Východočeské divadlo Pardubice uvede v říjnu hned tři premiéry

2.10.

Východočeské divadlo Pardubice uvede v říjnu hned tři premiéry


Jako první premiéru 105. divadelní sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice současnou lehce morbidní komedii Lháři, která měla světovou premiéru teprve v roce 2002. Pardubičtí diváci se jí dočkají už v sobotu 11. října v Městském divadle. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.


Na Štědrý večer jsou ve službě dva strážníci (ztvární je Petr Borovec a Jan Musil), kteří mají postarším manželům sdělit tragickou zprávu. Jejich ohleduplný přístup se však zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a jedna malá lež plodí další. Strážníci se do nich zaplétají čím dál více, což nakonec rozvíří sváteční den celého městečka.
Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíruje Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy nastudoval oceňovaného Richarda III.


Druhá premiéra se uskuteční o týden později v sobotu 18. října v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, kde ožije básnická intimní hra rovněž současné autorky Lenky Lagronové Po pláči smích, která v sobě ukrývá čtyři ženy, čtyři osudy, čtvero chápání světa a čtyři neobyčejné herecké příležitosti.


Spisovatelka Helenka se po letech vrací do svého rodného domu. Všechno je zde tak jako kdysi, když z něj odcházela. Jen růžový záhon už dlouhá léta nekvete, altánek se zřítil. A tak, jako ze zdí domu opadává omítka, odhalují se osudy hlavních postav. Když se vzpomínky dostanou na povrch, může začít obřad vyrovnání se s minulostí, očistný rituál pláče, po kterém se pak může objevit i radostný smích plný nové naděje.


V režii herce Východočeského divadla Radka Žáka, pro kterého je to už druhé setkání s Lenkou Lagronovou, neboť před dvěma lety nazkoušel jejího Tanečníka, se představí Petra Janečková, hostující Lenka Zbranková, Dagmar Novotná a Lída Vlášková.


Poslední říjnovou premiérou Východočeského divadla, která zahájí letošní cyklus mimořádných setkání se současnou dramatikou INprojekty, bude ve středu 22. října na Malé scéně ve dvoře první uvedení hry Poutník dramatičky Elfriede Jelinekové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Lyrický text o vnitřním i vnějším světě autorčina otce, jehož ztvární Jan Hyhlík, bude režírovat mladý talentovaný režisér Juraj Augustín.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

11.4.

Město hledá firmu na rekonstrukci třídy Míru

Stavební práce, které jsou naplánované na 12 měsíců, by měly začít letos v říjnu.

Kultura celý článek
7.9.

Pardubické dožínky oživí zámek nejen staročeským jarmarkem,

Přijďte si užít Rodinný den v sobotu 10.9.2011

Kultura celý článek
29.1.

Hudební sekce Krajské knihovny se bude dál rozvíjet

Hudební oddělení Krajské knihovny v Pardubicích poskytuje služby veřejnosti a tvoří knihovní fond, který čítá přibližně 3 000 zvukových nosičů, 2 500 hudebnin a okolo 8 000 knih s hudební tématikou. Knihovna oddělení neruší a ani rušit nebude.

Kultura celý článek
16.5.

BBC2, Martinů a Polička - Česká premiéra filmu BBC 1967 „Music of Exile“ v Poličce 2017

Film se natáčel v roce 1966 a na jeho realizaci se podíleli i místní občané a studenti druhého ročníku poličské Střední všeobecně vzdělávací školy, dnešního gymnázia. Později se štáb přemístil do Prahy, Paříže a New Yorku, a závěrečné scény se natáčely v Itálii a ve Švýcarsku.

Kultura celý článek
30.3.

Děti žijí uměním – celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open oznamuje program

Detailní program ZUŠ Open 2017 v úterý 30. května 2017 a mapa jednotlivých míst konání je k dispozici na www.zusopen.cz. Celostátní happening pro širokou veřejnost inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti.

Kultura celý článek
16.1.

Do Pardubic se sjedou nejlepší komedie z celé republiky!

Východočeské divadlo Pardubice bude od 21. do 28. ledna hostit již 19. ročník GRAND Festivalu smíchu, jenž je soutěžní přehlídkou nejlepších komedií, které v předešlém roce vznikly na jevištích českých profesionálních divadel.

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting