Východočeská galerie zpřístupnila výstavu Jindřicha Pruchy

13.10.

Východočeská galerie zpřístupnila výstavu Jindřicha Pruchy

Výstavou malíře Jindřicha Pruchy (1886–1914) představuje Východočeská galerie v Pardubicích význačného východočeského umělce, jehož význam daleko přesáhl region. Působil v Železných horách, jejichž mnohé partie namaloval před víc jak sto lety takovým způsobem, že natrvalo vešly do obecného povědomí. Na přibližně padesáti exponátech, zapůjčených z veřejných i soukromých sbírek, přiblížíme veřejnosti známé i méně známé obrazy Jindřicha Pruchy, od jehož smrti uplynulo nedávno již sto let.
 
„Dodnes v sobě nosím velmi vzácný a vznešený pocit, když jsem jako malá holka u babičky v Rohoznici u Pardubic pozorovala vlaštovky, jak prolétají dveřmi do dědečkovy dílny. Snad pokaždé bylo krásně a stejně jako tenkrát i dnes vím, že se jednalo o něco výjimečného. Byť byl malíř Jindřich Prucha fascinován krajinou Železných hor, ostatně tato krajina je skutečně přitažlivá a fascinující, jeho práce mi pokaždé připomene ony chvíle u babičky na vesnici,“ uvedla na zahájení výstavy náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. „Jindřich Prucha je pro mě krása krajiny, polí, stromů v květu i starého dřevěného plotu. Jindřich Prucha je pro mě kopec, ze kterého jsou vidět střechy malebné vesnice, kostel nebo třeba zřícenina hradu. Jeho malířský výraz vnáší na plátno možnost jakéhokoli příběhu, velké atmosféry dokreslené zdánlivou banalitou, že se třeba ve stáji malebné usedlosti uhnízdily vlaštovky,“ dodala Jana Pernicová.
 
Autor výstavy Michael Zachař k výstavě uvedl: „Jindřich Prucha byl malířem Železných hor a náleží k naprosto jedinečným neopakovatelným zjevům domácí výtvarné scény počátku dvacátého století. Mezi jeho největší inspirátory patřili krajináři Antonín Chittussi, rodák z Ronova nad Doubravou, a Antonín Slavíček, zakladatel moderní české krajinomalby. Oběma věnovala Východočeská galerie v Pardubicích samostatné výstavy v nedávné době a ve volném cyklu dokumentujícím tvorbu význačných umělců regionu nyní představuje jejich následovníka – Jindřicha Pruchu.“
Výstava se koná na Zámku Pardubice od 7. října 2015 do 24. ledna 2016.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

9.5.

Ve čtvrtek odstartuje v Hradci největší evropská vrtulníková výstava a show

Vyvrcholením akce bude tradičně v sobotu 11. května 2013, kdy ve 12 hodin začíná evropská vrtulníková show. Během ní budou moci návštěvníci spatřit přes čtyřicet letových a záchranářských ukázek a doposud nevídanou zkoušku vlastností vozu nového Škoda při pádu z výšky, který bude zahozen ze speciálního vrtulníku zachraňující životy v Himalájích.

Kultura celý článek
31.5.

V AFI paláci proběhne výstava uměleckých děl pacientů se schizofrenií

S nemocí rozhodně není lehké žít a bojovat, ale všechna tato negativa jsou u schizofreniků vykompenzována zvýšenou citlivostí vnímání. Toto vnímání pak do jejich děl vnáší odlišný druh emocí.

Kultura celý článek
18.6.

Víkend v Rosicích bude opět plný páry

V železničním Museu Rosice nad Labem čeká na návštěvníky po oba víkendové dny opravdu zajímavý program.

Kultura celý článek
18.6.

Východočeká galerie připravila výstavy komiksů

Český komiks 1922–2012 představí dominantní žánry českého komiksu a jeho nejznámější postavy, zároveň ale výstava upozorní i na nejrůznější pozapomenuté autory a jejich hrdiny.

Kultura celý článek
17.8.

Pardubický pivovar opět slaví

Na pivovarském nádvoří vystoupí rovněž Pernštejnka, Saturn nebo skupina Hotovo

Kultura celý článek
8.4.

Amadeus vs. Salieri, Špiner vs. Vrána

VČD Pardubice uvede proslulou Shafferovu hru Amadeus ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting