Verdikt poroty: Větrný rukáv, Kašpar, ranvej

14.5.

Verdikt poroty: Větrný rukáv, Kašpar, ranvej


 Větrný rukáv, socha aviatika, či zvedající se vzletová dráha, tak vidí autoři nejúspěšnějších návrhů památník prvního českého aviatika a pardubického rodáka ing. Jana Kašpara.


Výsledky architektonické soutěže na návrh památníku, který by měl stát v západní části třídy Míru, zhruba v místě, kde býval hotel Veselka, v němž se Kašpar před 130 lety narodil, dnes zveřejnilo město na tiskové konferenci. Tři oceněné a tři odměněné návrhy budou od 20. května zhruba týden vystaveny v Machoňově pasáži.  Všech 47 návrhů zaslaných do soutěže bude od 30. května k vidění v Automatických (Winternitzových) mlýnech, kde se bude moci veřejnost také setkat s autory vítězných návrhů.

„Ač je architektonická soutěž uzavřena a vítězové jsou jasní, chceme se zeptat veřejnosti, jaký návrh se nejlépe líbí jí.  Nechceme tím nijak zpochybňovat závěry výběrové komise a názor odborníků, ale jsem přesvědčena o tom, že památníky by se neměly budovat bez participace veřejnosti.  Památník bude stát ve veřejném prostoru, lidé kolem něj budou chodit a v neposlední řadě bude vybudován z veřejných peněz, zastupitelstvo by nemělo rozhodovat, aniž by znalo názor veřejnosti,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Ostatně ani podmínky soutěže striktně neříkají, že město musí pro realizaci zvolit právě vítězný návrh.

Kdy bude pardubické centrum zdobit památník vzdávající hold pardubickému rodákovi, zatím není jasné. Třídu Míru čeká nejprve zhruba roční rekonstrukce, která by měla začít na podzim. Město dosud nemá na výrobu památníku ani vyčleněné prostředky. „Město zaplatilo architektonickou soutěž. Nedokážu odhadnout, kolik peněz uvolníme na realizaci památníku. Zvažujeme i vypsání veřejné sbírky, která by nám pomohla s financováním,“ řekla Fraňková.

Výsledky architektonické soutěže i všech 47 návrhů na památník ing. Jana Kašpara lze najít na stránkách města.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.6.

Divadlo otevře Mladé divadelní studio LAIK

Studio LAIK povede herec a pedagog s dlouholetou zkušeností s vedením dramatického kroužku v Přelouči Zdeněk Rumpík, který bude svým žákům nejen předávat základy herecké profese, ale nastuduje s nimi i vlastní představení a zároveň je připraví pro účinkování v projektech samotného divadla.

Kultura celý článek
26.5.

NetHovory: tentokrát s Ladislavem Špinerem

Virtuální divadelní pořad NetHovory na kulturním portálu www.scena.cz se ve středu 28. května opět navrátí do Pardubic.

Kultura celý článek
13.7.

Festival Hrady CZ začíná tento pátek na hradě Točník, hlavní hvězdou bude poprvé kapela Kabát

Letos poprvé se také pod názvem Slovenské hrady zastaví a svou pouť ukončí 10. září na hradě Červený Kameň na Slovensku. Permanentky na festival lze ještě do dne před akcí zakoupit v předprodeji za zvýhodněnou cenu.

Kultura celý článek
7.4.

O nelehké práci restaurátoru a restaurování Bible Kralické v poličském muzeu

Beseda bude doplněna o prezentaci, kde budete mít možnost porovnat, jak ony výtisky vypadali před a po zásahu zkušených restaurátorů.

Kultura celý článek
13.6.

Galerie ART Chrudim – „Poprvé"

Je vzrušující být u něčeho poprvé. V galerii ART Chrudim spolu vystavují poprvé otec se synem – Jan a Ondřej Svobodovi.

Kultura celý článek
10.7.

Magie skla - aneb jedna z legend se uzavřela

Ve Východočeském muzeu v Pardubicích byla otevřena unikátní výstava, která je oslavou „magie sklářského umění“.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting