Východočeské divadlo Pardubice chystá derniéru Opor společnosti

4.11.

Východočeské divadlo Pardubice chystá derniéru Opor společnosti

V úterý 5. listopadu se na velkém jevišti Východočeského divadla uskuteční derniéra inscenace u nás málo známé, přesto však velmi aktuální hry Henrika Ibsena Opory společnosti, kterou pardubický soubor uvádí ve zbrusu novém překladu přední české skandinavistky Karolíny Stehlíkové. Režie se chopil David Šiktanc, jenž v roce 2016 v Pardubicích inscenoval grotesku Živý obraz.

Jde o příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký. „Zámožný podnikatel a významný konzul Karsten Bernick je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti. Zušlechtil město hospodářsky a angažuje se i v politice a zájmu o veřejný rozkvět. Každá větší firma ve městě nese jeho jméno. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva. Dávno zamlčené pravdy jsou najednou neúprosné a k odvrácení tragických následků je třeba velká síla dobré vůle,“ připomíná děj dramaturgyně Jana Pithartová.

Hlavní role ztvárňují Milan Němec, dnes již člen Městského divadla Brno, dále Petra Janečková, Veronika Malá, Petr Borovec, Romana Chvalová, Alexandr Postler a Martin Mejzlík.

„Každá záporná postava to má ve svém vnitřku určitým způsobem špatně nastavené, pokroucené, zvrácené. Z dětství, z minula, ze špatné zkušenosti, geneticky. U Bernicka je to navíc mnohem složitější, rafinovanější, nečitelné, latentní, zdálo by se obhajitelné, odůvodnitelné, o to je to však horší a nebezpečnější,“ říká o své postavě Milan Němec a s úsměvem dodává: „Opory mi daly pěkně zabrat! Naložily mi několik náklaďáků textu, který mi ale šel docela po srsti. Na Ibsenovi jsem se vlastně pod taktovkou skvělého Davida Šiktance jenom vezl.“

Radek Smetana, 1. listopadu 2019

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.1.

Muž z kraje La Mancha v sobotu již naposledy

Východočeské divadlo Pardubice se v sobotu 12. ledna po dvaačtyřiceti reprízách rozloučí s muzikálem Muž z kraje La Mancha. Muzikál Muž z kraje La Mancha (Man of La Mancha) měl světovou premiéru v roce 1965 v New Yorku, kde se hrál nepřetržitě pět let. Vznikl podle televizní hry Dala Wassermana Já, Don Quijote.

Kultura celý článek
22.7.

COLOUR MEETING

Festival má výrazné humánní, antirasistické a multikulturní poselství,

Kultura celý článek
18.12.

Drama o aztéckém vladaři v podání vysokoškoláků z Pardubic

Po uplynutí jednoho roku a opět v čase předvánočním (již potřetí) ožívají prostory Rytířského sálu pardubického zámku studentským literárním večerem.

Kultura celý článek
17.1.

Jeden a jedna jsou tři

Diváci se budou smát neuvěřitelnému milostnému příběhu, který se může stát doslova každému z nás.

Kultura celý článek
29.12.

Východočeské divadlo pokřtí CD k inscenaci Hej, Mistře!

Na scéně hraje živá hudba v podání komorního orchestru Bona Nota pod vedením Václava Trunce, která se propojuje s hudbou reprodukovanou, živými sbory včetně toho dětského v podání folklorního souboru Radost vedeného Jitkou Vítkovou a se sólovými zpěvy pardubických herců.

Kultura celý článek
19.2.

Blíží se XIII. ročník GRAND Festivalu smíchu

Letošní ročník bude opět obohacen o Prolog a Epilog festivalu, v rámci nichž se představí další kvalitní komedie, jež se nevešly do samotného festivalového týdne či nesplňovaly podmínky soutěže.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting