Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s inscenací Až na věky

11.4.

Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s inscenací Až na věky

V pátek 12. dubna se na velkém jevišti Východočeského divadla uskuteční derniéra hry anglického dramatika Richarda Beana Až na věky, kterou v Pardubicích inscenoval režisér Radovan Lipus.

Napínavé drama, které se v anglickém originálu jmenuje Honeymoon Suite (2004), nahlíží na dvě čtvrtstoletí života jednoho manželského páru. Setkáme se s ním večer před svatební nocí, v den stříbrné svatby, a pak ještě jednou, nedlouho před svatbou zlatou. „Hra má nesmírně originální strukturu, umožňující polyfonní rozvíjení milostného příběhu. Skýtá tak dost možností pro smích, pro krutost i pro něhu. Pro synchronní či kontrastní herecké rozehrání. Umožňuje postavám snít i krvácet a přitom se neporanit, protože rány jim byly zasazeny jindy a jinde v jiném čase. Zajímavá zápletka, nejen v proměnách jazykového stylu. Jde o trojitý hold drsné kráse,“ říká režisér Radovan Lipus.

V milostném thrilleru hrají Zdena Bittlová, Petra Janečková, Štěpánka Fingerhutová, hostující Ladislav Frej, jenž byl v letech 1965–1969 ve Východočeském divadle v angažmá, Josef Pejchal a Josef Láska.

Autorem nového českého překladu je anglikanista Pavel Dominik: „Z překladatelského hlediska se jednalo o velmi zajímavý a zároveň nelehký úkol docílit takové podoby textu, která by si zachovala jemný odstín dobovosti, a přitom působila současně. Jako čtenáře a potenciálního diváka mě zaujal neobvyklý, velmi působivý, svým způsobem až jímavý příběh velké lásky. A ten se v pardubické inscenaci převést na jeviště skutečně podařilo, tvrdí Pavel Dominik.

Radek Smetana, 10. dubna 2019

Další zprávy z kategorie "Kultura"

30.5.

V Moravské Třebové budou školáci zatloukat hřebíky, pokrývat střechy i míchat nápoje

Děti budou mít jedinečnou možnost vyzkoušet si a zároveň si zasoutěžit v dělení betonových tvárnic, zatloukání hřebíků do dřeva, pokrývání skládané krytiny, přípravě míchaného nápoje či obložených chlebíčků na čas.

Kultura celý článek
7.10.

Malé inscenace na Malé scéně ve dvoře VČD

Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací.

Kultura celý článek
4.5.

Vstupenky na Elán před Globusem, a zdarma!

Akce proběhne v sobotu od 13.00 do 14.00 hodin. Pořadatelé akce se na všechny z vás těší.

Kultura celý článek
17.12.

Dřevěné a mechanické betlémy jsou k vidění v Poličce

Na letošní vánoční výstavu jsme zapůjčili exponáty z Třebechovického muzea betlémů a z rodiny Sochorovy z Hradce Králové. Vybrali jsme jen betlémy dřevěné. Uvidíte figurky jak pestře malované, tak v přírodních odstínech, u nichž vynikne struktura dřevin. Betlémy budou různého stáří a velikosti i z různých míst,“ uvádí kurátorka akce Mgr. Stanislava Cafourková.

Kultura celý článek
26.6.

Za týden startuje Rock for People!

Kromě desítek skvělých kapel z domova i ze zahraničí nabídne Rock for People bohatý doprovodný program.

Kultura celý článek
14.12.

Břetislav Rychlík uvede v Pardubicích Kalibův zločin

Poslední premiéru kalendářního roku 2017 přichystalo Východočeské divadlo na třetí adventní víkend 16. a 17. prosince, kdy se před pardubickým publikem na velkém jevišti Městského divadla zhmotní děj románu Karla Václava Raise Kalibův zločin.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting