto pohledu, které je na pardubické univerzitě poměrně čerstvé, neváhali jsme se zapojit a dohodli jsme se na spolupráci. Výsledkem je tato konference, ale také INprojekt (malý inscenační projekt) Konec dějin: jedna žena.

Autorem hry, která z hlediska historického zkoumá právě gender problematiku, tedy svět z hlediska rozdílností mezi mužem a ženou, je Francois Bégaudeau. Jeho hru jsme uvedli již v listopadu 2012 a při příležitosti zmíněné konference se na Malé scéně ve dvoře uskuteční téhož dne její repríza. Stane se tak konkrétním příkladem tématiky, o které se bude celý den (od 9.30 hodin do 16.30) jednat“, vysvětluje podrobnosti spolupráce dramaturg Zdeněk Janál.

Program konference je rozdělen do dvou sekcí – Dílo dramatiček očima historiků a Pohled na dějiny divadla nejen v Čechách. Řeč bude například o významných dramatičkách (Sarah Kane, Dea Loher, Milada Součková nebo Elfriede Jelineková), o feministických teoriích, ale i o divadelní scénografii, herečkách pardubického divadla v roce 1942 a o řadě dalších výjimečných témat. Své příspěvky představí nejen doktorandi pardubické univerzity, ale i renomovaní odborníci na tuto problematiku Zuzana Augustová, Lenka Jungmannová, Andrea Jochmanová, Katia Hala a další.
Na konferenci a na večerní reprízu Konce dějin je samozřejmě zvána i široká veřejnost.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.10.

Pardubičtí herci vám na Malé scéně vyměří Pozemkovou daň

V letošní sezóně divadlo představí celkem pět novinek, kterými bude pokračovat v prozkoumávání rozličných podob dnešních autorských přístupů a režijních postupů.

Kultura celý článek
11.4.

18. VÝTVARNÝ SALON KRÁLOVSKÝCH VĚNNÝCH MĚST a VÝSTAVA VÝTVARNÉHO OBORU ZUŠ B. MARTINŮ V POLIČCE

Na vernisáži, která se koná již zítra 12. dubna 2017 od 16.00 hod. v přednáškovém sále centra vystoupí žáci hudebního oboru ZUŠ Bohuslava Martinů Polička.

Kultura celý článek
17.5.

Muzejní noc v krematoriu: prohlídky starých prostor i spalovač mrtvol

Kolem míst posledního odpočinku významných pardubických osobností zájemce provede historik Jiří Kotyk," zve k návštěvě akciová společnost Služby města Pardubic, která je majitelem a provozovatelem krematoria. Účast při Pardubické muzejní noci je součástí celoročních oslav 90. výročí pardubického krematoria.

Kultura celý článek
2.9.

Východočeské divadlo shání nástroje do inscenace Hej, Mistře!

„Hudební nástroje, které hledáme, nemusejí být již funkční, neboť budou především jako hudební atributy součástí scény, nikoli živého orchestru. Za váš dar se odměníme vstupenkami na zmiňovanou inscenaci,“ doplňuje Zdeněk Janál.

Kultura celý článek
27.4.

Mrzáka inishmaanského čeká derniéra, ale také možná cesta do Ruska

Úspěch potvrzuje i zájem organizátorů mezinárodního Festivalu Martina McDonagha, který pořádá Divadla U mostu v Permu, jehož ředitel, významný ruský režisér Sergej Fedotov nás oslovil (pozdě, ale přece) s nabídkou, abychom v říjnu s naším zpracováním „Mrzáka“ na festivalu vystoupili.

Kultura celý článek
18.3.

Divadlo 29: Helena Třeštíková a “René“

Pardubické Divadlo 29 uvede v úterý 24. března snímek dokumentaristky Heleny Třeštíkové "René"

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting