Východočeská galerie zahájila výstavu současné krajinomalby

9.3.

Východočeská galerie zahájila výstavu současné krajinomalby

Krajina je nedílnou součástí našeho života, jsme jí neustále obklopeni. Touhou mnoha umělců bylo zachytit její divokost, krásu, nedotčenost, hloubku, velikost. Je také tématem velké výstavy mladých umělců ve Východočeské galerii na pardubickém zámku.

Výstava Rozbřesk - současná krajinomalba představuje osm mladých a nadějných krajinářů: Tomáše Honze, Ondřeje Mináře a Evu Vápenkovou z Prahy, Ivanu Mrázkovou z Chotěboře, Lenku Falušiovou z Hradových Střimelic, Alenu Koženou z Pardubic, Adama Kašpara ze Svitav a Michala Nagypála ze Slovenska. Všichni tito autoři čerpají ve své tvorbě z bohaté historie české krajinářské školy, ale zároveň posouvají zobrazování přírody ještě dále. Touha vnímat krajinu co nejintenzivněji některé z nich vede do samoty a na dobrodružné výpravy do hor a lesů (Adam Kašpar, Lenka Falušiová), jiní hledají krásy krajiny ve svých vzpomínkách, vizích, snech a představách (Eva Vápenková, Tomáš Honz, Michal Nagypál) a někteří se snaží zachytit přírodu takovou jaká je (Ondřej Minář, Ivana Mrázková, Alena Kožená). Všichni nachází inspiraci v jednom a tomtéž - krajině - každý ji však vnímá a pojímá jinak. A právě rozdílné vnímání jednotlivých autorů je obohacujícím prvkem celé výstavy. Na výstavě jsou k vidění jak práce na plátně, tak i grafické tisky, nebo tušové malby.

Východočeská galerie touto výstavou navazuje na cyklus úspěšných krajinářských výstav, kde byli zatím představeni autoři jako Antonín Slavíček, Antonín Chittussi, Max Švabinský, Otto Placht, nebo Vladimír Kokolia. Mladí umělci tak představují pokračující tradici, která vychází již z malby 19. století.

"V minulých letech jsme se přesvědčili, že výstavy krajinomalby patří u diváků v Pardubicích k těm nejúspěšnějším, galerie má i stálou expozici na toto téma. Že krajinomalba nepatří zdaleka jen minulosti, dokazuje i tato výstava nastupující generace. Je vidět, že i přes všechny technologické změny v dnešním světě je třeba takový rozbřesk v krajině stále stejně vzrušující, jako před mnoha a mnoha lety," řekl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana, který má na starosti kulturu a nad výstavou převzal záštitu.

Výstava je propojena s výstavou Adama Kašpara - Jen prostor v Galerii města Pardubic.

Kurátorkou výstavy a autorkou textu je Marie Janšová.

Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

10.6.

AFI Palác představí Dancemanii!

Skupina T-Bass předvede mimo jiné svou choreografii, se kterou získala ocenění Taneční skupina roku 2014 a stala se nejen vítězem v kategorii Street Dance, ale také absolutním vítězem tanečních skupin roku 2014 v České republice. Své choreografie předvedou i žáci Tanečního centra Pardubice pod vedením Radka Smejkala, držitele mezinárodní třídy v latinoamerických tancích a ředitele Tanečního centra, který v rámci programu zatančí latinoamerické tance.

Kultura celý článek
31.8.

Z Kuňky sestoupí Kráska a zvíře na prkna Městského divadla

Na přípravě magické inscenace s řadou působivých kouzel režisér spolupracoval se svým osvědčeným týmem – scénografem Ivo Žídkem a kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem. Šťastnou ruku měl i při výběru autora scénické hudby a písní, jímž se stal skladatel, interpret a textař Michal Hrůza, jehož mohou diváci slyšet nejen v rámci představení, ale také na novém CD, které spatřilo světlo světa při příležitosti slavnostní premiéry na Kunětické hoře.

Kultura celý článek
22.12.

Legendární Sugar Man Rodriguez zavítá v létě na Rock for People

Aktuální edice celofestivalových pasů je do 31. 12. 2017 v prodeji za cenu 1600 Kč. Z line-upu Rock for People 2018 jsou zatím potvrzeni například legendární The Prodigy či memphisští rockeři Skillet. Poprvé se českému publiku představí kapely In This Moment, Sick Puppies nebo Pop Evil.

Kultura celý článek
17.3.

Veletrh studia v zahraničí ERASMUS DAY

Smyslem akce je poskytnout podrobné informace o širokých možnostech studia.

Kultura celý článek
30.5.

V Moravské Třebové budou školáci zatloukat hřebíky, pokrývat střechy i míchat nápoje

Děti budou mít jedinečnou možnost vyzkoušet si a zároveň si zasoutěžit v dělení betonových tvárnic, zatloukání hřebíků do dřeva, pokrývání skládané krytiny, přípravě míchaného nápoje či obložených chlebíčků na čas.

Kultura celý článek
21.8.

Přijďte večer, zve Zelená brána

Podle jeho zkušenosti láká v těchto výjimečných termínech brána mnoho lidí.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting