Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

12.10.

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Naučnou stezku Viléma z Pernštejna ve čtvrtek odpoledne slavnostně otevřel sám pernštýnský velmož v podání herce Východočeského divadla Pardubice Václava Duška. Slavnostní akce začínala u Zelené brány za přihlížení asi stovky pardubických „poddaných“. V úvodním slově si Vilém postěžoval, že ho při obhlídce jeho panství ohrozil šílený jezdec na dvou kolech v přilbici. „Hodně skvostných stavení město dnes krášlí. Proto je mně velkou ctí, že stezka, jež poutníky z krajů dalekých či blízkých po starých krásách Pardubic provede, ponese mé jméno. Jen doufám v málo šílených jezdců na dvou kolech, neb jest to stezka a ne cyklostezka,“ mohli si přítomní od pana Viléma vyslechnout. Ten pak s náměstkyní primátora Štěpánkou Fraňkovou přestřihl pásku a zamířil spolu se zástupem přihlížejících Zelenou bránou k radnici a na Příhrádek. „Pravidelný obdélník, zdánlivě uzavřený. Bohužel toto dílo není moje, ale mého syna Jana,“ pronesl Vilém z Pernštejna před budovou radnice. Na Příhrádku pak na průvod čekali historičtí šermíři. Jejich řádění, zapáleným loučím, létajícím sekyrkám a mečům statečně v první řadě přihlíželo i několik tatínků s malými ratolestmi v kočárcích. Václav Dušek se jedním ze svých zbrojnošů nechal vysadit na zdejší kašnu a shůry vyzval okolostojící, ať si nabídnou z takřka dobového pohoštění. Ve volných chvilkách, kdy nemusel vystupovat jako velmož, pohovořil se skupinkou starších Pardubáků o tom, kterak se ve stáří zpomaluje metabolismus a člověk nabývá na váze. 2,5 km dlouhá stezka propojuje 10 nejzajímavějších míst pardubického centra - Zelenou bránu, Pernštýnské náměstí, Příhrádek, Zámek, Východočeské muzeum, Tyršovy sady, Kostel sv. Bartoloměje, Automatické mlýny, Komenského náměstí a Dům U Jonáše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

18.1.

Přebásněné rozhovory opilých žen na Malé scéně Východočeského divadla

Poetickým způsobem přebásněné rozhovory silně opilých žen během pěti zkoušek nastuduje mladá talentovaná režisérka Tereza Říhová, která ke spolupráci přizvala Romanu Chvalovou, Veroniku Mackovou, Janu Ondruškovou, Lídu Vláškovou a coby barmana Josefa Lásku.

Kultura celý článek
17.2.

Julie na laně nezklame!

Existuje vůbec? Kdo se vlastně za neobvyklým jménem Jarad Portský skrývá?

Kultura celý článek
25.1.

Ladislav Špiner možná získá druhou Cenu Thálie

Kolegium cen oslovil v roli Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto v pohostinské režii Petra Kracika.

Kultura celý článek
13.6.

Galerie ART Chrudim – „Poprvé"

Je vzrušující být u něčeho poprvé. V galerii ART Chrudim spolu vystavují poprvé otec se synem – Jan a Ondřej Svobodovi.

Kultura celý článek
2.4.

Nabyvatel TechnoParku získá předkupní právo na pozemky

Komanditní společnost TechnoPark Pardubice postavila v průmyslové zóně nákladem zhruba 450 milionů korun vědecký park a podnikatelský inkubátor.

Kultura celý článek
24.7.

Moravskotřebovský bramborák znovu ožívá

Bramborák se uskuteční v sobotu 28. července na nádvoří zámku v Moravské Třebové a slibuje bohatý žánrový program.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting