Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

12.10.

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Naučnou stezku Viléma z Pernštejna ve čtvrtek odpoledne slavnostně otevřel sám pernštýnský velmož v podání herce Východočeského divadla Pardubice Václava Duška. Slavnostní akce začínala u Zelené brány za přihlížení asi stovky pardubických „poddaných“. V úvodním slově si Vilém postěžoval, že ho při obhlídce jeho panství ohrozil šílený jezdec na dvou kolech v přilbici. „Hodně skvostných stavení město dnes krášlí. Proto je mně velkou ctí, že stezka, jež poutníky z krajů dalekých či blízkých po starých krásách Pardubic provede, ponese mé jméno. Jen doufám v málo šílených jezdců na dvou kolech, neb jest to stezka a ne cyklostezka,“ mohli si přítomní od pana Viléma vyslechnout. Ten pak s náměstkyní primátora Štěpánkou Fraňkovou přestřihl pásku a zamířil spolu se zástupem přihlížejících Zelenou bránou k radnici a na Příhrádek. „Pravidelný obdélník, zdánlivě uzavřený. Bohužel toto dílo není moje, ale mého syna Jana,“ pronesl Vilém z Pernštejna před budovou radnice. Na Příhrádku pak na průvod čekali historičtí šermíři. Jejich řádění, zapáleným loučím, létajícím sekyrkám a mečům statečně v první řadě přihlíželo i několik tatínků s malými ratolestmi v kočárcích. Václav Dušek se jedním ze svých zbrojnošů nechal vysadit na zdejší kašnu a shůry vyzval okolostojící, ať si nabídnou z takřka dobového pohoštění. Ve volných chvilkách, kdy nemusel vystupovat jako velmož, pohovořil se skupinkou starších Pardubáků o tom, kterak se ve stáří zpomaluje metabolismus a člověk nabývá na váze. 2,5 km dlouhá stezka propojuje 10 nejzajímavějších míst pardubického centra - Zelenou bránu, Pernštýnské náměstí, Příhrádek, Zámek, Východočeské muzeum, Tyršovy sady, Kostel sv. Bartoloměje, Automatické mlýny, Komenského náměstí a Dům U Jonáše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

3.9.

I letos se Litomyšl připojí ke Dnům evropského dědictví

V Litomyšli budou otevřeny oblíbené věže – vyhlídková věž gymnázia, věž kostela Povýšení sv. Kříže. Do nově zrekonstruovaného Piaristického chrámu návštěvníky zláká světelná sakrální instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky, dětský program Vzhůru k andělům ale i nově zpřístupněná vyhlídka na průčelí chrámu.

Kultura celý článek
13.5.

Zrzavý Martinů, aneb Pojďte si hrát s panem malířem

Dva rodáci z Vysočiny a milovníci francouzské kultury mají společného daleko více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Kultura celý článek
26.7.

Maddox Open Air 2011/II

Stanování není organizováno ani zpoplatněno.

Kultura celý článek
12.2.

Velká výstava děl malíře Josefa Lady

Od 27. února do 4. května 2008 bude v Pardubicích k vidění velká retrospektivní výstava děl malíře Josefa Lady.

Kultura celý článek
14.11.

Jak dostat Bohuslava Martinů do škol? Jak jinak než soutěží.

Pokud máte i vy chuť se zapojit a získat tak drobné ceny a volné vstupenky, navštivte webové stránky muzea www.cbmpolicka.cz, kde naleznete podrobné podmínky soutěže.

Kultura celý článek
3.4.

Nejoblíbenějšími pardubickými herci roku 2016 byli vyhlášeni Martina Sikorová a Ladislav Špiner

Titul nejpopulárnější pardubické herečky si z plesu potřetí za sebou odnesla MARTINA SIKOROVÁ, která nejvíce hlasů získala za muzikálové role v Cabaretu,

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting