Východočeské divadlo nastudovalo Beckettovy Šťastné dny

8.10.

Východočeské divadlo nastudovalo Beckettovy Šťastné dny


Jako první premiéru 106. divadelní sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice absurdní grotesku Samuela Becketta Šťastné dny. „Hra byla napsána roku 1961 a vedle možná známějšího Čekání na Godota či Konce hry patří k základním divadelním dílům převážně francouzsky píšícího autora, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších dramatiků druhé poloviny 20. století. Přesto teprve nyní vstupuje jeho dílo vůbec poprvé také na jeviště Východočeského divadla,“ říká dramaturg divadla Zdeněk Janál.


Inscenaci do komorního prostoru Malé scény ve dvoře připravil mladý slovenský režisér Juraj Augustín, jenž se pardubickému publiku již představil režií scénického čtení hry Elfriede Jelinek Poutník.


„Beckettovy hry jsou mi blízké svou jednoduchostí. Zaměřují se na nejběžnější lidské problémy, emoce a situace. Tuto lidskost Beckett abstrahuje, destiluje a vytváří z ní krásná, groteskně smutná podobenství o životě obyčejných lidí. Na svět přivádí antihrdiny, běžné postavy ustrnulé ve svém rutinním světě. Osoby jako jsme my, které mají strach, jsou osamocené a potřebují lásku. My sami jsme přímým předobrazem Beckettových postav,“ rozporuje zažitou představu o Beckettově díle s nálepkou těžkého intelektuálního divadla režisér Juraj Augustín, jehož slova potvrzuje i dramaturg inscenace Jan Krupa: „Beckett sice píše experimentálním způsobem, ale pořád o nejzákladnějších lidských a mezilidských tématech – v našem případě o vztahu partnerů, kteří spolu žijí už moc dlouho.“


Diváci prožijí jeden obyčejný den Winnie a Willieho, kteří spolu žijí ve značně specifickém prostředí. Široko daleko kolem nich není zhola nic, a tak mají na světě jenom jeden druhého. Každodenní činnosti a spoustu času.


V moderní grotesce o životě, která bude mít premiéru 10. října, mají velké herecké příležitosti Zdena Bittlová a Martin Mejzlík. Inscenační tým dotváří ještě scénograf Ján Augustín, bratr režiséra, a kostýmní výtvarnice Anna Petříková.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

4.6.

Východočeské divadlo naposledy zve do luxusního apartmá hotelu Plaza

Režie se ujal Petr Novotný. Premiéra se na Malé scéně ve dvoře uskutečnila 6. dubna 2013 a inscenace dosáhla úctyhodných 42 repríz.

Kultura celý článek
25.6.

Poličské kulturní léto

Těšte se na snímek mapující raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní. V neděli se těště na dobrodružné divadélko ze Safari u v úterý na Igráčkovu dílničku. První „kulétový“ týden pak bude zakončen filmem o nejužvaněnějším superhrdinovi všech dob s hodně černým smyslem pro humor.

Kultura celý článek
24.5.

VČD chystá klasiku i experimenty

Šéfdramaturg Martin Fahrner představil novinářům sedm premiér plánovaných pro příští sezonu.

Kultura celý článek
3.12.

Kultovní britský sitcom na pardubickém jevišti

Premiéra televizní série z produkce BBC proběhla už před třiceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Spousta těch zákulisních pletich, intrik a malérů jeho hrdinů nám bude připadat důvěrně známá a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde než za kanálem La Manche.

Kultura celý článek
10.11.

Na Malou scénu Východočeského divadla zavítá Vladimirova děvka

První INprojekt stávající sezóny nastuduje absolventka oboru činoherní režie brněnské JAMU Hana Marvanová, která si pro své hostování v Pardubicích vybrala černou komedii s lákavým názvem Vladimirova děvka, debut českého pedagoga a literáta Jana Kratochvíla, s nímž pro rok 2011 zvítězil v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka.

Kultura celý článek
17.3.

Muž sedmi sester a Urvi to! Již naposledy

Přijďte se rozloučit s komediemi, které bezesporu vyčnívaly z repertoáru.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting