Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

12.10.

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Vilém z Pernštejna si otevřel stezku

Naučnou stezku Viléma z Pernštejna ve čtvrtek odpoledne slavnostně otevřel sám pernštýnský velmož v podání herce Východočeského divadla Pardubice Václava Duška. Slavnostní akce začínala u Zelené brány za přihlížení asi stovky pardubických „poddaných“. V úvodním slově si Vilém postěžoval, že ho při obhlídce jeho panství ohrozil šílený jezdec na dvou kolech v přilbici. „Hodně skvostných stavení město dnes krášlí. Proto je mně velkou ctí, že stezka, jež poutníky z krajů dalekých či blízkých po starých krásách Pardubic provede, ponese mé jméno. Jen doufám v málo šílených jezdců na dvou kolech, neb jest to stezka a ne cyklostezka,“ mohli si přítomní od pana Viléma vyslechnout. Ten pak s náměstkyní primátora Štěpánkou Fraňkovou přestřihl pásku a zamířil spolu se zástupem přihlížejících Zelenou bránou k radnici a na Příhrádek. „Pravidelný obdélník, zdánlivě uzavřený. Bohužel toto dílo není moje, ale mého syna Jana,“ pronesl Vilém z Pernštejna před budovou radnice. Na Příhrádku pak na průvod čekali historičtí šermíři. Jejich řádění, zapáleným loučím, létajícím sekyrkám a mečům statečně v první řadě přihlíželo i několik tatínků s malými ratolestmi v kočárcích. Václav Dušek se jedním ze svých zbrojnošů nechal vysadit na zdejší kašnu a shůry vyzval okolostojící, ať si nabídnou z takřka dobového pohoštění. Ve volných chvilkách, kdy nemusel vystupovat jako velmož, pohovořil se skupinkou starších Pardubáků o tom, kterak se ve stáří zpomaluje metabolismus a člověk nabývá na váze. 2,5 km dlouhá stezka propojuje 10 nejzajímavějších míst pardubického centra - Zelenou bránu, Pernštýnské náměstí, Příhrádek, Zámek, Východočeské muzeum, Tyršovy sady, Kostel sv. Bartoloměje, Automatické mlýny, Komenského náměstí a Dům U Jonáše.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

13.12.

Pardubický zámek obdržel štědrou dotaci

Finanční prostředky jsou určeny na zvýšení atraktivity a rozšíření návštěvnických služeb v areálu zámku.

Kultura celý článek
3.6.

Poličská knihovna zve na výstavu fotografií Jaroslava Mareše a koncert kapely Swingtet

Vedle vlastní tvorby se Jaroslav Mareš podílí na fotografickém životě v Poličce, byl kurátorem několika výstav, každoročně připravuje fotografické výstavy k festivalu Polička Jazz. „Fotím pro radost nejen sobě. Když mi někdo řekne, že mu moje fotky udělaly radost, že ho potěšily nebo pobavily, je to to nejlepší, co dává mému fotografování smysl,“ dodává Jaroslav Mareš.

Kultura celý článek
7.7.

Prázdninový program nabízí také Regionální muzeum v Litomyšli Tři bratři

Program je vhodný pro všechny, kteří si chtějí zpříjemnit volné dny prázdnin a dovolených tvůrčím způsobem. Těšíme se na vás v ateliéru muzea.

Kultura celý článek
24.5.

Po roce se opět vrací VČD na Kunětickou horu

Vedle domácích titulů vás v tomto magickém prostoru pod hradem dále čeká koncert kapely Buty, jež zde vystoupí 20. června, a pohádka Začarovaný les o zvířátkách zachraňujících svůj kdysi krásný les, kterou 24. června odehrají herci litvínovského Docela velkého divadla.

Kultura celý článek
10.8.

Festival Hrady CZ se přesouvá i s Kabáty na Moravu, tento týden rozezní Veveří

První festivalový den budou moci návštěvníci festivalu Hrady CZ na Veveří zhlédnout také koncerty kapel Gazdina roba či Nebe. Chybět nebude také tradiční páteční karneval v maskách o ceny, vyhlášení nejlepších masek proběhne ve 21 hodin večer. V sobotu se areál festivalu Hrady CZ otevře již v půl jedenácté dopoledne a na dvou pódiích zde dále vystoupí například Mňága a Žďorp. Vypsaná Fixa, Skyline či Krucipusk Rocková kapela Kabát v čele s frontmanem Pepou Vojtkem sobotní program o půlnoci ukončí.

Kultura celý článek
16.8.

Festival Hrady CZ tento týden roztančí Hradec nad Moravicí

Návštěvníci festivalu Hrady CZ na Hradci nad Moravicí mohou za příplatek stanovat v komfortních VIP Hradních kempech nabízejících ubytování v hlídaném areálu s vlastním sociálním zařízením a sprchami nebo zdarma v tradičním stanovém městečku vedle areálu festivalu.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting