Východočeské divadlo Pardubice uvede v říjnu hned tři premiéry

2.10.

Východočeské divadlo Pardubice uvede v říjnu hned tři premiéry


Jako první premiéru 105. divadelní sezóny uvede Východočeské divadlo Pardubice současnou lehce morbidní komedii Lháři, která měla světovou premiéru teprve v roce 2002. Pardubičtí diváci se jí dočkají už v sobotu 11. října v Městském divadle. Úspěšný skotský dramatik Anthony Neilson, mistr nekonformních a provokativních komedií, staví nejen na skvěle vypointované situační zápletce, ale také na brilantnosti ostře řezaného slovního humoru.


Na Štědrý večer jsou ve službě dva strážníci (ztvární je Petr Borovec a Jan Musil), kteří mají postarším manželům sdělit tragickou zprávu. Jejich ohleduplný přístup se však zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, se vymlouvají a jedna malá lež plodí další. Strážníci se do nich zaplétají čím dál více, což nakonec rozvíří sváteční den celého městečka.
Drsnou i dojemnou komedii, která funguje jako dobře promazaný stroj, režíruje Zdeněk Dušek, jenž v Pardubicích naposledy nastudoval oceňovaného Richarda III.


Druhá premiéra se uskuteční o týden později v sobotu 18. října v komorním prostoru Malé scény ve dvoře, kde ožije básnická intimní hra rovněž současné autorky Lenky Lagronové Po pláči smích, která v sobě ukrývá čtyři ženy, čtyři osudy, čtvero chápání světa a čtyři neobyčejné herecké příležitosti.


Spisovatelka Helenka se po letech vrací do svého rodného domu. Všechno je zde tak jako kdysi, když z něj odcházela. Jen růžový záhon už dlouhá léta nekvete, altánek se zřítil. A tak, jako ze zdí domu opadává omítka, odhalují se osudy hlavních postav. Když se vzpomínky dostanou na povrch, může začít obřad vyrovnání se s minulostí, očistný rituál pláče, po kterém se pak může objevit i radostný smích plný nové naděje.


V režii herce Východočeského divadla Radka Žáka, pro kterého je to už druhé setkání s Lenkou Lagronovou, neboť před dvěma lety nazkoušel jejího Tanečníka, se představí Petra Janečková, hostující Lenka Zbranková, Dagmar Novotná a Lída Vlášková.


Poslední říjnovou premiérou Východočeského divadla, která zahájí letošní cyklus mimořádných setkání se současnou dramatikou INprojekty, bude ve středu 22. října na Malé scéně ve dvoře první uvedení hry Poutník dramatičky Elfriede Jelinekové, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Lyrický text o vnitřním i vnějším světě autorčina otce, jehož ztvární Jan Hyhlík, bude režírovat mladý talentovaný režisér Juraj Augustín.

Další zprávy z kategorie "Kultura"

7.9.

Východočeské divadlo Pardubice láká na prohlídky zákulisí

nky návštěvníků budou početně omezené, vstupenky za symbolických 40 Kč jsou k zakoupení v předprodeji za divadlem, on-line na webových stránkách divadla www.vcd.cz či přímo na místě před prohlídkami, ale pak už s rizikem, že skupiny mohou být již plně obsazené.

Kultura celý článek
11.9.

Letošní Královéhradecké krajské dožínky nabídnou tradičně bohatý program

16. ročník Královéhradeckých krajských dožínek se uskuteční od 13. do 14. září 2019 v prostoru koupaliště Flošna a Všesportovního stadionu. Dvoudenní program probíhá v pátek jako Den propagace zemědělství se zaměřením na děti a studenty, druhý den pak jako Královehradecké krajské dožínky.

Kultura celý článek
22.11.

Pardubičtí začínající herci se naposledy vydají na Výlet

Děj teenagerovské komedie, doprovázené chytlavou hiphopovou hudbou Daniela Fikejze, se na první pohled může zdát banální. Paní učitelka Kayová bere své žáky pocházející ze sociálně slabších skupin na výlet za zdi domovské školy.

Kultura celý článek
6.2.

Nevíte kam s dětmi o jarních prázdninách? Poličské muzeum nabízí pohádku nebo tvoření z hlíny

Už máte program na jarní prázdniny? Přijďte se podívat za námi! Připraveno je hravé odpoledne. Děti se mohou těšit na pohádku Hrnečku vař! a vyrobit si z hlíny cokoliv je napadne, třeba hrneček! Věku se meze nekladou, přijít může každý, kdo bude mít chuť se bavit.

Kultura celý článek
30.1.

Ve Východočeském divadle Pardubice byla vyhlášena Komedie roku 2017

Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly na jevištích českých profesionálních divadel.

Kultura celý článek
30.10.

S režisérem Šimonem Dominikem o novém INprojektu

Myslím, že si jdu svou cestou, ale dávám mu své překlady přečíst a samozřejmě se s ním někdy radím. Mám pocit, že bych byl hlupák, kdybych téhle možnosti nevyužil. A ty styčné body mají svou logiku – skoro pětadvacet let ve společné domácnosti se někde projevit musí. Nemluvě tedy o genech...

Kultura celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting