Východočeská galerie zahájila výstavu současné krajinomalby

9.3.

Východočeská galerie zahájila výstavu současné krajinomalby

Krajina je nedílnou součástí našeho života, jsme jí neustále obklopeni. Touhou mnoha umělců bylo zachytit její divokost, krásu, nedotčenost, hloubku, velikost. Je také tématem velké výstavy mladých umělců ve Východočeské galerii na pardubickém zámku.

Výstava Rozbřesk - současná krajinomalba představuje osm mladých a nadějných krajinářů: Tomáše Honze, Ondřeje Mináře a Evu Vápenkovou z Prahy, Ivanu Mrázkovou z Chotěboře, Lenku Falušiovou z Hradových Střimelic, Alenu Koženou z Pardubic, Adama Kašpara ze Svitav a Michala Nagypála ze Slovenska. Všichni tito autoři čerpají ve své tvorbě z bohaté historie české krajinářské školy, ale zároveň posouvají zobrazování přírody ještě dále. Touha vnímat krajinu co nejintenzivněji některé z nich vede do samoty a na dobrodružné výpravy do hor a lesů (Adam Kašpar, Lenka Falušiová), jiní hledají krásy krajiny ve svých vzpomínkách, vizích, snech a představách (Eva Vápenková, Tomáš Honz, Michal Nagypál) a někteří se snaží zachytit přírodu takovou jaká je (Ondřej Minář, Ivana Mrázková, Alena Kožená). Všichni nachází inspiraci v jednom a tomtéž - krajině - každý ji však vnímá a pojímá jinak. A právě rozdílné vnímání jednotlivých autorů je obohacujícím prvkem celé výstavy. Na výstavě jsou k vidění jak práce na plátně, tak i grafické tisky, nebo tušové malby.

Východočeská galerie touto výstavou navazuje na cyklus úspěšných krajinářských výstav, kde byli zatím představeni autoři jako Antonín Slavíček, Antonín Chittussi, Max Švabinský, Otto Placht, nebo Vladimír Kokolia. Mladí umělci tak představují pokračující tradici, která vychází již z malby 19. století.

"V minulých letech jsme se přesvědčili, že výstavy krajinomalby patří u diváků v Pardubicích k těm nejúspěšnějším, galerie má i stálou expozici na toto téma. Že krajinomalba nepatří zdaleka jen minulosti, dokazuje i tato výstava nastupující generace. Je vidět, že i přes všechny technologické změny v dnešním světě je třeba takový rozbřesk v krajině stále stejně vzrušující, jako před mnoha a mnoha lety," řekl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana, který má na starosti kulturu a nad výstavou převzal záštitu.

Výstava je propojena s výstavou Adama Kašpara - Jen prostor v Galerii města Pardubic.

Kurátorkou výstavy a autorkou textu je Marie Janšová.

Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Kultura"

5.9.

Do Opočna se 13. září vrátí středověk

Na Trčkově náměstí budou návštěvníci obdivovat šikovné ruce řemeslníků.

Kultura celý článek
16.1.

Pardubičtí herci představí kanadské Sexy prádlo

Současnou komedii kanadské autorky Michele Riml nastudoval mladý a talentovaný režisér, absolvent brněnské JAMU Adam Doležal, který si ke své první spolupráci s pardubickým souborem vybral herce Romanu Chvalovou a Alexandra Postlera.

Kultura celý článek
30.8.

Východočeské divadlo zahájilo již 109. divadelní sezónu

Současně Městské divadlo ožilo přípravami interiérové verze bláznivě pohádkové veselohry o lásce a touze po moci Král jelenem, kterou režisér Marián Pecko v červnu uvedl na vyhlídce hradu Kunětická hora a která také už tuto sobotu 1. září otevře 109. divadelní sezónu Východočeského divadla.

Kultura celý článek
12.11.

Studenti nám připomenou události 17. listopadu

Bohatý program začíná v pátek 14. listopadu v 9:00 hodin dopoledne sportovním dnem v tělovýchovném zařízení.

Kultura celý článek
20.3.

Moravskotřebovský zámek otevírá brány

Uvidíte alchymistu se sochou Golema, který předvede svá umění a kouzla ve spolupráci s diváky.

Kultura celý článek
10.10.

U Duhové arény se bude slavit hudbou a zábavou

Vysokoškoláci v Pardubicích si mohou užít festivalovou rockovou oslavu zahájení letošního akademického roku.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting