Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s Kalibovým zločinem

17.12.

Východočeské divadlo Pardubice se rozloučí s Kalibovým zločinem

V úterý 18. prosince Východočeské divadlo naposledy uvede kritiky oceňovanou inscenaci Kalibova zločinu, kterou přesně před rokem na velkém jevišti Městského divadla nastudoval režisér Břetislav Rychlík, jenž se do povědomí pardubických diváků zapsal výjimečným zpracováním Topolova Konce masopustu (2016).

Vesnické drama Kalibův zločin s typickými rysy českého realismu, ne nepodobné vrcholným dílům té doby, jako jsou dramata Maryša bratří Mrštíků či Gazdina roba a Její pastorkyňa Gabriely Preissové, vzniklo podle románové předlohy Karla Václava Raise z roku 1892. Nutno podotknout, že jeho dramatického potenciálu si všiml před necelými sedmdesáti lety také herec a režisér Bedřich Vrbský, jenž Kalibův zločin poprvé zdramatizoval. Právě tato dramatizace a román samotný se staly východisky nové verze textu režiséra Břetislava Rychlíka,“ říká dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Ke vzniku osobitého divadelního díla přispěla i velice zdařilá nerealistická scénografie Jana Štěpánka a originální hudba, snoubící v sobě folklór s moderními hudebními postupy, jejímž autorem je Jiří Pavlica, umělecký vedoucí Hradišťanu.

Starý mládenec Vojtěch Kaliba je vmanipulován do sňatku s o mnoho let mladší ženou Karlou. A kolotoč intrik, lží a pomluv se pomalu roztáčí, přičemž jeho hlavním hybatelem je nejčastěji Kalibova tchýně, která se postupně krom bohatého statku snaží ovládnout i celou Kalibovu rodinu. Chamtivost a vypočítavost přerůstá v psychické týrání. Vojtu zprvu zachraňuje jeho selský rozum, zmatek v jeho duši ale neúprosně roste, až nabývá nekontrolovatelných rozměrů,“ přibližuje děj Anna Hlaváčková.

V nadčasovém dramatu o tom, jak se dobrosrdečný a mírumilovný člověk může stát obětí i vrahem, v hlavních rolích hrají Milan Němec, Romana Chvalová a Jana Ondrušková.

Lehce bolestivá vzpomínka na „svérázné“ zkoušení se celkem brzy rozpustila v radosti z každé reprízy. Pro mě je tento kus sice mimořádně náročný, ale takzvaně se nehnul, držel, podržel… S Vojtou Kalibou se mi tedy bude loučit moc těžko. Těch možností projít s ním celým jeho příběhem za ten rok existence inscenace sice bohužel moc nebylo, ale stálo za to se s ním potkat,“ uzavírá Milan Němec.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

16.10.

Absolut Deafers zahrají v ABC klubu.

Absolut Deafers tour 2014, kde doplní staré osvědčené hity. Nebude chybět ani pořádná vizuální show, takže kromě poslechu se bude na co dívat. „Rádi bychom na podzimním tour ukázali divákům větší show. Nápadů je hodně a nerad bych fanoušky připravil o překvapení, proto víc neprozradím,“ usmívá se zpěvák Jan Jašek.

Kultura celý článek
18.1.

Hezky česky v krajské knihovně

Chcete-li si populární formou rozšířit své znalosti naší mateřštiny, jste zváni na první letošní programové setkání.

Kultura celý článek
9.4.

Pardubičtí diváci o víkendu poprvé navštíví irský ostrov Inishmaan

Ze zdejší společnosti se ale nevymyká jen svým fyzickým hendikepem – na rozdíl od ostatních se rozhodne vykročit z životního stereotypu a pokusí se splnit si svůj velký sen. Věčné čtení knih, poslouchání tetiček nebo ustavičné sledování krav hodlá vyměnit za dobrodružnou cestu daleko za obzor svého rodného ostrova,“ přibližuje McDonaghovu tragikomedii Zdeněk Janál.

Kultura celý článek
27.5.

Východočeské divadlo zve děti do svého zákulisí

V rámci něj budou mít malí divadelní nadšenci možnost prožít odpoledne plné zábavy a aktivit spojených s kouzelným světem divadla a také se osobně setkat se svými oblíbenými herci Ladislavem Špinerem a Petrem Borovcem.

Kultura celý článek
30.12.

Silvestrovská Čistírna s vyhlášením Inscenace roku 2010

Oslavy konce roku mohou zájemci i letos zahájit ve společnosti herců VČD

Kultura celý článek
11.2.

Bonifantes se chystají do zamrzlé Ameriky

Sbor se do Ameriky vrací po sedmileté přestávce. Během turné v roce 2006 Bonifanti absolvovali 47 koncertů. Letošní cesta bude podobně náročná. Bonifanti si pro americké a kanadské posluchače připravili velmi dobrý repertoár.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting